Zelenski nuk është djali i Sorosit

Published on:

Babai i Zelenskit nuk është George Soros, por Oleksandr Zelenski, profesor dhe IT profesionistë, kryetar i departamentit të kibernetikës dhe pajisjeve kompjuterike në Universitetin Shtetëror të Ekonomisë dhe Teknologjisë në Kiev. Nëna e Zelenskit është Rima Zelenska, e cila ka punuar si inxhiniere. Gjyshi i Volodymyr Zelensky, Semyon Ivanovich Zelensky, shërbeu në ushtri gjatë Luftës së Dytë Botërore. Babai i Semyonit dhe tre vëllezërit e tij u vranë në Holokaust

Po shqyrtojmë një postim të shpërndarë në rrjetin social Facebook ku thuhet:

Zelensky është djali i Soros. Kazare hebreje.

Populli ukrainas nuk është i tij.

Deri në kohën kur ata të rimarrin vetëdijen, ata do të jenë zhdukur.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i lindur më 25 janar 1978, nuk është djali i miliarderit George Soros. Ai është një politikan dhe ish-aktor ukrainas dhe që nga viti 2019 është president i Ukrainës. Zelensky ka lindur në një familje hebreje ukrainase. Para se të fillonte aktrimin, ai u diplomua në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin Ekonomik Kombëtar të Kievit. Babai i Zelenskit nuk është George Soros, por Oleksandr Zelensky, një profesor dhe IT profesionistë, drejtues i Departamentit të Kibernetikës dhe Hardware Kompjuterik në Universitetin Shtetëror të Rich të Kievit.

Nëna e Zelenskit është Rima Zelenska, e cila ka punuar si inxhiniere. Gjyshi i Volodymyr Zelensky, Semyon Ivanovich Zelensky, shërbeu në ushtri gjatë Luftës së Dytë Botërore. Babai i gjyshit të Semyonit dhe tre vëllezërit e tij u vranë në Holokaust. Në mars 2022, Zelensky njoftoi se gjyshërit e tij u vranë pasi ushtarët gjermanë dogjën shtëpinë e tyre gjatë një masakre. Kontrolluesit e fakteve të Associated Press kanë hedhur poshtë tashmë pretendime të ngjashme që lidhnin gjithashtu Volodymyr Zelensky me Soros, por dezinformimi në atë kohë ishte se ata ishin kushërinj, gjë që gjithashtu nuk është e vërtetë.

Instituti për Dialogun Strategjik ka raportuar se teoritë e konspiracionit për kazarët, një popull gjysmë nomad turk që themeloi një perandori të madhe kazarian midis Evropës Lindore dhe Azisë Perëndimore në Mesjetë, kanë qarkulluar në komunitete konspirative, ekstremiste të krahut të djathtë në internet përpara pushtimit ushtarak rus të Ukrainës.

Meqenëse Kazaria përfshinte Rusinë moderne juglindore, Ukrainën jugore, Krimenë dhe Kazakistanin, ato fituan një rëndësi të veçantë gjeografike në mes të luftës në Ukrainë. Kazarët janë bërë një pikë popullore bisede midis teoricienëve të konspiracionit për shkak të pretendimit se populli kazar, ose të paktën elitat e tyre, u konvertuan masivisht në judaizëm gjatë shekullit të 8-të. Mungesa e burimeve të besueshme dhe bashkëkohore kërkimore mbi kazarët e bën të vështirë përcaktimin se sa i saktë është ky pretendim. Kazaria u harrua me shekuj derisa u rizbulua mes sionistëve të hershëm në shekullin e 19-të, të cilët ishin të interesuar për atë që e shihnin si një shtet potencial historik hebre. Edhe pse duket se ka pasur konvertim në judaizëm në mesin e kazarëve, shkalla e konvertimit në judaizëm midis popullatës së gjerë mbetet e paqartë.

Pjesa më e madhe e interesit modern për kazarët nga teoricienët e konspiracionit mund të gjurmohet në librin Fisi i Trembëdhjetë i shkruar nga autori hungarezo-britanik Arthur Koestler, në të cilin ai paraqet tezën shumë të kontestuar se hebrenjtë Ashkenazi janë pasardhës të kazarëve të konvertuar dhe jo izraelitëve të lashtë.Koestler ishte i vetëdijshëm se teoria e tij mund të përdoret për të delegjitimuar shtetin e Izraelit, shkruan analiza e Institutit për Dialog Strategjik.

Teoria e Koestlerit është instrumentalizuar në promovimin e antisemitizmit. Termat “mafia kazare” dhe “kazare” përdoren për të përshkruar popullin hebre, njësoj si Rothsçajlldi dhe Sionist, për të zbutur deklaratat e dukshme antisemitike përmes termave të tillë. Duke pretenduar se ashkanazët nuk janë pasardhës të izraelitëve, por kazarëve, në mënyrë shumë tinëzare i lejon antisemitët të pretendojnë se janë vetëm kundër “hebrenjve të rremë”. Një rrëfim i tillë promovohet edhe në postimin që po shqyrtojmë në rubrikën ku thotë se populli ukrainas nuk është i Zelenskit.

Teoritë konspirative në lidhje me kontrollin e pretenduar kazarian të Ukrainës janë të ndryshme dhe shpesh kontradiktore. Në fund të fundit, megjithatë, ata të gjithë kërkojnë të legjitimojnë pushtimin rus duke denigruar ukrainasit dhe duke paraqitur krimet e luftës të kryera nga forcat ruse si mjete të pranueshme për shfarosjen e pasardhësve të “racës së keqe”, thuhet në analizë.

Ukraina është një shtet i pavarur, demokratik me integritetin dhe sovranitetin e vet territorial që u sulmua nga Rusia me një pushtim ushtarak të paprovokuar që çoi në viktima të mëdha njerëzore, dëme materiale, zhvendosje të popullsisë, të gjitha për të mbrojtur atdheun e Ukrainës. Volodymyr Zelenskiy mbeti në Ukrainë gjatë gjithë pushtimit ushtarak dhe koordinoi situatën e jashtme dhe të brendshme të vendit të tij dhe e inkurajoi popullin të tij në betejën për lirinë dhe mbrojtjen e sovranitetit.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavëretë.