Video e vjetër e një proteste në Stamboll, e shpërndarë si e re pas sulmit në Rafah më 26 maj

Mediat turke nuk raportuan për ndonjë protestë jashtë konsullatës së Izraelit në Stamboll pas sulmit ajror në Rafah më 26 maj. Agjencia e lajmeve...

Nuk ka njoftime se vendet e NATO-s po përgatiten për sulme bërthamore ndaj Rusisë

Kohët e fundit, kërcënimet nga Moska për përdorimin e armëve bërthamore janë bërë më të shpeshta dhe makina e dezinformimit të Kremlinit në rrjetet...

Një video e dyshimtë pretendon se Polonia po përgatit një luftë kundër Rusisë

Postimi në mënyrë krejt arbitrare pretendon se polakët po “përgatiten për një betejë të drejtpërdrejtë” kundër rusëve, për të cilën këta të fundit janë...

Konspiracionisti Sllamniku pretendon pa fakte se NATO-ja do ta pushtojë Serbinë

Më 3 qershor 2024, konspiracionisti Arianit Sllamniku, i ftuar në emisionin Kosova Today në Klan Kosova, ka ngritur pretendime të pabazuara se NATO-ja do ta pushtojë...

Zelenski nuk bleu kazino në Qipro

Është një dezinformim që Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenski bleu kazino dhe hotel në Qipro përmes kompanisë së tij offshore. Nuk ka asnjë provë...

Franca nuk ka dërguar trupat e saj në Ukrainë

Ministria e Mbrojtjes e Francës ka mohuar dërgimin e trupave në Ukrainë pasi dezinformatat mbi këtë temë filluan të përhapen në mediat sociale të...

Operacioni Overload: Zbulimi i një Fushate të Madhe Dezinformimi

Një raport i publikuar së fundmi ka nxjerrë në pah një fushatë të gjerë dezinformimi, të quajtur “Operacioni Overload”, që synon të përhapë propagandën pro-ruse në...

Fundi i zyrave financiare ilegale në veri

Përgatiti: Fitim Gashi  Mungesa e një zgjidhjeje për çështjen e dinarit në mesin e komunitetit serb, që pasoi me aksionin e Policisë së Kosovës për...

Tendencat e dezinformatave të përfaqësuara në BE janë pasqyruar edhe në vendin tonë

Dezinformata të ngjashme janë shpërndarë në vendet anëtare të BE-së dhe në vendin tonë gjatë periudhës së kaluar. Shumica e kontrolleve të fakteve në...

ICG-ja ndryshoi raportin ku implikonte KFOR-in në negociata për tërheqjen e grupit terrorist nga Banjska

Foto: Fshati Banjskë, Zveçan   Grupi Ndërkombëtar i Krizave (ICG), në një raport të publikuar, ka shkruar se zyrtarët e KFOR-it kanë negociuar tërheqjen e grupit paramilitar...

Ushtarët maqedonas nuk dërgohen fare në Ukrainë

Postimi ndan një skrinshot të komunikimit midis Zelenskit dhe Siljanovska Davkovës me rastin e fitores së saj në zgjedhjet presidenciale dhe pretendon në mënyrë...

Kina nuk e mohoi statusin diplomatik të Von der Leyen, as ajo nuk priti në radhë me udhëtarët e rregullt

Postimi keqinterpreton një ngjarje që ka më shumë se një vit, pra vizitën e Presidentes Ursula von der Leyen në Republikën Popullore të Kinës....

Presidenca e Maqedonisë së Veriut nuk hoqi shqipen nga faqja zyrtare

Pretendimi: Presidenca e Maqedonisë së Veriut ka fshirë gjuhën shqipe nga faqja zyrtare online. Verdikti: Mungon konteksti ———————————————– Më 30 maj 2024, një numër portalesh shqipfolëse raportuan se faqja zyrtare e...

Martesa e çiftit LGBT

Nga Ben Andoni Edhe 10 ditë (19 Maj) pasi dy vajzat shqiptare lidhën bashkëjetesën e tyre me martesë në tarracën e Bashkisë së Tiranës, nuk...

Patriarkut Porfirije nuk iu lejua vizita në Kosovë, arsye deklaratat që nxisin “përçarje ndëretnike”

Vazhdimësi e shkeljes së të drejtave dhe persekutimit të serbëve në Kosovë e kanë quajtur disa politikanë dhe media në Serbi moslejimin e vizitës...

Escobar: Dezinformata për shkarkimin tim u publikua pasi komunikova me qeverinë e Kosovës

Zëvendës/ndihmës Sekretari amerikan Gabriel Escobar ka thënë se dezinformata për kinse shkarkimin e tij nga Departamenti Amerikan i Shtetit u publikua nga një i...