Tag: hubal

Narrativat për dezinformatat më të shpeshta (pro)ruse në lidhje me luftën në Ukrainë

Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt 2022, është zhvilluar një luftë intensive propagandistike nga palët ndërluftuese, por këtu shikojmë...

Nuk është e vërtetë që Polonia po shkakton një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë

Postimi që po shqyrtojmë pretendon në mënyrë të rreme se Polonia po shkakton konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë. Polonia nuk është në luftë me...

Ndikimet e jashtme të dëmshme në Maqedoninë e Veriut janë të pranishme edhe në media

Realiteti i ri gjeopolitik e ka kthyer median, nga mjet informimi, në një armë të sofistikuar. Edhe pse në Republikën e Maqedonisë së Veriut...

Nuk është e vërtetë që BE-ja ndaloi importin e grurit ukrainas në pesë shtete anëtare

Postimi që po shqyrtojmë në mënyrë të gabuar pretendon se BE-ja ka ndaluar importin e grurit nga Ukraina në disa nga vendet anëtare të...

Narrativa e rreme e Kremlinit se “NATO lufton Rusinë deri në ukrainasin e fundit” vazhdon të përhapet

NATO as nuk e filloi pushtimin ushtarak dhe as nuk ka trupa të veta në Ukrainë. Është Rusia që sulmoi Ukrainën në shkurt 2022...

Rrjetet sociale dhe mediat – një levë për përhapjen e propagandës autoritare

Propaganda ruse përdor forma të ndryshme të mediave sociale dhe kanaleve për të përhapur propagandën e saj. Ajo po bën një luftë në Ukrainë,...

Në mënyrë tendencioze dhe pa asnjë provë pretendohet se një raketë ruse vrau 200 oficerë të NATO-s në një bunker në Ukrainë

Në videon e postimit, analisti Gilbert Doctorov nuk paraqet asnjë burim për pretendimin e tij se gjeneralët e NATO-s të fshehur në një bunker...

Ndikimi i Bullgarisë – parimi i reflektimit të kundërt

Për dallim nga ndikimi i Rusisë dhe Kinës në Maqedoninë e Veriut, që në masën më të madhe përhapet në bazë të identifikimit pozitiv...

Ndihma e SHBA-së për Ukrainën nuk është personale për Zelenskyn

Faqja e internetit e Departamentit të Shtetit liston në mënyrë transparente të gjitha llojet e ndihmës që SHBA-ja i ofron Ukrainës, por ato nuk...

Putin paraqitet si shpëtimtari i Ukrainës!

Lufta, të cilën Rusia filloi më shumë se një vit më parë, ka marrë mijëra jetë, ka zhvendosur miliona njerëz,ajo ka tronditur ekonominë globale...

Një postim manipulues me çdo kusht justifikon Putinin dhe agresionin rus ndaj Ukrainës

Postimi pretendon në mënyrë manipulative se Putini nuk është fajtor për luftën që Rusia po bën në territorin e Ukrainës, i cili është një...

Ambasada ruse në Shkup – “spameri” kryesor diplomatik në internet në Maqedoninë e Veriut

Ambasada ruse në Shkup është mbajtësi i rekordeve për numrin e postimeve në Facebook. Vendi është në krye të interesit të Kremlinit në rajon,...

Jashari për “Sloboden Peçat”: Kemi aktorë me agjenda dashakeqe që vazhdojnë të radikalizojnë grupe të ndryshme në vend

Drejtori i Fondacionit Metamorfozis, Bardhyl Jashari, në një prononcim për “Sloboden Peçat” thotë se në Maqedoninë e Veriut kemi edukim shumë të ulët mediatik,...

Ushtari ukrainas Kurt nuk ka lidhje me ISIS-in

Postimit që po rishikojmë i mungon konteksti, ngase lë jashtë informacione të rëndësishme, dmth nuk është treguar që stema është një trofe i marrë...

Jo autoritetet gjermane, por aktivistët vendosën një tank përballë ambasadës ruse në Gjermani

Nuk është e vërtetë ajo që thuhej në postim, se autoritetet gjermane patën një aksion të pasuksesshëm për të vendosur një tank rus para...

Fotografia 20 vjet e vjetër është modifikuar për të treguar maskën e Zelenskyt në karnavalin e Viareggio në Itali

Nuk është e vërtetë që një maskë – figurë që përfaqëson presidentin ukrainas Zelensky, si në foton e postimit të shpërndarë në Facebook, është...