Oliver

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните...

Видеото од руската фрегата во Куба е снимено пред пет години

Во деновите пред пристигнувањето на руските воени бродови, на интернет кружеа слики и видеа, кои наводно го покажуваат пристигнувањето на фрегатата „Адмирал Горшков“ во...

Какви дезинформации се ширеа во пресрет на изборите во ЕУ?

Дезинформациите предизвикаат големи негативни последици, фалсификувајќи ги перцепциите на многу луѓе. Во последните месеци пред изборите, беше откриен растечкиот притисок на дезинформациите на многу...

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Фото: Колаж Canva: Арсений КапитоновPixabay Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за...

Тенденциозна конструкција за преговорите на Украина и Молдавија со ЕУ

Во објава на Фејсбук, која негативно реагира на тоа што Украина и Молдавија добиле препорака за почеток на преговорите за нивната евроинтеграција, се измешани: лично...

Манипулација со снимка од присилна мобилизација во Украина

Клип на Фејсбук прикажува тепачка, наводно меѓу граѓани на Украина и нејзината регрутна служба, која врши нивна присилна мобилизација, а сцената е опишана како...

Не е вистина дека Германија и НАТО испраќаат 90 илјади војници на фронтот со Русија

Тврдењето дека НАТО и Германија испраќаат 90 илјади војници на фронтот со Русија, е погрешно. Станува збор за најголемата воена вежба на НАТО членките...

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција...

Проевропски Грузијци, а не странски платеници, се организатори на протестите против Законот за странски агенти

Организатори на протестот не се „странски платени секташки невладини организации“, туку Грузијци, меѓу кои и професори, доктори, студенти, активисти, политичари од опозицијата, работници итн....

Со сомнителен клип се тврди дека Полска подготвува војна против Русија

Објавата сосема произволно  тврди дека Полјаците „се спремаат за директна битка“ против Русите, на што овие вториве „спремни чекаат“, што алудира на тоа дека...

Одново со пропаганда дека Русија се бори против „нацистите во Украина“

Проруската објава има за цел да ја оправда воената инвазија на Русија врз Украина. Дека Украина е земја на нацисти е невистина и пропагандна...

Зеленски не купил казино во Кипар

Дезинформација е дека претседателот на Украина Володимир Зеленски купил казино и хотел во Кипар, преку негова оф шор компанија. За тоа нема никакви докази...

Франција не испратила свои трупи во Украина

Министерството за одбрана на Франција демантираше дека испратиле свои трупи во Украина, откако почнаа да се шират дезинформации на оваа тема на социјалните мрежи...

Нема најави дека земји од НАТО се подготвуваат за нуклеарни напади врз Русија

Во последно време зачестуваат заканите од Москва за употреба на нуклеарно оружје, а дезинформациската машина на Кремљ на социјалните мрежи се обидува да го...

Зачестија заканите и предупредувањата на Кремљ за употреба на нуклеарното оружје

Ракети Точка-У. Фото: Владислав Фальшивомонетчик -, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org Овој напис е првобитно објавен од Вистиномер.мк (Северна Македонија), во рамки на проектот „Центар против...

Дезинформациските трендови застапени во ЕУ се пресликуваат и кај нас

Овој напис е првобитно објавен од Вистиномер.мк (Северна Македонија), во рамки на проектот „Центар против дезинформации на Западен Балкан: разоткривање на штетните влијанија преку...