KSHZ: Investimi në “Solargroup” nuk ka mbrojtje ligjore të rregulluar

Duke marrë parasysh informacionin e marrë nga Komisioni i Letrave me Vlerë, si rregullator i tregjeve të letrave me vlerë në vend, dhe veçanërisht...

Zelenski – objektivi më i rëndësishëm i dezinformimit të Kremlinit

Asnjëherë më parë makina e propagandës së Kremlinit nuk ka qenë kaq e fokusuar në përhapjen e kaq shumë dezinformatave për një person, sa...

Jo, Rusia nuk është “100 herë më e pëlqyer” se Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara

Sipas hulumtimit të Gallup dhe IRI, opinioni dominues i qytetarëve të Maqedonisë nuk përkon me pretendimin në postim se Rusia është e pëlqyer “100...

Audio-incizimi që përplasi deputetët dhe riktheu pretendimet për luftën hibride të Serbisë në Kosovë

*Përgatiti Fitim Gashi Diskursi i ashpër u shoqërua me akuza e kundërakuza mes partisë në pushtet dhe opozitës. Pretendimit e pushtetit janë se bëhet fjalë...

Perëndimi nuk po lufton dhe nuk po humbet nga Rusia

NATO nuk është në luftë me Rusinë dhe ne nuk kërkojmë konfrontim me Rusinë. Ajo që NATO po bën është të mbështesë Ukrainën në...

Logoja e bretkosës në produktet ushqimore nuk ka të bëjë as me Bill Gates dhe as me “miliardin e artë”

Logoja e Aleancës Rainforest nuk është një bretkosë e artë me shigjetë helmuese, por një bretkosë me sy të kuq. Bretkosa në logo ka...

Në mënyrë të rreme Ukraina prezentohet si marionetë dhe jo shtet i pavarur që mbron sovranitetin e saj

Nuk është e vërtetë që ukrainasit po vdesin dhe po zhvendosen për shkak të Zelenskit. Rusia ka pushtuar Ukrainën dhe Zelenski po udhëheq kombin...

Hashash “Made in Albania”

Pritishmëritë dhe mësimet që na vijnë nga fqinjët Shqipëria bëhet vendi i dytë në rajon pas Maqedonisë së Veriut dhe i 23-i në Evropë që...

A bëri xhiro restoranteve Albin Kurti me dy ish-politikanë pa rëndësi?

Një takim pune i kryeministrit të Kosovës Albin Kurti në Greqi është intepretuar si “xhiro nëpër restorantet e Greqisë me ish-politikanë pa rëndësi”. Një...

Në mënyrë arbitrare pretendohet se Shtetet e Bashkuara po punonin në Ukrainë për të krijuar armë biologjike me ADN-në e rusëve dhe kinezëve

Pretendimi se “SHBA-të në biolaboratorët në Ukrainë kanë punuar në krijimin e armëve biologjike bazuar në ADN-në e një grupi të caktuar etnik, pra...

Sulmi raketor rus në Kramatorsk goditi civilët, jo “objektivat legjitime ushtarake”

Sulmi raketor rus në Kramatorsk ishte i qëllimshëm dhe u krye kundër objekteve civile. Fakti është se 12 civilë u vranë dhe dhjetëra u...

Ironia e Ramës nuk i drejtohej kryeministrit Albin Kurti

Takimet e kryeministrit Rama në kuadër të turit të tij në rajon të njoftuar në kuadër të përgatitjeve për samitin e Procesit të Berlinit...

Video lojë e shfaqur si dëshmi e super manovrave të aviacionit rus

Videoja në postim nuk tregon ndonjë super manovër të aviacionit rus, por bëhet fjalë për një videolojë dhe simulim i të ashtuquajturit manovër kobra....

Përveç Kurtit, edhe kryeministrja e Bosnjës mungoi në takimin informal të Procesit të Berlinit

Më 17 korrik, kryeministri Edi Rama priti në një takim informal në Tiranë kryeministrat e rajonit bashkë me Komisionerin e Bashkimit Europian për Zgjerimin...

Ukrainasit nuk janë “katolizuar”, por kalendari për të festuar Krishtlindjet është rishikuar

Shumica e qytetarëve në Ukrainë e identifikojnë veten si ortodoksë, jo si katolikë. Ukraina është një komb kryesisht i krishterë ortodoks, ku 8 në...

Thomas Goffus nuk tha se “Kosova është një partner joefektiv i sigurisë”

*Përgatiti: Ridona Berisha Më 5 korrik në Prishtinë, Kryeministri i Kosovës Albin Kurti priti në takim Ndihmës Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s për operacione, Thomas Goffus. Në...