Rusia nuk e shkatërroi ushtrinë e Ukrainës

Published on:

Nuk është e vërtetë që rusët shkatërruan ushtrinë ukrainase, ajo ende po mbron territorin e shtetit të saj sovran. Postimi pretendon në mënyrë arbitrare se janë dërguar 300 miliardë dollarë, pa specifikuar se kush i ka dërguar. Një kontroll nga Vërtetmatësi tregoi se ishte një paketë prej 300 milionë dollarësh e premtuar nga administrata Biden. Shtëpia e Bardhë po gjen mënyra për të dërguar mbështetje të re ushtarake në Ukrainë. Për 60 miliardë të përmendura në njoftim, presidenti amerikan Biden tashmë ka nënshkruar Ligjin dhe ka njoftuar “se armët do të fillojnë të mbërrijnë brenda pak orësh në Ukrainë”. Sipas Zelensky, kjo ndihmë do të ishte e jashtëzakonshme për mbrojtjen e Ukrainës

 

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook ku shkruhet:

Ata stërvitën ushtrinë ukrainase për 10 vjet, investuan mbi 300 miliardë dollarë. Rusët shkatërruan ë gjitha armatimet ukrainase si dhe të gjitha armët e mbledhura nga Perëndimi dhe vendet e tjera.
Çfarë do të ndihmojnë 60 miliardët e ardhshëm?
Oops, ka zgjedhje në SHBA dhe nuk i ndihmon Bidenit të kapitullonte Ukrainën deri atëherë.
OK, kështu që pas zgjedhjeve nuk ishte aq e tmerrshme. Deri atëherë le të vdesin njerëzit.
Epo, sllavët janë mall i shpenzuar për Perëndimin. Nuk e di se kur do të kuptohet ky fakt i thjeshtë.

Më pas shpërndahet një foto e një deklarate të Stoltenberg, i cili pretendon se vonesa e ndihmës për Kievin kishte pasoja.

NATO ka ndihmuar në trajnimin e ushtrisë ukrainase për 10 vitet e fundit, përfshirë gjatë pushtimit ushtarak rus të Ukrainës në vitin 2022, por edhe më herët në përgjigje të aneksimit të paligjshëm të Krimesë. Në vitin 2014, NATO ndihmoi trupat e ushtrisë ukrainase të merrnin trajnime mbrojtëse, por kjo në asnjë mënyrë nuk lidhet me pushtimin ushtarak që filloi në shkurt 2022, i cili ishte i paprovokuar dhe vazhdon edhe sot e kësaj dite me një kundërofensivë të ushtrisë ukrainase. Nuk është e vërtetë që rusët shkatërruan ushtrinë ukrainase duke pasur parasysh se ajo ende po mbron territorin e shtetit të saj sovran të pavarur.

Marrëdhëniet midis NATO-s dhe Ukrainës datojnë që nga viti 1990 dhe që atëherë janë zhvilluar në një nga partneritetet më të rëndësishme të NATO-s. Që nga viti 2014, në fillim të aneksimit të paligjshëm të Krimesë, bashkëpunimi NATO-Ukrainë është intensifikuar në zona kritike që kur Rusia filloi një pushtim në shkallë të plotë, NATO dhe aleatët e saj kanë ofruar ndihmë.

Aleatët nuk do ta njohin kurrë aneksimin e paligjshëm të Krimesë nga Rusia. Pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Rusia dhe fillimit të agresionit në Ukrainën lindore në vitin 2014, NATO ka rritur mbështetjen e saj për zhvillimin e kapaciteteve dhe ndërtimin e kapaciteteve në Ukrainë së bashku me trajnimin e dhjetëra mijëra ushtarëve ukrainas nga aleatëtsipas faqes së internetit të NATO-s. 

Pra, trajnimi i ofruar për ushtarët ukrainas është një reagim ndaj aneksimit rus të Krimesë, pra është përsëri një aktivitet mbrojtës. Rusët nuk e kanë shkatërruar ushtrinë ukrainase.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti miratimin e ndihmës prej 60 miliardë dollarësh për Ukrainën nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së, por i kërkoi Uashingtonit që të shpejtojë ta kthejë atë në ligj për rifillimin e transfertave të armëve, duke shtuar se përparësia janë armët me rreze të gjatë dhe sistemet e mbrojtjes ajrore, njoftoi Reuters.

Sipas tij, kjo ndihmë ushtarake do t’i dërgonte një mesazh të fortë Rusisë se Uashingtoni qëndron pas Kievit dhe se nuk do të jetë një Afganistan i dytë.

Mendoj se ndihma do të forcojë vërtet forcat e armatosura të Ukrainës dhe ne do të kemi një shans për të fituartha Zelensky. 

Ai bëri thirrje për miratimin e shpejtë të legjislacionit në Senat për t’iu përgjigjur pushtimit ushtarak të Rusisë.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, nënshkroi ligjin më 24 prill dhe njoftoi “se armët do të fillojnë të mbërrijnë brenda pak orësh në Ukrainë”.

Postimi pretendon se 300 miliardë dollarë janë dërguar pa specifikuar se kush i ka dërguar. Megjithatë, Vërtetmatësi zbuloi se ishte një paketë prej 300 milionë dollarësh e premtuar nga administrata Biden. Shtëpia e Bardhë po gjen mënyra për të dërguar mbështetje të re ushtarake në Ukrainë. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, u tha gazetarëve më 12 mars se këto para do të vijnë nga Pentagoni, i cili ka kursyer përmes kontratave.

Këto 300 milionë dollarë janë nga kontratat, pra kursimet nga kontratat e lidhura nga Pentagoni, i cili ka një buxhet prej 840 miliardë dollarësh, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Ndryshe, kur bëhet fjalë për ndihmën totale ushtarake që nga viti 2014, sipas të dhënave zyrtare të Departamentit Amerikan të Shtetit, SHBA-ja ka ndarë 44.3 miliardë dollarë që nga fillimi i agresionit të fundit të agresionit gjithëpërfshirës dhe 47 miliardë dollarë të tjerë që nga agresioni fillestar në vitin 2014. Këto dy shifra të kombinuara nuk janë askund afër 300 miliardë dollarëve, siç thuhej në postim.

Vende të shumta nga Evropa, si dhe Shtetet e Bashkuara, po ndihmojnë Ukrainën të mbrohet kundër agresionit ushtarak rus. Bëhet në nivel kombëtar, por edhe në nivel të NATO-s. Fakti që ushtria ukrainase po lufton është dëshmi se ajo nuk është shkatërruar. Fakti që Zelensky po kërkon ndihmë nga partnerët është dëshmi se ushtria e Ukrainës ka ambicie të vazhdojë të luftojë për vendin e saj.

Në lidhje me pretendimin se sllavët ishin mallra shpenzuese në Perëndim, kjo promovon tezën e vjetër rrotulluese se “NATO do të luftojë në Ukrainë deri në ukrainasin e fundit”, të cilën Putin e parashtroi për të justifikuar pushtimin e tij ushtarak. NATO as e filloi pushtimin ushtarak dhe as nuk ka trupa të veta në Ukrainë. Është Rusia ajo që sulmoi Ukrainën në shkurt 2022 dhe Ukraina, si shtet i pavarur, ka të drejtë të mbrohet dhe të përdorë mjetet në dispozicion për të ndihmuar miqtë e saj.

NATO po dërgon ndihmë ushtarake në Ukrainë, pa qenë pjesëmarrëse në luftë. Lufta mund të ndalet menjëherë nëse Rusia tërhiqet nga territori ukrainas. NATO ndihmon në koordinimin e kërkesave të Ukrainës për ndihmë dhe mbështet aleatët në dhënien e ndihmës humanitare. Neni 5 (garancia e sigurisë së nenit 5) dhe premtimi i tij për mbrojtjen kolektive u jep aleatëve besimin se ata mund të dërgojnë armë në Ukrainë pa cenuar sigurinë e tyre.

Anëtarët individualë të NATO-s dërgojnë armë, municione dhe shumë lloje të pajisjeve të lehta dhe të rënda ushtarake, drone dhe tanke. Deri më sot, aleatët e NATO-s i kanë ofruar Ukrainës pajisje ushtarake me vlerë miliarda euro. Aleatët po trajnojnë gjithashtu trupat ukrainase për të përdorur këtë pajisje. E gjithë kjo bën një ndryshim në fushën e betejës çdo ditë, duke ndihmuar Ukrainën të ruajë të drejtën e saj për vetëmbrojtje, e cila është e sanksionuar në Kartën e Kombeve të Bashkuara.

Për të gjitha faktet e mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë.