Prigozhin dhe fati i tij misterioz – një shënues kryesor për dezinformata

A është gjallë apo ka vdekur vërtet në një aksident aeroplani më 23 gusht? Kjo është dilema kryesore që lind në opinion pas serisë së lajmeve dhe (de)informacioneve rreth...

Vizita e Kurtit në Maqedoninë e Veriut nxiti tensione përtej kufijve dhe mes grupeve etnike

Foto: Zyra e Kryeministrit Vizita e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në Maqedoninë e Veriut ku takoi vetëm liderët e partive opozitare shqiptare, nxiti reagime të ndryshme....

Lëvizjet e shtuara të KFOR-it nuk ndërlidhen me situatën në veri

*Përgatiti: Ridona Berisha Një procedurë normale të misionit të KFOR-it në Kosovë që ndërlidhet me kontigjentin e saj dhe përmbushjen e detyrave që i burojnë...

Narrativat e rreme ruse për Ukrainën dhe shtrirja e tyre në Ballkanin Perëndimor

*Përgatiti: Fitim Gashi Rusia nuk e ka ndalur propogandën dhe lajmet e rreme për luftën në Ukrainë, krahas sulmeve ajrore dhe tokësore që i nisi...

Gruri shqiptar mbetet stok!

Shqipëria shtoi sipërfaqet e mbjella me grurë pas nisjes së luftës në Ukrainë në përpjekje për të siguruar furnizimin në një situatë pasigurie. Por...

Samiti i NATO-s, bombat thërrmuese, Prigozhin dhe Polonia, fokusi i narrativave dezinformuese në korrik

Në korrik, përmes mediave në gjuhën maqedonase, mund të lexoheshin disa lloje të narrtivavee ruse lidhur me situatën në Ukrainë, dhe të dominuara nga...

Intensifikimi i përplasjeve ideologjike të përforcuara nga vërshimi i dezinformatave

“Luftërat e kulturës”, pra përplasja ideologjike mes të majtës dhe të djathtës, është bërë një temë dominuese në diskursin politik në Shtetet e Bashkuara....

Zelenski – objektivi më i rëndësishëm i dezinformimit të Kremlinit

Asnjëherë më parë makina e propagandës së Kremlinit nuk ka qenë kaq e fokusuar në përhapjen e kaq shumë dezinformatave për një person, sa...

Audio-incizimi që përplasi deputetët dhe riktheu pretendimet për luftën hibride të Serbisë në Kosovë

*Përgatiti Fitim Gashi Diskursi i ashpër u shoqërua me akuza e kundërakuza mes partisë në pushtet dhe opozitës. Pretendimit e pushtetit janë se bëhet fjalë...

Hashash “Made in Albania”

Pritishmëritë dhe mësimet që na vijnë nga fqinjët Shqipëria bëhet vendi i dytë në rajon pas Maqedonisë së Veriut dhe i 23-i në Evropë që...

Kundërspin: Partia “Levica” spekulon se Maqedonia është e përfshirë në represionin e serbëve në Kosovë

Duke reaguar ndaj vendimit të Qeverisë për dërgimin e 31 pjesëtarëve të ARM-së në Kosovë për gjashtë muaj, e majta thotë se KFOR-i është...

Ndikimi turk në Kosovë përmes fuqisë së butë

Ballkani Perëndimor është cak i ndikimit nga fuqitë botërore dhe rajonale. Përveç ndikimit në kuptimin klasik të fjalës (ekonomik dhe politik), në Kosovë është...

Rebelimi i Prigozhin dhe kolapsi bë Kakhovkë, temat kryesore të dezinformatave në qershor

Tre ngjarje ishin burimi i informacionit dhe i dezinformimit nga burime të huaja në vend – shembja e digës Kakhovka në Ukrainë, rebelimi i...

Kriza që u injorua në veri: rikthehet frika për një konflikt të mundshëm ndëretnik

Diplomatët perëndimorë që tani po merren me menaxhimin e krizës në veri nuk u morën fare me çështjen e zgjedhjeve në diskutimet për Propozimin...

Arrestimi i Belerit dhe (de)helenizimi i Himarës

Dy ditë para mbajtjes së zgjedhjeve vendore, policia arrestoi kandidatin e opozitës për kryebashkiak të Himarës, për shitblerje të votës. Ngjarja u shoqërua me...

Si e trajtuan mediat “fushatën“ e kryeministrit Rama në mbështetje të presidentit turk Erdogan

Një video e kryeministrit shqiptar Edi Rama ku mbështeste kandidaturën e Rexhep Taip Erdogan, për një mandat të tretë si president i Turqisë, zuri...

Nuk është e vërtetë që Polonia po shkakton një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë

Postimi që po shqyrtojmë pretendon në mënyrë të rreme se Polonia po shkakton konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë. Polonia nuk është në luftë me...