Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Метаморфозис ги повикува хрватските државни институции експедитивно и недвосмилено да го истражат нападот на новинарите на Фактограф на кои им е потребна заштита од вакви напади бидејќи проверувачите на...

Пропагандна објава ги етикетира демократските држави како фашистички

Скриншот од илустрација на EuVsDisinfo за наци наративот од Кремљ   ЕУ заедно со Германија, како и НАТО и САД и Украина ставаат силен акцент на...

Проверувачи на факти го исцртаа патот на руските дезинформации за Зеленски и најблиските

Фото: колаж преземен од Maldita.es   Во новото истражување на меѓународниот тим на проверувачи на факти, предводен од од Maldita.es, се исцрта патот на руските дезинформации за...

НАТО е жесток противник на тероризмот

Од почетокот на воената инвазија на Русија врз Украина, во повеќе наврати пропагандата на Кремљ се обидува да ги изврти тезите, односно да наметне...

Американските ХИМАРС ја распламтија руската пропаганда за употреба на нуклеарки

Станува збор за верижни реакции на руски високи функционери по доставувањето и ставањето во оперативна употреба на долгострелните западни ракетни системи што ги користат...

Украина повторно наклеветена за тероризам

Русија 10 години врши агресија врз Украина и уште ја клеветеше за терористичкиот напад врз салата Крокус, иако одговорноста ја презедоа исламистите, а сега...

Француски документарец злоупотребен за невистини дека македонски војници ќе одат во Украина

Видеото споделено во објавата првпат се појавило на интернет во септември 2022 година, истото е извадок од 115-минутен француски документарен филм насловен: „Претседател, Европа и...

Како проруската пропаганда сака да ги измами медиумите да губат време на лажни приказни

„Operation Overload“ („Операција преоптоварување“) таргетирала над 800 организации од повеќе од 75 земји, вклучително и над 200 сметки кои припаѓаат на организации за проверка...

Руски псевдоисториски манипулации со Македонците

На социјалните мрежи, руската амбасада одбележува годишнини од наши историски личности, што делува крајно необично, дури и неумесно, како прво, затоа што таа треба...

Повторно се шират невистини дека Украина е нацистичка

Трозабецот е одамна поврзан со украинската историја. Тој бил знак на предците на династијата Рурик (10-12 век, време на Киевска Русија). Во 1918 година веднаш...

Мелони не изјавила дека ,,Русија ќе биде принудена да се предаде, ако не ги прифати условите на Самитот за мир”

Според видеото и транскриптот од нејзиниот говор објавени од страна на италијанската влада, Мелони зборува за тоа дека Украина ќе беше принудена да се предаде, доколку...

Дезинформациите кои доаѓаат од владата на Србија за Косово станаа редовни и речиси истите наративи се рециклираат. Од јануари годинава се врати наративот за протерување...

Романски навивачи не го извикувале името на Путин за време на фудбалскиот натпревар со Украина

Реалноста за скандирањата „Путин“ на романските навивачи е доведена во прашање поради фактот што тие покажаа голема почит кон Украина на стартот од натпреварот,...

Руски борбени авиони не летале над Флорида

Снимка од лет на борбени авиони без никаков извор и доказ е опишана како влетување на Русите во воздушниот простор на САД. Ако е...

„Кока-кола“ не се враќа на рускиот пазар

Компанијата „Кока-кола“ аплицирала во службата за патенти на Русија за повторна регистрација на: Кока-кола, Фанта, Спрајт и други свои трговски марки, што некои медиуми неточно го толкуваат како нивно...

Снимка од апсење во Украина лажно прикажана како мобилизација

Клип на Фејсбук е проследен со невистинит опис дека прикажува мобилизација по улиците на Украина, а се работи за фаќање на криминална група и...

Ексминистерот за здравство на Украина не е осомничен за ,,продажба на човечки органи во странство”

Поранешниот заменик министер за здравство на Украина Михаил Загричук, според неофицијалните информации во украинските медиуми, е осомничен за мешање (интервенирање) во единствениот државен информациски...