Videoja e luftanijes ruse në Kubë është regjistruar pesë vjet më parë

Në ditët para mbërritjes së luftanijeve ruse, në internet po qarkullonin imazhe dhe video që pretendonin të tregonin mbërritjen e luftanijes Admiral Gorshkov në portin e Havanës. I tillë...

Gjeorgjianët pro-evropianë, jo mercenarë të huaj, janë organizatorët e protestave kundër ligjit për agjentët e huaj

Organizatorët e protestës nuk janë “organizata joqeveritare sektare me pagesë të huaj”, por gjeorgjianë, përfshirë profesorë, mjekë, studentë, aktivistë, politikanë të opozitës, punëtorë etj....

Manipulimi i pamjeve të mobilizimit të detyruar në Ukrainë

Një video në Facebook tregon një përleshje, gjoja mes qytetarëve të Ukrainës dhe shërbimit të saj të rekrutimit, i cili kryen mobilizimin e tyre...

Vendimi për heqjen e kontrolleve kufitare, interpretohet rrejshëm se po krijohet “Shqipëria e Madhe”

Vendimin e Kosovës dhe Shqipërisë për heqjen e kontrolleve kufitare, disa media serbe e kanë keqinterpretuar, duke pretenduar rrejshëm se po krijohet “Shqipëria e...

Nuk është e vërtetë që Gjermania dhe NATO dërgojnë 90 mijë ushtarë në frontin kundër Rusisë

Pretendimi se NATO dhe Gjermania po dërgojnë 90,000 trupa në frontin me Rusinë është i gabuar. Është stërvitja më e madhe ushtarake e anëtarëve...

Përsëri propagandë se Rusia po lufton kundër “nazistëve në Ukrainë”

Postimi pro-rus synon të justifikojë pushtimin ushtarak rus të Ukrainës. Që Ukraina është një vend i nazistëve dhe një gënjeshtër propagandistike e paraqitur nga...

Vendimi për shpronësim cilësohet rrëmbim klasik i pronave serbe

Vendimi i Qeverisë së Kosovës në lidhje me disa shpronësime në Komunën e Leposaviqit dhe Komunën e Zubin Potokut, ka nxitur reagime të shumta....

Video e vjetër e një proteste në Stamboll, e shpërndarë si e re pas sulmit në Rafah më 26 maj

Mediat turke nuk raportuan për ndonjë protestë jashtë konsullatës së Izraelit në Stamboll pas sulmit ajror në Rafah më 26 maj. Agjencia e lajmeve...

Nuk ka njoftime se vendet e NATO-s po përgatiten për sulme bërthamore ndaj Rusisë

Kohët e fundit, kërcënimet nga Moska për përdorimin e armëve bërthamore janë bërë më të shpeshta dhe makina e dezinformimit të Kremlinit në rrjetet...

Një video e dyshimtë pretendon se Polonia po përgatit një luftë kundër Rusisë

Postimi në mënyrë krejt arbitrare pretendon se polakët po “përgatiten për një betejë të drejtpërdrejtë” kundër rusëve, për të cilën këta të fundit janë...

Konspiracionisti Sllamniku pretendon pa fakte se NATO-ja do ta pushtojë Serbinë

Më 3 qershor 2024, konspiracionisti Arianit Sllamniku, i ftuar në emisionin Kosova Today në Klan Kosova, ka ngritur pretendime të pabazuara se NATO-ja do ta pushtojë...

Zelenski nuk bleu kazino në Qipro

Është një dezinformim që Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenski bleu kazino dhe hotel në Qipro përmes kompanisë së tij offshore. Nuk ka asnjë provë...

Franca nuk ka dërguar trupat e saj në Ukrainë

Ministria e Mbrojtjes e Francës ka mohuar dërgimin e trupave në Ukrainë pasi dezinformatat mbi këtë temë filluan të përhapen në mediat sociale të...

Fundi i zyrave financiare ilegale në veri

Përgatiti: Fitim Gashi  Mungesa e një zgjidhjeje për çështjen e dinarit në mesin e komunitetit serb, që pasoi me aksionin e Policisë së Kosovës për...

Tendencat e dezinformatave të përfaqësuara në BE janë pasqyruar edhe në vendin tonë

Dezinformata të ngjashme janë shpërndarë në vendet anëtare të BE-së dhe në vendin tonë gjatë periudhës së kaluar. Shumica e kontrolleve të fakteve në...

ICG-ja ndryshoi raportin ku implikonte KFOR-in në negociata për tërheqjen e grupit terrorist nga Banjska

Foto: Fshati Banjskë, Zveçan   Grupi Ndërkombëtar i Krizave (ICG), në një raport të publikuar, ka shkruar se zyrtarët e KFOR-it kanë negociuar tërheqjen e grupit paramilitar...

Ushtarët maqedonas nuk dërgohen fare në Ukrainë

Postimi ndan një skrinshot të komunikimit midis Zelenskit dhe Siljanovska Davkovës me rastin e fitores së saj në zgjedhjet presidenciale dhe pretendon në mënyrë...