Video e vjetër e një proteste në Stamboll, e shpërndarë si e re pas sulmit në Rafah më 26 maj

Published on:

Mediat turke nuk raportuan për ndonjë protestë jashtë konsullatës së Izraelit në Stamboll pas sulmit ajror në Rafah më 26 maj. Agjencia e lajmeve Demiren raportoi më 27 maj se një grup anti-izraelit brohoriti parulla jashtë konsullatës amerikane në qytetin jugor turk të Adanas.

Ne po analizojmë një postim në Facebook që shpërndan një video të një sulmi të supozuar në konsullatën izraelite në Stamboll, një ditë pas sulmit ushtarak izraelit në Rafah.

Turqi: Protestuesit i vunë zjarrin konsullatës izraelite në Stamboll. Erdogan po humbet kontrollin mbi Kostandinopojën?, thuhet në postim.

Kontrolli ynë tregoi se ishte një video e protestuesve pro-palestinezë në Stamboll në tetor 2023, me postimin që po analizojmë duke e ndarë atë si pamje të re nga 27 maji, pas sulmeve izraelite në Gaza muajin e kaluar.

Videoja u shpërnda dy ditë pasi një sulm ajror izraelit më 26 maj shkaktoi një zjarr në një kamp tende në Rafah, duke vrarë të paktën 45 civilë. Izraeli tha se sulmi kishte në shënjestër dy operativë të lartë të Hamasit, jo civilë.

Sidoqoftë, videoja daton më herët në tetor 2023.

Një nga postimet më të hershme është më 17 tetor 2023 nga Kendin Muhabir, përshkrimi i profilit të X në rrjetin social të të cilit thotë se është gazetar qytetar. Shkrimi në turqisht që shoqëron videon thotë:

Turma që u mblodh për të protestuar kundër Izraelit i vuri flakën konsullatës izraelite në Stamboll!, shkruan Reuters.

E njëjta ndërtesë me dritare katrore dhe kati i lartë pas saj që shihet në video mund të shihet në një foto të publikuar nga Reuters më 17 tetor 2023 së bashku me përshkrimin:

Fishekzjarret shpërthejnë ndërsa protestuesit pro-palestinez mblidhen pranë konsullatës izraelite në Stamboll, Turqi gjatë një proteste pasi qindra palestinezë u vranë në një shpërthim në spitalin Al-Ahli në Gaza, për të cilin autoritetet izraelite dhe palestineze fajësuan njëri-tjetrin.

Protesta të ngjashme të shkaktuara nga shpërthimi në Spitalin Al-Ahli u zhvilluan në të paktën një duzinë qytetesh turke atë natë.

Mediat turke nuk raportuan për ndonjë protestë jashtë konsullatës së Izraelit në Stamboll pas sulmit ajror në Rafah më 26 maj. Agjencia e lajmeve Demiren raportoi më 27 maj se një grup anti-izraelit brohoriti parulla jashtë konsullatës amerikane në qytetin jugor turk të Adanas.

Nga e gjithë kjo mund të konkludojmë se videoja e shfaqur në postimin që po analizojmë tregon protestues pro-palestinezë në Stamboll në tetor 2023, jo maj 2024. Prandaj, mund të gjykojmë se postimi është i gabuar.