Снимка од апсење во Украина лажно прикажана како мобилизација

Клип на Фејсбук е проследен со невистинит опис дека прикажува мобилизација по улиците на Украина, а се работи за фаќање на криминална група и нејзини клиенти, кои ѝ платиле...

Фокус

Анализи

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Фото: Колаж Canva: Арсений КапитоновPixabay Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за...

Рецензии

Ексминистерот за здравство на Украина не е осомничен за ,,продажба на човечки органи во странство”

Поранешниот заменик министер за здравство на Украина Михаил Загричук, според неофицијалните информации во украинските медиуми, е осомничен за мешање (интервенирање) во единствениот државен информациски...

ИСТРАЖУВАЧКИ СТОРИИ

Турско влијание врз РСМ, долга историја и сложени односи

Северна Македонија има посебна соработка со Турција на различни полиња, но дали турската држава се обидува преку оваа соработка да ја зголеми својата доминација...

ПУБЛИКАЦИИ

Ексминистерот за здравство на Украина не е осомничен за ,,продажба на човечки органи во странство”

Поранешниот заменик министер за здравство на Украина Михаил Загричук, според неофицијалните информации во украинските медиуми, е осомничен за мешање (интервенирање) во единствениот државен информациски...

Наскоро

Ресурсна база на податоци

Мрежа против дезинформации на Балканот – АДН Балканс

Најнови статии

Снимка од апсење во Украина лажно прикажана како мобилизација

Клип на Фејсбук е проследен со невистинит опис дека прикажува мобилизација по улиците на Украина, а се работи за фаќање на криминална група и...

Ексминистерот за здравство на Украина не е осомничен за ,,продажба на човечки органи во странство”

Поранешниот заменик министер за здравство на Украина Михаил Загричук, според неофицијалните информации во украинските медиуми, е осомничен за мешање (интервенирање) во единствениот државен информациски...

Не е точно дека Грузија ќе отвора амбасада во Москва

Вистиномер не успеа да најде ниту една официјална информација дека Грузија ќе ги обнови дипломатските односи со Русија и ќе отвори амбасада во Москва....

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните...

Видеото од руската фрегата во Куба е снимено пред пет години

Во деновите пред пристигнувањето на руските воени бродови, на интернет кружеа слики и видеа, кои наводно го покажуваат пристигнувањето на фрегатата „Адмирал Горшков“ во...

Какви дезинформации се ширеа во пресрет на изборите во ЕУ?

Дезинформациите предизвикаат големи негативни последици, фалсификувајќи ги перцепциите на многу луѓе. Во последните месеци пред изборите, беше откриен растечкиот притисок на дезинформациите на многу...

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Фото: Колаж Canva: Арсений КапитоновPixabay Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за...

Тенденциозна конструкција за преговорите на Украина и Молдавија со ЕУ

Во објава на Фејсбук, која негативно реагира на тоа што Украина и Молдавија добиле препорака за почеток на преговорите за нивната евроинтеграција, се измешани: лично...

Манипулација со снимка од присилна мобилизација во Украина

Клип на Фејсбук прикажува тепачка, наводно меѓу граѓани на Украина и нејзината регрутна служба, која врши нивна присилна мобилизација, а сцената е опишана како...

Не е вистина дека Германија и НАТО испраќаат 90 илјади војници на фронтот со Русија

Тврдењето дека НАТО и Германија испраќаат 90 илјади војници на фронтот со Русија, е погрешно. Станува збор за најголемата воена вежба на НАТО членките...

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција...

Проевропски Грузијци, а не странски платеници, се организатори на протестите против Законот за странски агенти

Организатори на протестот не се „странски платени секташки невладини организации“, туку Грузијци, меѓу кои и професори, доктори, студенти, активисти, политичари од опозицијата, работници итн....