Tag: hubal

Dy raporte zbulojnë një rrjet të gjerë të portaleve dezinformuese ruse

Shërbimi francez Viginum, si dhe rrjeti evropian kundër dezinformimit EDMO, në raportet e tyre përshkruan tërësisht rrjetin e strukturuar dhe të koordinuar rus të...

Simboli ushtarak rus “Z” nuk lidhet me krishterimin ortodoks

 Shkronja Z nuk ka absolutisht asnjë lidhje me simbolet e fesë ortodokse, as me Trininë e Shenjtë. Një teori e tillë nuk është shpërndarë...

Stoltenberg nuk i kërkoi Moskës të anulonte ekspozitën e armëve perëndimore të sekuestruara nga Ukraina

Në Telegram është një profil “Jens Stoltenberg”, i cili sillet sikur i përket kreut të NATO-s, por nuk ka asnjë tregues se ai është i...

Perëndimi nuk organizoi grusht shteti në Ukrainë në vitin 2014, Rusia filloi luftën

Ajo që po ndodh tani në Ukrainë nuk ka të bëjë me ndonjë grusht shteti perëndimor në vitin 2014, por fakti që Rusia pushtoi...

Një video e një ariu në një dyqan, e filmuar në Kaliforni, e paraqitur sikur të ishte nga Rusia

Të gjitha videot e shpërndara në postim janë nga Amerika, si ajo ku ariu hyn në dyqan ashtu edhe dy videot ku klientët e...

Rusia nuk po fiton në të gjitha frontet

Ushtria ruse ka bërë disa përparime, por jo në të gjitha frontet, por kryesisht në rajonin e Donetskut dhe ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu...

Karl Bildt nuk foli kundër ortodoksisë

Kjo është një deklaratë e shtrembëruar nga Bild nga viti 2014. kur Rusia aneksoi Krimenë, duke përkeqësuar kështu marrëdhëniet e saj me botën demokratike....

Si raportoi portali Sputnik, zëdhënësi i Kremlinit për zgjedhjet në Maqedoni?

Dy motive të lehta përmbaheshin në shumicën e analizave dhe teksteve për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut përmes prizmit të Sputnikut pro-rus. E para...

Një vajzë e plagosur dhjetë vjet më parë në luftën në Gaza, e paraqitur si viktimë e sodomisë

Vajza e paraqitur në foto nuk ka asnjë lidhje me sodominë. Vajza ishte viktimë e luftës në Gaza dhe vuajti nga zjarri i artilerisë...

Nuk është e vërtetë që trupat franceze kanë mbërritur në qytetin ukrainas të Slavyansk

Bëhet fjalë për lajme të transmetuara në mënyrë jokritike nga një kanal i panjohur Telegram “Kronika e Luftës”, i panjohur për publikun e gjerë,...

Makron dhe as Asambleja Franceze nuk deklaroi dhe nuk miratoi asgjë për të ndaluar apo vonuar zgjerimin e BE-së

Franca nuk ka miratuar asnjë rezolutë që ndalon procesin e zgjerimit të BE-së. Ky është një lajm i rremë, i paraqitur si i vërtetë,...

Nuk është e vërtetë që presidenti ukrainas Leonid Kuçma (1994-2005) u menaxhua ekskluzivisht nga Rusia

Ilustrimi: Vertetmates.mk Ky artikull u botua për herë të parë nga Vërtetmatës-i (Maqedonia e Veriut), në kuadër të projektit "Qendra kundër dezinformatave në Ballkanin Perëndimor:...

Zelenski nuk e tërhoqi Ukrainën në luftë

Ukraina nuk është ajo që dëshiron luftë dhe as presidenti ukrainas Zelenski nuk e ka tërhequr vendin në luftë, siç pretendon në mënyrë të...

Ukraina nuk i mobilizon personat me sindromën Down

Personat me çrregullime kromozomale me mosfunksionime të rëndësishme, përfshirë personat me sindromën Down, nuk mund të shërbejnë në ushtri, sipas Rregullores së Ekzaminimit Mjekësor...

Një fjalim i vjetër i Trump nuk është provë se Obama qëndron pas ISIS-it dhe sulmeve në Moskë

Ish presidenti Trump tha se Obama është themeluesi i ISIS-it, por ka një kuptim metaforik, duke iu referuar, para së gjithash, politikës që Obama...

Çfarë fshihet pas përpjekjeve të Rusisë për të lidhur Ukrainën me sulmin terrorist në Moskë?

Ilustrimi: Vertetmates.mk Ky artikull u botua për herë të parë nga Vërtetmatës-i (Maqedonia e Veriut), në kuadër të projektit "Qendra kundër dezinformatave në Ballkanin Perëndimor:...