Drilon Saliu

Dezinformatat e Petar Petkoviqit në polemikë me ambasadorin e Gjermanisë

Zyrtarët serb po u qëndrojnë kujdestarë edhe diplomatëve të huaj në Prishtinë duke reaguar ndaj deklaratave të tyre. Shpeshherë, këtë po e bëjnë duke...

“Agjentët” në uzinën e Gramshit, autoritetet minimizojnë dyshimet për ndërhyrjen ruse

Incidenti në ish uzinën e armëve në Gramsh, me tre shtetas nga Rusia dhe Ukraina ngriti dyshime për veprimtari të agjenturës ruse në Shqipëri....

Mësojmë kinezisht me propagandë-Si Kina përdor ndikimin e saj me “fuqinë e butë”

Ardi Pulaj Në një kohë kur Shqipëria e ka bërë të qartë pozicionin e saj properëndimor, si vend kandidat për në Bashkimin Europian dhe si...

Lajmi i rremë për sulm me raketa kundër kampit të muxhahedinëve u riciklua nga media britanike

Një lajmi publikuar nga tabloidi Britanik Daily Express dhe që rezulton të jetë fshirë më pas, është shpërndarë edhe nga mediat shqiptare. Sipas këtij...

Çfarë na mëson debati mbi të drejtën për të abortuar pas precedentit në SHBA

Barbara Halla  Në qershor 2022, Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës hodhi poshtë një precedent ligjor, të njohur si çështja Roe v....

Fake news: “Në Shqipëri dhe Kosovë vepron ushtrίa e Erdoganit”

Portali “lajmeflesh.com” postoi më 2 gusht 2022, një artikull me titullin “Medίa gjermane ngre aIarmin: “Në Shqipëri dhe Kosovë vepron ushtria e Erdoganit”. Faktoje...

Vuçiq dezinformon për krijimin e një ‘task force anti-serbe’ nga Kurti

Zyrtarët serbë kanë dezinformuar lidhur me shkaqet e arrestimit të Dejan Spahiqit nga Policia e Kosovës duke thënë se ai nuk kishte probleme me...

A do sjellë Ballkani i Hapur një gjenocid në rajon si thotë Gjukanoviç?

Ardi Pulaj Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç deklaroi më 27 korrik 2022 se qëllimi i nismëtarëve të “Ballkanit të Hapur” është zhdukja e...

Lajm i rremë lidhur me gjoja plagosjen e një polici dhe dy serbëve në veri

Dezinformatat dhe lajmet e rreme lidhur me gjoja të plagosurit dhe dëmet e shkaktuara si pasojë e bllokimit të rrugëve që shpiejnë drejt pikave...

Fushata dezinformuese e Serbisë për aplikimin e reciprocitetit rikthen bllokadat në veri

Zbatimi i vendimit të Qeverisë së Kosovës për aplikimin e reciprocitetit në targa dhe letërnjoftime riktheu bllokadat në pikat kufitare drejt Jarinjes dhe Bërnjakut....

Euroskepticizmi në rritje

Perceptimi që ekzistonte ndër vite për qytetarët e Kosovës si më pro evropianët ka nisur të lëkundet. Mungesa e vendimmarrjes së Bashkimit Evropian sa...

A u rritën eksportet Shqipëri-Kinë dhe çfarë thonë ekspertët për ndikimin kinez?

Viti 2022 shënoi një rritje të eksporteve të Shqipërisë drejt Kinës, në masën 67%. Të dhënat zyrtare nga INSTAT, të përpunuara nga Faktoje tregojnë...