Did Albania send the seized computers at the MEK Camp to Iran?

By: Ilda Hoxha  Several media outlets reported in July that 232 computer devices seized during a search at the ‘Ashraf 3’ camp in Manza were sent to Iran. This unverified...

Fokusi

Fresh News

Policia e Kosovës demanton se janë vrarë 15 sulmues, konfirmon 3 të vdekur

*Përgatiti: Ridona Berisha Më 24 shtator 2023, duke iu referuar tensioneve në veri të Kosovës, një grup prej rreth 30 pjesëtarëve të uniformuar kanë sulmuar të dielën...

Fotografitë e publikuara nuk paraqesin sulmuesit e vrarë në veri të Kosovës

Rruga që shpie te fshati Banjskë ku ndodhi sulmi ndaj pjesëtarëve të Policisë së Kosovës *Përgatiti: Ridona Berisha Me datë 24 shtator 2023, rreth orës 02:34...

BE-ja nuk do të deportojë në Ukrainë burrat e moshës 18 deri në 60 vjeç

Sipas Komisionerit Evropian, BE-ja nuk do të deportojë askënd kundër vullnetit të tyre. Kjo do të thotë se burrat ukrainas që jetojnë aktualisht në...

Propaganda serbe “godet” përsëri

Tatuazhi dhe deklarata e futbollistit shqiptar që ndezi narrativën nacionaliste serbe Ndeshja e 10 shtatorit mes kombëtares shqiptare dhe asaj polake në stadiumin “Air Albania”...

Analizë

Spiunazh në Uzinën e Gramshit? Prokuroria zgjat hetimet dhe kërkon një “dorë“ nga SPAK

Tre shtetasit nga Rusia dhe Ukraina që u kapën duke fotografuar në uzinën e Gramshit ende nuk kanë dalë para gjykatës, kur ka kaluar...

Recenzione

Policia e Kosovës demanton se janë vrarë 15 sulmues, konfirmon 3 të vdekur

*Përgatiti: Ridona Berisha Më 24 shtator 2023, duke iu referuar tensioneve në veri të Kosovës, një grup prej rreth 30 pjesëtarëve të uniformuar kanë sulmuar të dielën...

Storie hulumtuese

“Marrëveshja” e Ohrit ndan në dy kampe mediat shqiptare dhe ato serbe

Kur ka kaluar gati një muaj nga takimi mes presidentit serb Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, çështja është raportuar kryesisht mbi bazën...

Publikimet

Dhuna ndaj profesorit shqiptar në kufi, reagimet politike në Shqipëri dhe Mal të Zi

Kryeministri Edi Rama pranoi faljen e homologut, Dritan Abazoviç, pas incidentit të dhunshëm në pikën kufitare ku policë malazez keqtrajtojnë profesor Petraq Milon. Kryeministri...

Së shpejti

Baza e të dhënave të burimeve

Qendra kundër Dezinformimit në Ballkan - ADN Balkans

Lajmet e fundit

Did Albania send the seized computers at the MEK Camp to Iran?

By: Ilda Hoxha  Several media outlets reported in July that 232 computer devices seized during a search at the ‘Ashraf 3’ camp in Manza were...

Policia e Kosovës demanton se janë vrarë 15 sulmues, konfirmon 3 të vdekur

*Përgatiti: Ridona Berisha Më 24 shtator 2023, duke iu referuar tensioneve në veri të Kosovës, një grup prej rreth 30 pjesëtarëve të uniformuar kanë sulmuar të dielën...

Fotografitë e publikuara nuk paraqesin sulmuesit e vrarë në veri të Kosovës

Rruga që shpie te fshati Banjskë ku ndodhi sulmi ndaj pjesëtarëve të Policisë së Kosovës *Përgatiti: Ridona Berisha Me datë 24 shtator 2023, rreth orës 02:34...

BE-ja nuk do të deportojë në Ukrainë burrat e moshës 18 deri në 60 vjeç

Sipas Komisionerit Evropian, BE-ja nuk do të deportojë askënd kundër vullnetit të tyre. Kjo do të thotë se burrat ukrainas që jetojnë aktualisht në...

Propaganda serbe “godet” përsëri

Tatuazhi dhe deklarata e futbollistit shqiptar që ndezi narrativën nacionaliste serbe Ndeshja e 10 shtatorit mes kombëtares shqiptare dhe asaj polake në stadiumin “Air Albania”...

Dezinformimi me lajmin e ndalimit të djalit të Vuçiç nga Policia e Kosovës

Ngjarja e ndalimit të djalit të presidentit serb Alexandar Vuçiç nga ana e policia e Kosovës gjatë qëndrimit të tij në Graccanicë, u njoftua...

Njësia Speciale e Kosovës nuk e bastisi fabrikën ‘Lola’, vetëm asistoi AKP-n

*Përgatiti: Ridona Berisha Njësia Speciale e Kosovës nuk e ka bastisur fabrikën e veglave “Lola” në Zubin Potok, por vetëm kanë asistuar Agjencinë Kosovare të...

Deklarata e Brnabiç për shqiptarët dhe narrativa që ‘ndezi‘ rrjetin

Një deklaratë e nxjerrë nga konteksti e kryeministres serbe Ana Brnabiç ditën që u mbajt Forumit Strategjik në Bled të Sllovenisë, nxiti një valë...

Vendimi për lirimin e objektit në veri ngre shqetësime për rikthim të tensioneve

*Përgatiti: Ridona Berisha Komuna e Mitrovicës së Veriut Vendimi i Kryetarit të komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, për lirimin e një objekti në lagjen...

Manipulim i deklaratës së Ramës – Bullgaria nuk do të sulmojë Maqedoninë e Veriut

Publikimi i një pjese të paspecifikuar të tekstit dhe fototgrafitë manipulojnë qëllimisht deklaratën e kryeministrit shqiptar Edi Rama, për të paraqitur një lloj kërcënimi...

Vizita e Kurtit në RMV riktheu “Shqipërinë e Madhe” në hartën propagandistike serbe

Vizita e kryeminsitrit të Kosovës, Albin Kurti në Tetovë dhe Çair të Shkupit solli një valë reagimesh shtetërore në Maqedoninë e Veriut. Këto reagime...

Spiunazh në Uzinën e Gramshit? Prokuroria zgjat hetimet dhe kërkon një “dorë“ nga SPAK

Tre shtetasit nga Rusia dhe Ukraina që u kapën duke fotografuar në uzinën e Gramshit ende nuk kanë dalë para gjykatës, kur ka kaluar...