(ИНТЕРВЈУ) Николовски: Руските црковни играчи во МПЦ-ОА наметнаа лажни теми во јавноста

Колку повеќе е воспевана руската црква меѓу верниците, толку поголемо е нејзиното влијание. Хипотетички, ако руската црква „ни ја спасува“ црквата, зошто руската држава да „не ни ја спаси“...

Без поддршка за проверувачите на факти се откажуваме од одбраната на демократијата

Оваа работа не е лесна. Секогаш ќе има такви кои свесно шират дезинформации и ќе се обидат да ја поткопаат вашата работа. Се разбира,...

(ИНТЕРВЈУ) Малиукевичиус: Руското влијание се обидува да нè заслабне и натера да ја свртиме главата од Украина

Литванскиот експерт за медиуми и кризна и стратешка комуникација во интервју за Мета.мк прецизно објаснува на кој начин се шират дезинформациите кои доаѓаат од...

Бојана Зориќ: Медиумската писменост и младинскиот развој се суштински во справувањето со странското мешање и безбедносните предизвици

„Она што е важно според мене, кога зборуваме за дезинформациите, е решавањето на структурните проблеми, како што е медиумската писменост, бидејќи Западен Балкан има...

Дискусија на Метаморфозис: „Градење општествена отпорност кон штетните влијанија на дезинформациите“

Панел-дискусијата е во рамки на конференцијата „Медиумска писменост во дигиталните простори“ што на 24 октомври ќе се одржи во Рагуза 360 во Скопје Панел-дискусија насловена...

Путин со два дезинфо наратива од Владивосток – ново оружје и САД се негативците, а не Русија

Зборувајќи за ново оружје, за случаи од меѓународните односи и грешки што ги правела Москва, ама поголеми биле тие на САД, како и за...

Вишинска: Склони сме да веруваме во теории на заговор, а Русија тоа го користи за ширење дезинформации

Фото: Мета.мк Во регионот на Западен Балкан населението е склоно да верува во теории на заговор, без разлика дали темата е пандемијата на ковид-19, руската...

Геополитичка анализа: Дезинформациите од странство го дестабилизираат Западен Балкан

  Фото: Фондација Метаморфозис Новата анализа „Геополитичка перспектива на дезинформациските текови во Западен Балкан“ објавена од Фондацијата „Метаморфозис“ укажува на поврзаноста меѓу странските штетни влијанија и...

Агенција за разузнавање: Ќе бидеме мета на дезинформации за уставните измени, црковното прашање и изборите во 2024

Борбата со дезинформациите не треба да се гледа како загрозување на слободата на говор или цензура, бидејќи не станува збор за наивно пласирани вести,...

Во руски воздушен напад загинаа 45 лица во Сирија

Најмалку 45 лица загинаа во воздушен напад на руските сили во северната сириска провинција Латакија, наведува Сириската опсерваторија за човекови права. Во соопштението на организацијата...

Експлозиите во Кина направија штета во износ од 1,5 милијади долари

Двете експлозии во кинеското пристаниште Тјанџин, во кои минатата недела загинаа повеќе од 100 лица, би можеле да им нанесат трошок на осигурителните куќи...

Државниот египетски обвинител повреден во експлозија

Египетскиот државен обвинител Хишам Баракат е повреден откако е фрлена бомба на неговото возило, а одговорност за нападот презела мала група која се нарекува...

Сенат: Нема дебата за ставање крај на прислушувањето

Американскиот сенат ја блокираше расправата за предлог-законот за ставање крај на масовното собирање податоци за телефонските повици во САД, кое го врши Националната безбедносна...