Oliver

Dy raporte zbulojnë një rrjet të gjerë të portaleve dezinformuese ruse

Shërbimi francez Viginum, si dhe rrjeti evropian kundër dezinformimit EDMO, në raportet e tyre përshkruan tërësisht rrjetin e strukturuar dhe të koordinuar rus të...

Simboli ushtarak rus “Z” nuk lidhet me krishterimin ortodoks

 Shkronja Z nuk ka absolutisht asnjë lidhje me simbolet e fesë ortodokse, as me Trininë e Shenjtë. Një teori e tillë nuk është shpërndarë...

Stoltenberg nuk i kërkoi Moskës të anulonte ekspozitën e armëve perëndimore të sekuestruara nga Ukraina

Në Telegram është një profil “Jens Stoltenberg”, i cili sillet sikur i përket kreut të NATO-s, por nuk ka asnjë tregues se ai është i...

Perëndimi nuk organizoi grusht shteti në Ukrainë në vitin 2014, Rusia filloi luftën

Ajo që po ndodh tani në Ukrainë nuk ka të bëjë me ndonjë grusht shteti perëndimor në vitin 2014, por fakti që Rusia pushtoi...

Një video e një ariu në një dyqan, e filmuar në Kaliforni, e paraqitur sikur të ishte nga Rusia

Të gjitha videot e shpërndara në postim janë nga Amerika, si ajo ku ariu hyn në dyqan ashtu edhe dy videot ku klientët e...

Rusia nuk po fiton në të gjitha frontet

Ushtria ruse ka bërë disa përparime, por jo në të gjitha frontet, por kryesisht në rajonin e Donetskut dhe ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu...

Karl Bildt nuk foli kundër ortodoksisë

Kjo është një deklaratë e shtrembëruar nga Bild nga viti 2014. kur Rusia aneksoi Krimenë, duke përkeqësuar kështu marrëdhëniet e saj me botën demokratike....

Si raportoi portali Sputnik, zëdhënësi i Kremlinit për zgjedhjet në Maqedoni?

Dy motive të lehta përmbaheshin në shumicën e analizave dhe teksteve për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut përmes prizmit të Sputnikut pro-rus. E para...

Një vajzë e plagosur dhjetë vjet më parë në luftën në Gaza, e paraqitur si viktimë e sodomisë

Vajza e paraqitur në foto nuk ka asnjë lidhje me sodominë. Vajza ishte viktimë e luftës në Gaza dhe vuajti nga zjarri i artilerisë...

Zëvendëskryeministri Bislimi nuk ka thënë se “duhet të jemi gati për luftë”

Disa media në Kosovë dhe Shqipëri kanë rënë në grackën e keqcitimit që mediumi ukrainas “European Pravda” i ka bërë deklaratës së zëvendëskryeministrit të...

Nuk është e vërtetë që trupat franceze kanë mbërritur në qytetin ukrainas të Slavyansk

Bëhet fjalë për lajme të transmetuara në mënyrë jokritike nga një kanal i panjohur Telegram “Kronika e Luftës”, i panjohur për publikun e gjerë,...

Makron dhe as Asambleja Franceze nuk deklaroi dhe nuk miratoi asgjë për të ndaluar apo vonuar zgjerimin e BE-së

Franca nuk ka miratuar asnjë rezolutë që ndalon procesin e zgjerimit të BE-së. Ky është një lajm i rremë, i paraqitur si i vërtetë,...

Departamenti amerikan i shtetit demanton dyshimet e ngritura ndaj Escobarit

Pretendimi i ngritur nga Vudi Xhymshiti se Zëvendës Ndihmës Sekretari, Gabriel Escobari, ka nënvlerësuar qeverinë e Kosovës, duke e lidhur këtë me pretendimet se...

Nuk është e vërtetë që presidenti ukrainas Leonid Kuçma (1994-2005) u menaxhua ekskluzivisht nga Rusia

Postimet në rrjetet sociale po dalin me pretendime për afërsinë e supozuar të presidentit ukrainas Leonid Kuçma (1994-2005) me Rusinë. Megjithëse ai u përpoq...

Zelenski nuk e tërhoqi Ukrainën në luftë

Ukraina nuk është ajo që dëshiron luftë dhe as presidenti ukrainas Zelenski nuk e ka tërhequr vendin në luftë, siç pretendon në mënyrë të...

Ukraina nuk i mobilizon personat me sindromën Down

Personat me çrregullime kromozomale me mosfunksionime të rëndësishme, përfshirë personat me sindromën Down, nuk mund të shërbejnë në ushtri, sipas Rregullores së Ekzaminimit Mjekësor...