Зачестија заканите и предупредувањата на Кремљ за употреба на нуклеарното оружје

Ракети Точка-У. Фото: Владислав Фальшивомонетчик -, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org Овој напис е првобитно објавен од Вистиномер.мк (Северна Македонија), во рамки на проектот „Центар против дезинформации на Западен Балкан: разоткривање...

Руските лажни вести и нивната забрана

Овој напис е првобитно објавен од Вистиномер.мк (Северна Македонија), во рамки на проектот „Центар против дезинформации на Западен Балкан: разоткривање на штетните влијанија преку...

Партиите само бегло ја спомнаа борбата против дезинформациите во своите изборни програми

Овој напис е првобитно објавен од Вистиномер.мк (Северна Македонија), во рамки на проектот „Центар против дезинформации на Западен Балкан: разоткривање на штетните влијанија преку набљудувачко...

Јавното мислење во С. Македонија во однос на војната во Украина е значајно поделено

Граѓаните на Северна Македонија во однос на војната во Украина имаат значително поделено мислење по најмалку две прашања – кој е виновен за војната...

Два извештаја откриваат широка мрежа на руски дезинформациски портали

Францускиот сервис Вигинум, како и европската мрежа за борба против дезинформации ЕДМО, во своите извештаи темелно ја опишаа структурираната и координирана руска мрежа на...

„Украинците – топовско месо“ е дезинформацијата на Москва за американската помош за Украина

Изгласувањето на американската помош за Украина, Тајван и Израел прво во Долниот, па потоа и во Горниот дом на на американскиот Конгрес, беше главен мотив за...

Како порталот Спутник, гласноговорник на Кремљ, известуваше за македонските избори?

Два лајт мотива беа содржани во најголемиот дел од анализите и текстовите за изборите во Северна Македонија низ призмата на проруски Спутник. Првиот е...

Од Левица преку Родина до ГРОМ и МААК: кои се мегафоните на Москва во земјава?

Илустрација:Вистиномер.мк Овој напис е првобитно објавен од Вистиномер.мк (Северна Македонија), во рамки на проектот „Центар против дезинформации на Западен Балкан: разоткривање на штетните влијанија преку...

Едни исти кругови се лепат како магнет за анти-ЕУ и антиваксерски наративи

Структури кои во текот на ковид пандемијата жестоко споделуваа дезинформации за вакцините, маските, мерките за заштита од ковид и сето тоа го ставаа во...

Лажниот атентат врз Такер Карлсон – циклон од дезинформации, про-руски наративи и теории на заговор

Такер Карлсон – конзервативен коментатор, бивши водител на Фокс Њуз и љубител на теории на заговор – не е ставен на украински „список за...

Замаглување на вистината за смртта на Навални со вакцинални дезинформации

Илустрација: Вистиномер.мк Овој напис е првобитно објавен од Вистиномер.мк (Северна Македонија), во рамки на проектот „Центар против дезинформации на Западен Балкан: разоткривање на штетните влијанија...

Руската пропаганда повторно шири паника за наводен пуч во Украина

Во регионот повторно кружат гласини дека украинските специјални служби се незадоволни од новото раководство на украинската армија и „подготвуваат“ државен удар. Како и претходно,...

Во дипфејк видео, божем од Франс 24, Украина, божем, му готвела атентат на Макрон

Во манипулирано видео од новински сегмент на Франс24 се вели дека официјалната посета на Емануел Макрон е откажана оти француската тајна служба пресретнала информации...

Руски дезинформации сејат магла и антизападно расположение во С. Македонија

Илустрација: Вистиномер.мк Овој напис е првобитно објавен од Вистиномер.мк (Северна Македонија), во рамки на проектот „Центар против дезинформации на Западен Балкан: разоткривање на штетните влијанија...

Руски разорни дезинформации ја потпалуваат американската политичка сцена

Илустрација: Вистиномер.мк Овој напис е првобитно објавен од Вистиномер.мк (Северна Македонија), во рамки на проектот „Центар против дезинформации на Западен Балкан: разоткривање на штетните влијанија...

Руски агенти во мантија

Илустрација: Вистиномер.мк Овој напис е првобитно објавен од Вистиномер.мк (Северна Македонија), во рамки на проектот „Центар против дезинформации на Западен Балкан: разоткривање на штетните влијанија...

Смртта на Навални ги засени дезинформациите од Москва за воениот поход во Украина

Иако во февруари се одбележуваат две години страдање од руската агресија на Украина, илјадници загинати и безмерно уривање на сè што е важно за...