Perëndimi filloi luftën në Ukrainë, Rusia përdori forcën për ta ndalur atë – narrativa kryesore e dezinformatave për muajin shkurt

Published on:

Narrativa kryesore e dezinformatave u përcollën në shkurt në hapësirën mediatike maqedonase nga Presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin, vetëm tre ditë para përkujtimit të përvjetorit të pushtimit rus ndaj Ukrainës. Ai ktheu “pasqyrën” dhe de fakto tha se Rusia duhej të hynte në Ukrainë me forcë ushtarake për t’u mbrojtur kundër Perëndimit. “Dua të përsëris – ata e filluan luftën dhe ne përdorëm forcën për ta ndaluar atë”, dezinformoi presidenti rus.

Vetëm tre ditë para përvjetorit të agresionit rus kundër Ukrainës, 24 shkurt 2022, kur Federata Ruse tentoi një pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës, Presidenti rus Vladimir Putin, në një fjalim në Parlamentin rus, ia hodhi fajin e plotë për luftën vendeve perëndimore që kishin përfituar nga Ukraina. Nga ato që raportuan mediat, nxjerrim pikat kryesore të këtij fjalimi dezinformues, i cili duhet t’i shërbejë politikës së jashtme ruse në arritjen e synimeve të saj gjeostrategjike:

Rusia bëri gjithçka që mundi për të shmangur luftën, por Ukraina, e mbështetur nga Perëndimi, po planifikonte të pushtonte Krimenë, tha Putin.

Krimea është një gadishull ukrainas, të cilin Rusia e aneksoi në vitin 2014.

Populli i Ukrainës është bërë vetë peng i regjimit në Kiev dhe zotërinjve të tij perëndimorë, të cilët e kanë pushtuar këtë vend në kuptimin politik, ushtarak dhe ekonomik, tha Putin, raporton REL në gjuhën maqedone.

 

Foto: screenshot i fjalimit të Putinit në parlament

Për të qenë më bindës, Putin pretendon se menjëherë para agresionit, të cilin Moska e quan një operacion ushtarak special, ai kërkoi garanci nga Perëndimi, por iu refuzua:

Në fund të vitit 2021, ne kërkuam zyrtarisht siguri nga SHBA dhe Evropa, por na u refuzua. Kërcënimi u rrit dhe deri në shkurt 2022 gjithçka ishte gati për aksione ushtarake në Donbas. E gjithë kjo ishte në kundërshtim me dokumentet e pranuara nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së. Dua të përsëris – ata filluan luftën dhe ne përdorëm forcën për ta ndalur atë – tha Putin duke iu drejtuar deputetëve të Dumës ruse, raporton 360 Gradë.

Një pjesë e narrativës kryesore të fjalimit të Putinit mund të gjendet gjatë shkurtit në dezinformimin që dha Dmitry Medvedev (rrëfimi se Ukraina është një vend nazist dhe se demokracitë evropiane janë “rusofobë”) ose për “rusofobinë” dhe “nazizmin perëndimor” frymëzuar nga interpretimi i Ursula von der Leyen, e thënë nga shefi i diplomacisë Sergej Lavrov në fillim të shkurtit. Më shumë për këtë temë nga fjalimi i Putinit në rubrikën për Ukrainën mund të lexoni në analizën e asaj që u publikua në “Vërtetmatës”.

 

Deri në kufirin me Poloninë – një mesazh i ri dezinformues nga Moska

Dmitri Medvedev. Foto: Duma.gov.ru

Dmitry Medvedev, një prej rretheve më të larta të politikanëve rreth Putinit dhe një nga propaganduesit kryesorë të Moskës, edhe kësaj radhe përforcoi bazën e propagandës që Rusisë i mbetet vetëm për të mbrojtur veten, duke kërcënuar se kjo mbrojtje do të thotë të shtysh çdo gjë armiqësore drejt kufijve me Poloninë.

Më 24 shkurt 2023, në përvjetorin e pushtimit të Ukrainës, Medvedev tha përmes Telegramit:

 

 

 

Është e rëndësishme të arrihen të gjitha objektivat e operacionit special ushtarak. Ne duhet t’i lëvizim kufijtë e kërcënimit për vendin tonë sa më shumë që të jetë e mundur, edhe nëse janë kufijtë e Polonisë.”

Deklarata, e cila u transmetua nga disa media në hapësirën mediatike maqedonase, është në fakt një zgjatje e asaj që Putin tha në Dumën ruse:

Sa më i madh të jetë diapazoni i armëve që ata marrin, aq më shumë do të na duhet t’i largojmë ato nga kufijtë tanë.

Për të qenë edhe më bindës, Medvedev më 27 shkurt, si një zgjatje e tërheqjes nga traktati i ri i kontrollit të armëve bërthamore START për të cilën njoftoi Putini, shpalli një apokalips të ri bërthamor nëse Perëndimi vazhdon të furnizojë Ukrainën me armë:

Armiqtë tanë po bëjnë pikërisht këtë, duke mos dashur të kuptojnë se qëllimet e tyre do të çojnë në fiasko të plotë. Një humbje për të gjithë. Kolapsi Apokalips, ka thënë Medvedev për “Izvestia”, dhe është raportuar nga agjencitë perëndimore dhe mediat maqedonase.

Në fakt, mesazhin se ushtria ruse do të arrijë në kufirin me Poloninë e ka dërguar edhe lideri çeçen Ramzan Kadyrov në fillim të shkurtit. Ai më 06.02.2023 përmes Telegramit, siç raportojnë disa nga mediat, ka thënë:

Si pjesë e mbështetjes së saj për Ukrainën, Varshava ka shteruar burimet e veta ushtarake dhe tani është konfuze: po sikur, pas përfundimit të suksesshëm të operacionit special, Rusia të fillojë të denazistojë dhe të çmilitarizojë vendin e ardhshëm? Pas Ukrainës, Polonia është në sfond! Nuk e fsheh që kam një synim të tillë dhe e kam theksuar vazhdimisht se lufta kundër Satanizmit duhet të vazhdojë në të gjithë Evropën dhe mbi të gjitha në territorin e Polonisë. Mendoj se polakët e kuptuan këtë – tha Kadyrov.

Tashmë më 8 shkurt, i njëjti ose një lloj i ngjashëm kërcënimi, ku ndërthuren narrativat për Ukrainën dhe ukrainasit si lojtarë prokurë për luftën e Perëndimit kundër Rusisë dhe në të cilën e gjithë Ukraina do të vuajë, sepse “mund të humbasë shtetësinë e saj. “, theksoi edhe presidentja e Këshillit të Federatës së Rusisë, Valentina Matvienko:

Ukraina po i afrohet kufirit ku rrezikon të humbasë plotësisht shtetësinë e saj – tha Matviyenko.

Kjo fushatë e shkurtit me kërcënime ndaj Perëndimit në përgjithësi, ndaj Ukrainës dhe Polonisë në veçanti, e cila filloi me vendimet e Uashingtonit, Berlinit, Londrës dhe Parisit për të dërguar tanke moderne të rënda luftarake, mori kulmin e saj në mes të muajit, përmes gazetarit të propagandës ruse, Vladimir Solovyov, i cili kërcënoi mundësinë e bombardimit të Londrës

Mund të konkludohet se duke filluar nga fillimi i shkurtit (02.02), kur Putin mbajti një fjalim në Volgograd (ish-Stalingrad), deri në fjalimin në parlamentin federal, propaganda dezinformuese ruse përdori tre lloje narrativash – luftën kundër Perëndimit, e cila është armiku kryesor i Rusisë, një luftë kundër nazizmit të ringjallur dhe historia që përsëritet dhe një luftë kundër “Ukrainës Naziste”, e cila është një viktimë dhe lojtar prokurë i Perëndimit për luftën kundër Rusisë.

 

BE-ja zbuloi dezinformatat më të zakonshme ruse – ato filluan që në fund të vitit 2022

Disa nga këto narrativa propagandistike janë standarde në bazën ruse të dezinformatave u konfirmua edhe nga Bashkimi Evropian, i cili në fillim të shkurtit publikoi Raportin e parë tremujor të incidenteve propagandistike në lidhje me Ukrainën, të cilat zhvillohen në territorin e gjithë Evropës.

Foto: pamje e faqes së parë të raportit të BE-së

Në të njëjtën kohë, Raporti zbulon gjithashtu pesë narrativat më të zakonshme ruse rreth të cilave krijohen dezinformata në periudhën tetor – dhjetor 2022:

  • “Perëndimi është agresor ndaj Rusisë”,
  • “Ukraina është agresori që ka për qëllim Rusinë”
  • “Sanksionet kundër Rusisë japin rezultat të kundërt”,
  • “Perëndimi është hipokrit”
  • “Ukraina është një shtet nazist dhe terrorist”

Siç mund ta shihni, të gjitha u përdorën masivisht edhe në shkurt 2023. Raporti u prezantua në një konferencë të madhe ndërkombëtare nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borel. Më shumë për Raportin, si dhe për fjalimin e Borelit mund të shihni në informacionin e “Vërtematësit”.

Në raportin e përmendur të BE-së, për herë të parë renditen edhe incidentet e dezinformatave që vijnë nga Kina, si dhe fakti se në një numër të vogël të rasteve narrativat dezinformuese ruse dhe kineze janë përputhur. Por ndërkohë, është publikuar edhe dokumenti më i fundit i politikave të Fondacionit Friedrich Naumann Freedom, në bashkëpunim me Forumin e Sigurisë së Sofjes, i quajtur “The Secret Charm” – ndikimi i fshehur i Kinës në EJL, i cili përfshin edhe gjetjet në RMV. Më shumë për këtë mund të lexoni edhe në analizën e publikuar nga “Vërtematësi”.

 

Dezinformatat rreth marrëdhënieve me Bullgarinë u zbutën

Narrativat dezinformative që po ndërtohen rreth marrëdhënieve maqedono-bullgare u zbutën ngadalë pasi arritën maksimumin e tyre para dhe pas 4 shkurtit, kur ishte përkujtimi i 151 vjetorit të lindjes së Goce Delechev.

Foto: Мета.мк

Ajo që është domethënëse për t’u regjistruar në këtë info-analizë është se dy konfirmime të tjera erdhën nga adresat përkatëse se nga këto narrativa dezinformative që ndihmojnë në përkeqësimin e marrëdhënieve përfitojnë palët e treta, mbi të gjitha Rusia, të cilat nuk duan ta shohin Ballkanin në BE.

Një tjetër burim nga Bullgaria konfirmoi në mesin e muajit se nga përkeqësimi i marrëdhënieve mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë përfitojnë palët e treta, në rastin konkret të Rusisë dhe politikës së saj të jashtme. Më 16 shkurt, Vesela Çerneva, e cila ishte këshilltare për politikën e jashtme të ish-kryeministrit bullgar Kiril Petkov, në një intervistë për BTV news tha se tensione të tilla në marrëdhëniet dypalëshe janë në interes të qëllimeve ruse.

Çdo lëkundje e marrëdhënieve të ndërsjella jo vetëm që justifikon përfshirjen e pamundur të bullgarëve në Kushtetutë, por është edhe në interes të synimeve ruse në Ballkan – tha Çerneva, duke e lidhur këtë proces me integrimin evropian të RMV-së.

Bëhet fjalë për një deklaratë të dytë në të njëjtin drejtim nga Cherneva. Ajo është vetëm një në radhën e personave të skenës intelektuale, politike apo diplomatike në Bullgari, që bën pretendime të tilla. Gjatë muajit janar, kur marrëdhëniet mes Shkupit dhe Sofjes ishin më të acaruara për shkak të incidentit me qytetarin nga Ohri Hristijan Pendikov, interesat ruse për përkeqësimin e marrëdhënieve midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut e konfirmuan edhe ish-ministri bullgar i mbrojtjes Bojko Noev, ish-ambasadorja bullgare në SHBA Elena Poptodorova dhe ish-kryeministri dhe lideri i GERB-it Bojko Borisov. Më shumë për deklaratat e tyre mund të lexoni në informacionin e “Vërtetmatësit” në janari në linkun KËTU.

Vetëm pak ditë më vonë konfirmimi erdhi nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, i cili në një intervistë për MIA të publikuar më 19 shkurt 2023, ndër të tjera për marrëdhëniet Maqedoni-Bullgari tha:

Aktualisht, si në Bullgari ashtu edhe në vendin tonë, ka individë dhe grupe dhe madje edhe parti politike që nuk duan ta shohin rajonin të integruar në BE. Ata individë, parti politike dhe grupe fatkeqësisht financohen dhe inkurajohen nga palë të treta, pra nga shtete që gjithashtu nuk duan ta shohin rajonin të integruar në BE. Kjo tashmë është e qartë për të gjithë – tha Kovaçevski.

 

 

 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari