Nuk është e vërtetë që Rusia nuk bombardoi zonat e banuara

Published on:

Postimi që po analizojmë pretendon se Rusia nuk ka bombarduar zonat e banuara. Fakti është se Rusia në disa raste ka shënjestruar zonat e banuara, duke vrarë qindra civilë, duke përfshirë gra dhe fëmijë.

 

Ne analizojmë një postim në Facebook që justifikon pushtimin e Rusisë në Ukrainë, duke pretenduar rrejshëm se Rusia nuk ka bombarduar kurrë qendrat e banuara.

HIPOKRIZIA
Forcat Ajrore izraelite bombarduan mbrëmë një lagje në Gaza duke hedhur, sipas të dhënave të Ministrisë së Mbrojtjes të Izraelit, 100 tonë eksploziv brenda gjysmë ore.
Sipas të dhënave zyrtare të njoftuara mëngjesin e sotëm nga autoritetet palestineze, nga sulmi humbën jetën 436 qytetarë palestinezë, 91 fëmijë dhe 61 gra, ndërsa 2271 qytetarë të tjerë u plagosën me lëndime të ndryshme, mes tyre 244 fëmijë dhe 151 gra.
Një shënim i vogël i dobishëm për të na bërë të mendojmë për standardin e dyfishtë të natyrshëm në rrjedhën kryesore perëndimore. Në konfliktin ruso-ukrainas, Rusia, pavarësisht se kishte epërsi dërrmuese ajrore për një vit e gjysmë të konfliktit, kurrë nuk iu drejtua bombardimeve të qendrave të banuara. Megjithatë, ajo u portretizua si e keqe. Ndërsa Izraeli e ka bërë pas 24 orësh, thuhet në njoftimin që po analizojmë.

Rusia deri më tani ka bombarduar zonat e banuara në Ukrainë në disa raste, duke vrarë civilë, përfshirë fëmijë. Rusia e ka mohuar vazhdimisht që qëllimisht ka shënjestruar civilët, por shumë janë vrarë në sulme me raketa, sulme me dronë dhe granatime.

Reuters ka bërë një renditje kronologjike të disa prej sulmeve me numrin më të madh të viktimave civile që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

HROZA, 5 tetor 2023

Një raketë ruse goditi një kafene dhe një treg në fshatin verilindor të Hrozës, duke vrarë të paktën 51 persona teksa mbanin një shërbim përkujtimor për ushtarët e rënë, thanë autoritetet ukrainase.

KOSTIANTINIVKA, 6 shtator 2023

Të paktën 16 persona humbën jetën në një shpërthim në një treg të frekuentuar në qytetin Kostiantynivka në Ukrainën lindore. Ukraina tha se shpërthimi ishte shkaktuar nga një raketë ruse. New York Times raportoi se shpërthimi mund të jetë shkaktuar nga një raketë e gabuar e lëshuar nga Ukraina.

KRAMATORSK, 27 qershor 2023

Një raketë ruse goditi një restorant picash në qytetin lindor të Kramatorsk, duke vrarë 13 persona, duke përfshirë motrat binjake 14-vjeçare. Raketa goditi kur restoranti dhe tarraca e tij e madhe në natyrë ishin të mbushur me mysafirë. Rusia pretendoi se po synonte “objektiva legjitime ushtarake”.

UMAN, 28 Prill 2023

Të paktën 23 civilë u vranë, duke përfshirë gjashtë fëmijë, kur një ndërtesë e lartë u godit nga një raketë ruse në qytetin qendror të Umanit, thanë zyrtarët ukrainas. Shumë të tjerë u plagosën në sulmin, i cili shkatërroi një numër apartamentesh.

SLAVYANSK, 14 prill 2023

Raketat ruse goditën blloqe apartamentesh në qytetin lindor të Slavyansk, duke vrarë 15 persona dhe duke shkaktuar dëme të mëdha, thanë zyrtarët ukrainas. Slavyansk u godit ndërsa forcat ruse dhe ukrainase luftuan për kontrollin e qytetit të afërt të Bakhmut.

DNIPRO, 14 janar 2023

Një ndërtesë banimi në qytetin qendror të Dnipros u godit gjatë një sulmi të madh raketor rus, duke vrarë të paktën 45 persona, thanë autoritetet ukrainase. Forcat Ajrore thanë se Rusia goditi ndërtesën me një raketë Kh-22 të epokës sovjetike.Bëhet fjalë për një raketë e fuqishme me rreze të gjatë, rreth 600 kilometra, e projektuar në kohën sovjetike, qëllimi kryesor i së cilës ishte të ishte një vrasës anijesh, domethënë, i destinuar si një raketë kundër anijeve për luftanijet kryesore – shkatërruesit, kryqëzorët ose aeroplanmbajtëset. Por me fillimin e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, Rusia ka filluar t’i përdorë këto raketa si një mjet të rëndë për të shkatërruar objektivat në terren, duke filluar nga maji 2022. Në qershor, disa raketa të tilla shkatërruan qendrën tregtare në Kremenchuk, duke vrarë mbi 20 civilë. Ata janë qëlluar kryesisht nga ajri nga bombarduesit strategjikë TU-22M.

ZAPOROZHE, 30 shtator 2022

Deri në 32 civilë u vranë dhe gati 100 u plagosën, tha Kievi, në një sulm me raketa ruse mbi një kolonë makinash civile në periferi të qytetit jugor të Zaporozhye. Kolona po mblidhej në një treg makinash, duke u përgatitur të largohej nga territori i kontrolluar nga ukrainas për të vizituar të afërmit dhe për të dërguar furnizime në një zonë të pushtuar nga Rusia. Autoritetet pro-ruse fajësuan Ukrainën për sulmin.

VENECIA, 14 korrik 2022

Ukraina thotë se raketat ruse Kalibr goditën qendrën e qytetit të Vinnytsia, duke vrarë 27 persona. Autoritetet ukrainase thanë se sulmi në qytet, rreth 200 kilometra në jugperëndim të Kievit, u krye nga raketat e lëshuara nga një nëndetëse në Detin e Zi. Raketat shkatërruan një qendër mjekësore dhe disa njerëz që mbërritën për trajtim u dogjën të gjallë në makinat e tyre jashtë, tha pronari i qendrës.

CHASIV YAR, 9 korrik 2022

Një raketë ruse goditi një bllok banesash në qytetin lindor të Chasiv Yar, në perëndim të Bakhmut. Shërbimet e urgjencës thanë në 48 numrin e të vdekurve pasi një ndërtesë pesëkatëshe u shemb pjesërisht.

ODESA, 1 korrik 2022

Raketat ruse goditën një ndërtesë apartamentesh dhe dy kampe pushimi në rajonin e Detit të Zi të Odessa, duke vrarë të paktën 18 persona dhe duke plagosur dhjetëra, thanë autoritetet ukrainase. Guvernatori rajonal tha se Rusia përdori raketa Kh-22 dhe raportet e mëvonshme thanë se numri i të vdekurve ishte 22.

KREMENCHUK, 27 qershor 2022

Një raketë Kh-22 e lëshuar nga një bombardues rus goditi një qendër tregtare të mbushur me njerëz në Kremenchuk qendrore, larg vijave të frontit, duke vrarë të paktën 20 njerëz dhe duke plagosur 59, thanë zyrtarët ukrainas.

KRAMATORSK, 8 Prill 2022

Ukraina dhe aleatët e saj kanë fajësuar Rusinë për një sulm me raketa që vrau 61 persona në një stacion treni të mbushur me gra, fëmijë dhe të moshuar që ikin nga kërcënimi i një ofensive ruse në lindje.

MARIUPOL, 16 mars 2022

Një teatër drame u bombardua dhe Kievi tha se qindra njerëz ishin strehuar në qytetin jugor të rrethuar të Mariupolit. Numri i saktë i të vdekurve është i kontestuar dhe vlerësimet shkojnë deri në 600 persona. Amnesty International tha se “të paktën një duzinë njerëz dhe ndoshta shumë të tjerë janë vrarë në një krim të qartë lufte”. Rusia ka mohuar të jetë pas sulmit, megjithëse mohimi i saj është hedhur poshtë nga hetime të pavarura, si ai i Amnesty.

 

Problemi me aftësitë e Forcave Ajrore Ruse

Kur bëhet fjalë për aftësitë e Forcave Ajrore Ruse për të goditur objektiva thellë brenda territorit të Ukrainës, tashmë ka shumë informacione (këtukëtukëtukëtu dhe këtu) të cilat tregojnë se ai nuk është krijuar dhe nuk i ka të gjithë elementët e nevojshëm për operacione të tilla. Kjo është pikërisht arsyeja pse Rusia përdor raketat e saj me rreze të gjatë veprimi në vend të aviacionit të saj. Por tani, pas gati 21 muajsh lufte, Rusia duhet të jetë e kujdesshme se si i shpenzon raketa të tilla dhe nëse dëshiron, nuk mund t’i shpenzojë ato në qendrat civile, në vend që t’i përdorë në objektiva industriale apo ushtarake. Siç e kemi parë nga ky rishikim, Rusia dhe si i përdor raketat e saj me rreze të gjatë kundër qendrave urbane, por tani një luks i tillë është shumë i kufizuar.

Forcat Ajrore Ruse nuk janë ndërtuar për një luftë si ajo në Ukrainë në përgjithësi, e lëre më të dërgohen për të bombarduar shpesh objektiva civilë në qytetet e Ukrainës. Ata nuk janë të përshtatshëm për një luftë sulmuese në territorin e huaj ku duhet të merren me mbrojtjen kundërajrore që kanë vetë ukrainasit dhe veçanërisht që kanë marrë nga aleatët perëndimorë. Forca Ajrore Ruse është mbrojtëse dhe është, para së gjithash, artileri ajrore e destinuar për bombardimin tokësor të territorit të saj, jo armik, të armatosur me mbrojtje kundërajrore.

Forcat e armatosura ruse nuk kanë as aftësi moderne të inteligjencës në territorin e huaj të destinuara për përdorimin e forcave të tyre ajrore. Arsyeja për këtë është mentaliteti i Luftës së Ftohtë (dhe shumë nga avionët e Rusisë janë të asaj periudhe), ku Bashkimi Sovjetik i atëhershëm hoqi dorë nga gara me Shtetet e Bashkuara kur bëhet fjalë për zhvillimin e avionëve luftarakë dhe betejat e mëdha ajrore me avionët e aleatëve perëndimorë. Kjo është arsyeja pse Bashkimi Sovjetik dhe Rusia zhvilluan dhe po zhvillojnë armë kundërajrore si S-300 dhe S-400 për të rrëzuar avionët e armikut.

Për më tepër, pilotët ushtarakë rusë nuk janë të trajnuar për misione komplekse ajrore në bashkëpunim me forcat e tyre tokësore ose detare, siç janë pilotët ushtarakë amerikanë. Kur bëhet fjalë për pilotët rusë, ata nuk kanë as autonominë e nevojshme vendimmarrëse të nevojshme për misione komplekse, përkundrazi duke u mbështetur në vendimet në terren të eprorëve të tyre në shumë situata.

Forcat ajrore ruse nuk janë as të konfiguruara për të mbështetur operacionet tokësore të ushtrisë ruse, siç është rasti me ato të Shteteve të Bashkuara, dhe as për të sulmuar armikun si mbështetje. Dhe operacione të tilla, sulme në prapavijë, kanë një rëndësi të madhe në luftën me Ukrainën, por Rusia ka shumë pak cisterna avionësh për karburantin e avionëve luftarakë në ajër, gjë që është e nevojshme për sulmet thellë në pjesën perëndimore të Ukrainës. Kështu, është e vështirë për avionët luftarakë rusë të arrijnë në qendrën rajonale të Lviv, për shembull, në kufirin me Poloninë në numër të mjaftueshëm për të shkaktuar dëme domethënëse dhe ushtarakisht fitimprurëse.

Avionët rusë gjithashtu përgjithësisht nuk kanë radarë mjaft të saktë për të gjeovendosur radarët e armikut me bazë tokësore, gjë që është e nevojshme për kryerjen e operacioneve mbi territorin e armikut, dhe për këtë arsye nuk guxojnë të fluturojnë thellë mbi territorin ukrainas. Nga ana tjetër, fluturimet me thellësi të ulët mbi territorin ukrainas janë problematike për avionët luftarakë rusë, sepse në këtë mënyrë ata do të bëheshin objektiv i raketave nga armët kundërajrore me rreze të shkurtër veprimi. Për më tepër, territori i Ukrainës është shumë i madh. Mbi fluturimet e përsëritura të tij nga avionët luftarakë rusë në kërkim të objektivave civile për bombardim do të ishin shumë të rrezikshme dhe përfitimet e mundshme të operacioneve të tilla nuk janë në përpjesëtim me rreziqet që duhen marrë.

Është pikërisht për shkak të gjithë kësaj që avionët luftarakë rusë kënaqen të operojnë pranë vijës së frontit, domethënë pak prapa vijës së frontit, në mënyrë që të zvogëlojnë rreziqet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës. Raketat perëndimore kanë kamera në krye që dërgojnë video në kohë reale në strukturat komanduese për të kontrolluar nëse një objektiv është goditur apo jo. Raketat ruse nuk kanë një aftësi të tillë. Për të mos përmendur faktin se Rusia ka një numër shumë të vogël avionësh zbulues të aftë për të fluturuar në lartësi të mëdha dhe për të fotografuar objektiva me kamera të cilësisë së lartë. Situata është e njëjtë me satelitët rusë, ku një objektiv mund të regjistrohet vetëm për një periudhë të shkurtër prej 24 orësh. Në këtë segment, Rusia nuk ka përparuar shumë që nga periudha e Luftës së Ftohtë.

Për të mos përmendur faktin se pilotët ushtarakë rusë nuk kanë orë të mjaftueshme fluturimi si ata në Perëndim për shkak të kufizimeve financiare dhe kjo është e nevojshme për misionet thellë në territorin e armikut, të cilat kërkojnë gjithashtu manovra komplekse përpara se të arrijnë objektivin.

Ka ende një sërë problemesh që pengojnë avionët rusë të kryejnë misione bombardimi kundër qyteteve të Ukrainës. Shumë nga bombarduesit rusë SU24, për shembull, duke qenë se janë avionë të vjetër sovjetikë, nuk kanë instrumentet e nevojshme optike për të gjetur objektiva në tokë, kështu që pilotët duhet t’i kërkojnë me sy të lirë, duke fluturuar shumë poshtë, që është shumë e rrezikshme për shkak të pranisë së madhe të armëve kundërajrore me rreze të shkurtër.

Së fundi, është krejtësisht e papërshtatshme të bëjmë paralele midis mbrojtjes kundërajrore të Ukrainës dhe asaj të Hamasit. Ndërsa Hamasi nuk ka pothuajse asnjë mbrojtje ajrore kundër avionëve dhe raketave izraelite, Ukraina ka gjithashtu forcën e saj ajrore ushtarake, megjithëse shumë më e vogël se ajo ruse, por që lufton mbi territorin e vet, në qiejt e vet, si dhe armë serioze kundërajrore dhe atë gjithashtu me një rreze të shkurtër (Stingers amerikanë dhe shumë të tjerë të marrë nga aleatët perëndimorë), si dhe me rreze të gjatë, përkatësisht S-300 ruse, por edhe Patriotët amerikan, Iris të Gjermanisë e shumë të tjerë. Mjafton vetëm të shikohen raportet e sulmeve ruse me raketa dhe dron në Ukrainë, në të cilat rregullisht 60-90 për qind e raketave rrëzohen nga mbrojtja ajrore e Ukrainës. Këtu përsëri bie në ujë argumenti se Rusia “kurrë nuk përdori bombardimin e qendrave të banuara”. Shembujt e shumtë të dëmeve dhe viktimave nga ky rishikim tregojnë se kjo nuk është e vërtetë, por gjithashtu se një numër edhe më i madh i bombardimeve kundër qendrave civile janë thjesht të pasuksesshme për shkak të saktësisë dhe funksionimit të mirë të mbrojtjes ajrore ukrainase, e cila rregullisht dhe për shumicën një pjesë rrëzon raketat ruse.

Nga kjo mund të konkludojmë se postimi që po analizojmë pretendon në mënyrë të rreme se Rusia nuk ka bombarduar zonat e banuara. Fakti është se Rusia në disa raste ka vënë në shënjestër zona të banuara, duke vrarë qindra civilë, duke përfshirë gra dhe fëmijë. Prandaj, ne e vlerësojmë postimin si të pavërtetë.