Intervista, rubrika, emisione dhe kolumna – prania e Kinës në rritje në mediat maqedonase

Në fushën e medias, Kina përdor strategji të ndryshme për të ndikuar në narrativat vendase, si prania e mediave shtetërore kineze, bashkëpunimi me mediat...

Si e propagandon Kina rritjen e tregtisë me Shqipërinë

Ndikimi i Kinës është i pranishëm në Shqipëri, edhe pse në formën e një “fuqie të butë” krahasuar me vendet e tjera të rajonit....

Këshilli i OSBE-së u përdor për të përmbyllur narrativën ruse: Perëndimi e ka humbur luftën

Takimi ministror i OSBE-së në Shkup ishte tema qendrore e dezinformatave ruse, e cila, duke përdorur narrativën se Perëndimi po humbet luftën në Ukrainë...

E Majta rrëmbeu megafonin e Kremlinit

Një pjesë e mirë e publikut e ka perceptuar prej kohësh të Majtën si një parti pro-ruse, të përfshirë thellë në makinerinë propagandistike të...

Kundërthëniet rreth Asociacionit

Përgatiti Fitim Gashi   “Plani modern” për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, përmbajtja e të cilit nuk i është prezantuar ende publikut, vazhdon të nxisë...

Marrja në kontroll nga KFOR e veriut të Kosovës, një tezë në dëm të saj

Territori në veri të Kosovës duhet të mbahet nën kontroll nga trupat e KFOR, sipas kryeministrit Rama, që i mëshoi kësaj deklarate edhe në...

ANTENA E QEVERISË RUSE NË KOSOVË

QYTETARËT SERBË, TË NDJESHËM NDAJ DEZINFORMIMIT RUS. Në komunat me shumicë serbe, si në qendër ashtu edhe në veri të Kosovës, shpërndahen çdo ditë gazetat...

MEDIET SOCIALE NËN LLUPËN E VERIFIKUESVE TË FAKTEVE

PËRPJEKJET E VERIFIKUESVE TË FAKTEVE NË LUFTIMIN E DEZINFORMIMIT. “Qy, qy edhe Vlora Çitaku paska pasosh të Serbisë a!…”, “Publikohet super-skandali, kryetari i Listës Serbe...

Sulmi në Banjskë përmes të cilit u tentua “aneksimi i veriut”

*Përgatiti: Ridona Berisha Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit ishte kërcënimi më i madh që iu bë sovranitetit të Kosovës që prej shpalljes së pavarësisë,...

Sulmi në Banjskë dhe narrativat dezinformuese

Tensioni i krijuar në veri të Mitrovicës pas sulmit me armë në Manastirin e Banjskës rindezi edhe njëherë retorikën propagandistike që nxit urrejtje etnike...

Prigozhin dhe fati i tij misterioz – një shënues kryesor për dezinformata

A është gjallë apo ka vdekur vërtet në një aksident aeroplani më 23 gusht? Kjo është dilema kryesore që lind në opinion pas serisë...

Dezinformata të ricikluara: “Farmacistja” e sajuar nga Bullgaria mbërriti në Maqedoninë e Veriut pas tre vjetësh

Njoftimi i sajuar, i cili përhap gënjeshtra për industrinë farmaceutike, për ta paraqitur atë si joetike, imorale, fitimprurëse dhe lakmitare, por në të njëjtën kohë sulmon...

Vendimi për lirimin e objektit në veri ngre shqetësime për rikthim të tensioneve

*Përgatiti: Ridona Berisha Komuna e Mitrovicës së Veriut Vendimi i Kryetarit të komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, për lirimin e një objekti në lagjen...

Spiunazh në Uzinën e Gramshit? Prokuroria zgjat hetimet dhe kërkon një “dorë“ nga SPAK

Tre shtetasit nga Rusia dhe Ukraina që u kapën duke fotografuar në uzinën e Gramshit ende nuk kanë dalë para gjykatës, kur ka kaluar...

Vizita e Kurtit në Maqedoninë e Veriut nxiti tensione përtej kufijve dhe mes grupeve etnike

Foto: Zyra e Kryeministrit Vizita e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në Maqedoninë e Veriut ku takoi vetëm liderët e partive opozitare shqiptare, nxiti reagime të ndryshme....

Lëvizjet e shtuara të KFOR-it nuk ndërlidhen me situatën në veri

*Përgatiti: Ridona Berisha Një procedurë normale të misionit të KFOR-it në Kosovë që ndërlidhet me kontigjentin e saj dhe përmbushjen e detyrave që i burojnë...