Në një video deepfake nga France 24, Ukraina po përgatiste një atentat për Makronin

Published on:

Në një video të manipuluar nga një segment i lajmeve France24, thuhet se vizita zyrtare e Emmanuel Makron është anuluar për shkak se shërbimi sekret francez ka përgjuar informacione për një atentat të mundshëm të presidentit francez. Jo vetëm kaq, por atentati do të ishte kryer nga operativë ukrainas, për t’ia hedhur fajin Rusisë. Dhe qëllimi përfundimtar ishte që Ukraina të merrte më shumë ndihmë financiare dhe ushtarake, madje edhe të përfshinte një anëtar të NATO-s në luftë. Lajmi përhapet nga profile të paqarta sociale dhe më tej merret nga mediat tradicionale

 

Shkruan: Matej Trojacanec

 

Në një njoftim nga Pallati Elysée, presidenti francez, Emmanuel Makron, do të shtyjë vizitën e tij zyrtare në Kiev, shkruajnë ata në edicionin në internet të së përjavshmes franceze “Chalnog”. Kjo është hera e dytë që shtyhet vizita. E para u njoftua në mes të janarit për mesin e shkurtit, më pas u anulua – me një shpjegim jo specifik “për arsye sigurie”. Vakumi i informacionit u plotësua nga një video e rreme që duket se është transmetuar në kanalin shtetëror francez France 24.

Videoja pretendon në mënyrë të rreme se vizita e Makronit u anulua për shkak se shërbimi francez i inteligjencës përgjoi informacione për një vrasje të mundshme të Makronit. Jo vetëm kaq, por atentati do të ishte kryer nga operativë ukrainas, për t’ia hedhur fajin Rusisë.

Në Ballkan ky lajm u përhap shpejt, kështu që kolegët nga SlloveniaBeHShqipëria dhe Mali i Zi i shqyrtuan postimet për këtë temë. “Kush ka frikë Makronin” shkruhet në tekstin e portalit serb “Politika” të publikuar vetëm katër ditë më vonë, ndërsa nga “Borba”, të nesërmen pas publikimit të videos, shkruajnë:

Autoritetet ukrainase po përgatitnin një atentat ndaj presidentit francez Emmanuel Makron gjatë vizitës së tij tashmë të anuluar në Kiev.

Ishte kjo rrethanë që shkaktoi anulimin e papritur të udhëtimit të liderit francez, raporton France 24.

Publikimi [Franz24] vë në dukje se likuidimi i Makronit u përgatit nga kreu i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, Kirill Budanov, me urdhër të Presidentit Volodymyr Zelensky.

Ata planifikuan të vrisnin presidentin francez, gjatë vizitës së tij në Kiev, për të shkaktuar jehonë në Perëndim, sepse donin të fajësonin “forcat speciale ruse” për atentatin.

Do të prezantohen “provat” e shpikura nga shërbimi inteligjent ukrainas, shkruajnë ata në Borba.info. 

Këtu, me një titull në trend, Infomax raportoi lajmin dhe një llogari në Facebook që poston rregullisht materiale nxitëse e bëri po ashtu – një postim që u kopjua dhe u përkthye drejtpërdrejt nga X (ish-Twitter), llogaria e ish-presidentit dhe Kreu aktual i dytë i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitry Medvedev


Videoja u hodh nga France 24 të nesërmen – dëmi ishte bërë tashmë

Për shkak se videoja ishte bërë që të dukej sikur ishte një raport i vërtetë nga lajmet e televizionit France 24, vetë redaksia hodhi poshtë keqinterpretimin e kolegut të saj më 15 shkurt, një ditë pasi u shfaq materiali:

Më 14 shkurt, videoja u shpërnda në X, Telegram dhe rrjetin social rus ViKontakt. Në të njëjtën ditë, videoja në portalet ruse përdoret si provë e besueshmërisë së informacionit. Dhe në ditët në vijim, lajmet dhe postimet e mediave sociale u përhapën në të gjithë rajonin e gjerë, kudo, kryesisht duke iu përmbajtur narrativave pro-ruse.

 

Koha, motivi dhe qëllimi i deepfake tregojnë qartë autorin

Në një kontekst më të gjerë, vërehet koha e shpërndarjes së videos dhe qëllimi i këtij dezinformimi. Disa ditë para publikimit të videos, Franca bën dy gjëra që provokojnë Rusinë. E para është se ata ekspozojnë një rrjet të thellë ndikimi përmes dezinformimit:

Viginum [një organizatë franceze që monitoron dezinformatat e huaja] thotë se ka zbuluar një rrjet rus prej 193 faqesh interneti që e quan “Portal Kombat”. Shumica e këtyre faqeve, si topnews.uz.ua, u krijuan vite më parë dhe shumë prej tyre kanë mbetur të fjetura. Mbi 50 prej tyre, si news-odessa.ru dhe pravda-en.com, janë krijuar që nga viti 2022. Trafiku aktual në këto faqe, të cilat ekzistojnë në gjuhë të ndryshme, duke përfshirë frëngjisht, gjermanisht, polonisht dhe anglisht, është i ulët. Por zyrtarët francezë mendojnë se janë gati të vendosen në mënyrë agresive si pjesë e asaj që një zyrtar e quajti një valë “masive” të dezinformatave ruse, raporton Economist. 

Arsyeja e dytë është se vetëm dhjetë ditë më parë Kievi njoftoi se janë në raundin e dytë të negociatave me Francën për marrëveshjen dypalëshe për sigurinë dhe bashkëpunimin. Marrëveshja, e cila u nënshkrua pikërisht më 15 shkurt.

Ashtu si në përpjekjet e mëparshme për të diskredituar si Zelenskin, ashtu edhe udhëheqjen dhe ushtrinë ukrainase, kjo përpjekje për mosmarrëveshje ka një qëllim përfundimtar – të ndalojë mbështetjen për Ukrainën, pavarësisht se si arrihet.