Tag: hubal

Propaganda ruse po përhap edhe një herë panik për një grusht shteti të dyshuar në Ukrainë

Në rajon qarkullojnë sërish zëra se shërbimet speciale ukrainase janë të pakënaqur me udhëheqjen e re të ushtrisë ukrainase dhe po “përgatisin” një grusht...

Dezinformatat ruse mbjellin mjegull dhe ndjenjë antiperëndimore në Maqedoninë e Veriut

Narrativa të shumta dezinformuese janë derdhur në vend përmes kanaleve të huaja për të lëkundur opinionin publik në favor të Rusisë dhe kundër Ukrainës...

Në një video deepfake nga France 24, Ukraina po përgatiste një atentat për Makronin

Në një video të manipuluar nga një segment i lajmeve France24, thuhet se vizita zyrtare e Emmanuel Makron është anuluar për shkak se shërbimi...

Po ringjallet narrativa dezinformuese ruse për ekzistencën e laboratorëve të armëve biologjike në Ukrainë

Historia e “biolaboratorëve sekretë amerikanë në Ukrainë” është një mit i propagandës ruse. Për këtë qëllim, po keqpërdoret deklarata e Victoria Nuland e marsit...

Më 24 shkurt 2022, filloi pushtimi rus i Ukrainës, jo “pastrimi i nazistëve ukrainas”

Është e pavërtetë dhe gënjeshtër propagandistike e paraqitur nga vetë presidenti rus, Vladimir Putin, për të justifikuar pushtimin ushtarak të Ukrainës, të cilin ai...

Një postim i papërshtatshëm bën thirrje për dhunë dhe demonizon BE-në dhe NATO-n

Në këtë njoftim manipulues vendoset narrativa e njohur fyese, e papërshtatshme, propagandistike që satanizon NATO-n dhe BE-në. Ndryshe nga pretendimet në postim, NATO nuk...

Autobusi pesëkatësh nuk është rus, fotografia është bërë nga inteligjenca artificiale

Autobusi pesëkatësh i paraqitur në postimin që po analizojmë nuk ka asnjë lidhje me Rusinë. Është produkt i inteligjencës artificiale, pra është krijuar me...

Dezinformatat shkatërruese të Rusisë po i vënë flakën skenës politike amerikane

Dëshmitari kryesor në hetimin e fajësimit të Presidentit Joe Biden, për gjoja marrjen e ryshfetit nga një firmë ukrainase nëpërmjet djalit të tij Hunter...

Është publikuar raporti i monitorimit rajonal mbi narrativat e dezinformatave në Ballkanin Perëndimor

Dezinformatat/temat më të përhapura në tremujorin e fundit të 2023 në vendin tonë janë për luftën në Gaza. Një nga dezinformatat është se Perëndimi...

Agjentët rusë të veshur me mantel

Regjimi i Putinit po përdor Kishën Ortodokse Ruse për të përhapur ndikimin në vendet ortodokse. Kjo kishë ushtron presion të madh mbi kishat e...

Vdekja e Navalnit errësoi dezinformimin nga Moska në lidhje me fushatën ushtarake në Ukrainë

Ndonëse shkurti shënon dy vjet vuajtje nga agresioni rus ndaj Ukrainës, mijëra vdekje dhe shkatërrim të pamasë të gjithçkaje të rëndësishme për Ukrainën dhe...

Yulia Navalny – objektiv i dezinformatave pas vdekjes së bashkëshortit të saj

Nuk ka asnjë burim të vetëm përkatës nga i cili rezulton se Yulia Navalny u akuzua se kishte një “dashnor të ri”. Fotoja që...

Lidhjet emocionale dhe propaganda: “Fuqia e butë” ruse në Ballkan

Mediat ruse Sputnik dhe RT (Russia Today) Ballkan që operojnë në Serbi përdoren si mjete propagandistike të Rusisë së Putinit dhe përfaqësojnë “fuqinë e...

Si e mbrojti Koneski gjuhën maqedonase me shembullin e ukrainas

Në veprën e tij të botuar në vitin 1948, Koneski ekspozon tezat arkaike se gjuha maqedonase është krijim artificial, trillim, dialekt i bullgarishtes. Në...

Ndihma financiare për Ukrainën po shembet me dezinformata

Lajme të rreme po përhapen në rajon se presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka blerë dy jahte në vlerë prej 74 milionë eurosh, me paratë...

Fotografia e Navalnit me përshëndetjen naziste dhe tatuazhin e Hitlerit është e rreme

Fotoja që tregon Navalnin me një tatuazh të Hitlerit në gjoks dhe dorën e ngritur në një përshëndetje naziste ishte e sajuar. Bëhet fjalë...