Zelenski – objektivi më i rëndësishëm i dezinformimit të Kremlinit

Published on:

Asnjëherë më parë makina e propagandës së Kremlinit nuk ka qenë kaq e fokusuar në përhapjen e kaq shumë dezinformatave për një person, sa është tani kur bëhet fjalë për Volodymyr Zelensky. Breshëria e përditshme dhe e vazhdueshme e gënjeshtrave për presidentin ukrainas tregon se ai është një gjemb në këmbë për regjimin në Moskë dhe pengesa kryesore për dështimin e “pushtimit treditor”, kohëzgjatja e të cilit ka kaluar të 500-tën ditë dhe fundi i të cilit nuk duket.

Shkruar nga: Matej Plavevski

Edhe në fillim të pushtimit rus të Ukrainës, autoritetet në Kremlin besonin se do të ishte gati për tre ditë dhe se Kievi do të binte, nëse jo ditën e parë, atëherë sigurisht në ditën e dytë. Sipas një plani të tillë, trupat “elitare” të liderit çeçen, Ramzan Kadyrov, përndryshe pjesë e Gardës Kombëtare Ruse, së bashku me trupat e tjera ruse hynë në Ukrainë nga veriu, përmes Bjellorusisë, me shpresën për të kapur kryeqytetin ukrainas përmes një “Blitzkrieg”. Por trupat çeçene, përveç kapjes së Kievit, kishin një detyrë tjetër të caktuar nga bosët e tyre në Kremlin – të gjenin dhe vrisnin presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. Një plan i tillë, siç dihet, dështoi. Jo vetëm që Zelensky nuk u vra, por as Kievi nuk u kap. Dhe për më tepër, në fillim të marsit 2022, autoritetet ushtarake ukrainase raportuan se njësia “elitare” çeçene e ngarkuar me vrasjen e Zelensky ishte, në fakt, u shkatërrua nga forcat e armatosura të Ukrainës, siç u shkatërruan një numër i njësiteve ushtarake elitare dhe me përvojë ruse gjatë sulmi i dështuar në Kiev dimrin dhe pranverën e kaluar.

Lëvizja Palët Ndërluftuese të Frontit në 45 ditët e para prej invazionit të veriut të Ukrainës (24 shkurt – 7 prill, viti 2022). Video:Immanuelle, Cdjp1, Bacon Noodles, & Physeters, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Por ky dështim për të eliminuar fizikisht Zelensky nuk ishte fundi i përpjekjeve të Kremlinit për ta vrarë atë, vetëm se taktika u ndryshua. Në vend të një atentati për likuidim fizik, Kremlini nisi aktivitete afatgjata dhe gjithëpërfshirëse për të kryer një vrasje të karakterit të presidentit ukrainas. Ai është bërë një objektiv i vazhdueshëm i sulmeve të dezinformimit dhe teorive konspirative, të cilat Kremlini dhe mbështetësit e tij prodhojnë vazhdimisht me shpresën për të minuar besueshmërinë e tij si me qytetarët ukrainas ashtu edhe me publikun e tij në Rusi, por më e rëndësishmja me aleatët perëndimorë të Ukrainës, mbështetja e të cilëve është kritike për suksesin e saj në fushën e betejës.

Në përpjekje për ta diskredituar, përdoren të gjitha detajet e mundshme të vërteta dhe të rreme të jetës së tij. Zelensky, përpara se të bëhej presidenti i gjashtë i Ukrainës, ishte një personalitet televiziv, duke u shfaqur në komedi televizive dhe duke aktruar në filma komedi dhe seri televizive. Kjo pjesë e biografisë së tij përdoret me mjeshtëri nga Kremlini për ta diskredituar atë. Por nga ana tjetër, fshihen me mjeshtëri faktet që thonë se Zelensky është diplomuar si jurist në Universitetin Kombëtar të Ekonomisë në Kiev, për të filluar më pas aktrimin, ndërsa ka krijuar edhe produsionin e tij “Kvartal 45”.

Në vitin 2019, ai shpalli kandidaturën e tij për presidencën e Ukrainës, gjatë së cilës mposhti bindshëm kundërshtarin e tij kryesor, atëherë presidentin aktual, Petro Poroshenko, duke fituar deri në 75 për qind të votave në raundin e dytë. Në fillim të mandatit të tij, Zelenski mbajti një qëndrim kundër korrupsionit dhe kundër establishmentit. Kritikat ndaj Zelenskit gjatë asaj periudhe ishin të brendshme dhe lidheshin me mungesën e përvojës e tij politike, duke pasur parasysh faktin se ai nuk ishte përfshirë më parë në politikë. Por ato nuk ngjanin aspak me sulmet aktuale të organizuara dhe të vazhdueshme, të cilat Kremlini ndërmori pas pushtimit të Ukrainës dhe që vazhdojnë në mënyrë të vazhdueshme edhe sot e kësaj dite.

Rezultatet e zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë në vitin 2019. Tohaomg, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, nëpërmjet Wikimedia Commons

Në orët e hershme të mëngjesit të 24 shkurtit 2022, pak para se tanket ruse të fillonin të depërtonin në territorin ukrainas, Zelensky iu drejtua qytetarëve të Ukrainës dhe Rusisë. Ai fjalim, si dhe fjalimet e tij të mëvonshme në ato ditë të para të pushtimit, treguan se ai kishte kapacitet drejtues dhe aftësi për të bashkuar dhe udhëhequr bashkëqytetarët e tij: “Mos u frikësoni! Ne jemi të fortë dhe të gatshëm për çdo gjë. Ne do të fitojmë kundër kujtdo, sepse ne jemi Ukraina!” Me këto fjalë dhe një sërë adresimesh tjera, ai arriti të parandalojë një panik të përgjithshëm në një vend të sulmuar nga të gjitha anët dhe nga një kundërshtar shumë më i fortë. Andrew Roberts, një gazetar dhe historian britanik, në atë rast e krahasoi Zelensky me Winston Churchill dhe media e përshkruan atë si një “kombëtar” ose “hero global”.

Fjalimi i tij ishte në kontrast të plotë me fjalimin e zhurmshëm njëorësh të Vladimir Putinit një ditë para pushtimit, në të cilin ai njohu rajonet separatiste të Ukrainës si republika të pavarura, ndërsa bënte pretendime të pakuptimta për “gjenocid” në Ukrainën lindore dhe tirade për “denazifikimin” përdoret si justifikim për luftën.

 

Pas sulmit, të gjitha marrëdhëniet diplomatike me Rusinë u ndërprenë dhe në të gjithë Ukrainën u vendos një gjendje krize. Të gjithë meshkujt e moshës 18-60 vjeç u ndaluan të largoheshin nga vendi, gjë që kishte nevojë për këdo që mund të ndihmonte.

Shërbimet e sigurisë të Ukrainës përcaktuan që në fillim të pushtimit se Zelensky, së bashku me familjen e tij, ishte objektivi kryesor i sulmit nga agresorët rusë, por ai megjithatë vendosi të qëndronte në Kiev. Qeveria amerikane dhe presidenti i Turqisë i kërkuan Zelenskit të evakuohej, duke i ofruar transportin në një vend të sigurt, nga frika se Kievi nuk do të përballonte një sulm nga ushtria e fuqishme ruse. Por Zelenski iu përgjigj një oferte të tillë:

Lufta është këtu, nuk kam nevojë për transport, kam nevojë për municion”.

Dhe më pas, gjatë gjithë luftës, Zelensky ishte vazhdimisht i pranishëm në publik me adresa të përditshme video, ai vizitoi dy herë Bakhmutin, fushën më të nxehtë të betejës së frontit të gjatë më shumë se një mijë kilometra, dhe pas çlirimit të Khersonit, përndryshe e vetmja qendër rajonale që Rusët arritën të pushtonin në fillim të pushtimit, ai u drejtua menjëherë atje, pavarësisht nga fakti se qyteti ishte ende nën kërcënimin e sulmeve artilerie nga forcat e armatosura ruse, të cilat ndodheshin pikërisht përtej lumit Dnieper. Zelensky gjithashtu viziton shpesh ushtarët e plagosur në spitale, duke dhënë medalje dhe çmime.

Zelensky në vitin 2022 është shpallur njeriu i vitit nga revista “Time” dhe në disa sondazhe të opinionit publik në Ukrainë konsiderohet si presidenti më i mirë që ka pasur vendi. Në këto sondazhe, të kryera në fillim të luftës, 90 për qind e ukrainasve mbështesin pikëpamjet e tij, duke përfshirë 80 për qind të të anketuarve që jetojnë në rajonet rusishtfolëse.

Sulmet ndaj Zelenskit, me origjinë nga Kremlini dhe mbështetësit e tij, po përhapen në të gjithë botën dhe më pas shumë shpesh arrijnë në Shën Petersburg. Maqedonia. Përdoren foto të manipuluara, deklarata të nxjerra jashtë kontekstit, skena nga seriali në të cilin ai ka aktruar, pretendime se është nazist apo dikush në rrethin e tij të ngushtë familjar është nazist dhe çfarë jo. Deri në faktin se kufizon të drejtat e njerëzve, kufizon lirinë e tij, i pengon ata të shprehin besimin ose nuk i lejon të zgjedhin se kush do ta përfaqësojë në organet legjislative. Përfshirë pretendimet e pabazuara se ai është i korruptuar, i babëzitur, duke kërkuar vetëm interesin e tij vetjak për të pasuruar veten nga situata në Ukrainë.

Zelensky dhe dezinformata në lidhje me nazizmin

Një nga dezinformatat e shpeshta për Zelensky është se ai është nazist ose ka një lidhje me nazistët. Për të treguar se Zelensky është Hitleri, shpërndahen fotot e tij me Papën dhe menjëherë më poshtë, shpërndahet edhe një foto e Hitlerit me një prift katolik të 80 viteve më parë. Dhe ky është i gjithë argumenti pse Zelensky dyshohet se është nazist. Ai gjithashtu fut fotomontazh me simbole naziste, duke përfshirë përdorimin e përkthimit të rremë me një video të vjetër për ta treguar atë duke darkuar me nazistët.

Meqë ra fjala, Ukraina e ndaloi promovimin dhe praktikën e ideologjisë naziste në vitin 2015, së bashku me përhapjen e propagandës komuniste.

Fakti që ai është hebre përdoret edhe për dezinformim, duke përhapur gënjeshtra se edhe Adolf Hitleri kishte gjak hebre.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, tha në lidhje me Zelenskyn:

Nëse më kujtohet mirë, mund të gaboj, por Hitleri ishte me origjinë hebreje. Nuk do të thotë asgjë. Prej disa kohësh, ne kemi dëgjuar nga Avery i mençur se antisemitët më të mëdhenj ishin hebrenjtë.

Zelensky lindi në një familje hebreje dhe gjyshi i tij shërbeu në Ushtrinë e Kuqe dhe luftoi kundër nazistëve. Zelensky humbi 3 anëtarë të familjes në Luftën e Dytë Botërore duke luftuar kundër nazistëve.

Sulmet ndaj Zelenskyt për nazizëm të dyshuar më pas reflektohen në të gjithë Ukrainën

Ne do të kërkojmë të çmilitarizojmë dhe denazizojmë Ukrainën, si dhe të nxjerrim para drejtësisë ata që kanë kryer krime të shumta të përgjakshme kundër civilëve, përfshirë qytetarët e Federatës Ruse, tha Putin pak para fillimit të pushtimit të Ukrainës.

Kjo narrativë përdoret shpesh nga Kremlini, duke shtuar se “neo-nazistët janë vendosur në Kiev dhe kanë marrë peng të gjithë popullin ukrainas”.

Në korrik 2021, Putin publikoi artikullin “Mbi unitetin historik midis rusëve dhe ukrainasve” në të cilin, duke tërhequr paralele historike, ai fajëson Vladimir Ilyich Lenin, liderin e Revolucionit Socialist Sovjetik dhe liderin e parë të Bashkimit Sovjetik, për krijimin e Republikës Socialiste Sovjetike të Ukrainës në vitin 1922, duke shkruar se në këtë mënyrë ai krijoi “një bombë të rrezikshme me orë në sistemin sovjetik”. Sipas tij, ajo bombë shpërtheu me rënien e BRSS-së në vitin 1991. “Rrathët qeverisës të Ukrainës vendosën të justifikojnë pavarësinë e tyre duke mohuar të kaluarën e tyre”. Putini thjesht shqetësohet që në kushtet moderne, në Ukrainë sot në disa qarqe sundimi sovjetik mbi vendin quhet “pushtim” (nga rruga, sundimi sovjetik vlerësohet në mënyrë të ngjashme sot në vendet baltike – Letoni, Lituani dhe Estonia). Kështu, sipas Putinit, radikalët dhe neo-nazistët “grabitën popullin e Ukrainës” dhe janë “gati të shesin atdheun e tyre vetëm për të ruajtur pasurinë e tyre personale”.

Sot, termi nazist në Rusi është një term për këdo që është kundër qeverisë aktuale ruse dhe sundimit të Putinit. Zelensky është pengesa në rrugën e një retorike të tillë.

Dezinformimi për pasurimin personal dhe kufizimet e lirisë

Në fushën e dezinformatave mund të gjeni edhe deklarata infantile se Zelenski vjedh vezë të Pashkëve. Dezinformata më të rënda, pa asnjë argument, janë ato sipas të cilave ai keqpërdor ndihmën financiare nga aleatët për pasurimin e tij personal. Rastësisht, dezinformata ka dalë edhe në lidhje me një billboard fiktive (të vendosur në Milano) që pretendohet në mënyrë të rreme se është përdorur për donacione për pasurimin e tij personal.

Dyshimet se Volodymyr Zelensky dhe rrethi i tij po pasurohen ilegalisht, të cilat Kremlini filloi t’i detyronte pas fillimit të pushtimit (sikur të mos kishte korrupsion më parë në Ukrainë), shpesh shprehen për të diskredituar vetë Zelenskyn, por përmes tij, të gjithë Ukrainën në sytë e komunitetit ndërkombëtar, të gjitha me synimin për të shkaktuar një përçarje midis Perëndimit dhe Ukrainës dhe ndërprerjen ose të paktën reduktimin e ndihmës ushtarake dhe të gjitha ndihmave të tjera nga të cilat Ukraina varet absolutisht për mbrojtjen e saj. Problemi është se Rusia vlerësohet vazhdimisht më e korruptuar se Ukraina sipas Indeksit të Perceptimit të Korrupsionit të Transparency International.

Sulmet e tendencës se Zelensky ka ndaluar opozitën, shtyp kishën, refuzon të mbajë zgjedhje janë gjithashtu pretendime të shpeshta, duke përfshirë se ai po persekuton të krishterët nga Ukraina, si dhe po bën një luftë fetare në një front tjetër.

Më 2 dhjetor 2022, qeveria ukrainase prezantoi një ligj që do të ndalonte kishat e lidhura me Rusinë për të parandaluar Moskën nga “dobësimi i Ukrainës nga brenda”. Ky vendim nuk u prit mirë nga Rusia. Ish-presidenti i Rusisë, Dmitry Medvedev, i përshkroi autoritetet në Kiev si “satanistë” dhe “armiq të Zotit dhe besimit”.

Ukraina përbëhet nga 72 për qind besimtarë ortodoksë, 9 për qind katolikë, 2 për qind protestantë dhe të tjerë. Ka dy kisha ortodokse në Ukrainë – Kisha Ortodokse e pavarur e Ukrainës dhe Kisha Ortodokse Ukrainase e Patriarkanës së Moskës . Ajo që është e rëndësishme të dini për KOUPM-në është se ajo mbështet pushtimin e Ukrainës.

Në disa nga kishat e KOUPM-së dhe gjatë pushtimit akut u përhap propaganda e Kremlinit, madje pati edhe skena të pakëndshme ku një ushtar ukrainas u sulmua nga një prift, pas së cilës popullata vendase përmes protestave përpara kishës në qytetin e Khmelnitsky, kërkoi që prifti pro-rus të hiqej dhe që kisha të transferohej në pronësi të KOU-së.

Për Zelenskin, sidomos kohët e fundit, ka dezinformata dhe se ai dëshiron ta mbajë më shumë për vete pushtetin si president, duke mos lejuar mbajtjen e zgjedhjeve, ndërsa fjalë të sajuara për këtë temë i atribuohen atij për t’u paraqitur si jo. demokrat, që dëshiron të sundojë pa zgjedhje.

Por në Ukrainë, një gjendje krize është futur i gjithë vendin si rezultat i agresionit rus. Kushtetuta e Ukrainës nuk lejon organizimin e zgjedhjeve në gjendje krize. Sa të zgjasë lufta, do të zgjasë edhe gjendja e krizës. Dhe në kushte të tilla zgjedhjet nuk janë të mundshme. Kur bëhet fjalë për këtë lloj dezinformimi, ka pasur edhe pretendime se ai kufizon se kush mund të marrë pjesë në proceset demokratike duke ndaluar opozitën. Por sulme të tilla kanë një kontekst të shtrembëruar. Është e vërtetë që qeveria ukrainase pezulloi punën e 11 partive politike, të cilat ishin të gjitha parti relativisht të vogla dhe margjinale, por kjo ndodhi pas pushtimit të Rusisë dhe bëhej fjalë për parti ruse apo parti proruse, disa prej të cilave mbështetën hapur agresioni rus.

* * *

#UkraineFacts, një shërbim ukrainas për verifikimin e fakteve, ka kontrolluar deri më tani (korrik 2023) 3018 deklarata për Zelensky. Shumica e tyre përfaqësojnë sulme ndaj presidentit ukrainas dhe një pjesë e madhe e tyre janë të pavërteta. Dhe ky numër nuk do të ndalojë së rrituri. Një përpjekje e tillë e vazhdueshme dhe gjithëpërfshirëse propagandistike kërkon në mënyrë të pashmangshme një infrastrukturë serioze, të cilën mund ta sigurojë vetëm një aparat shtetëror, dhe një aparat shtetëror që tashmë ka përvojë në kryerjen e operacioneve të diskreditimit dhe përhapjes së dezinformatave në nivel global. Një aparat shtetëror si ai i Kremlinit.

Presidenti ukrainas është indi lidhor që bashkon të gjitha përpjekjet e vendit për t’u mbrojtur kundër agresionit rus në të gjitha frontet. Zelensky është më i merituari për moralin e lartë të forcave të armatosura ukrainase, mbështetjen diplomatike, ushtarake dhe financiare që Ukraina gëzon dhe merr nga e gjithë bota demokratike, dhe mbështetjen që politika e tij merr nga qytetarët e Ukrainës. Përpjekjet e vendit për t’u mbrojtur kundër agresionit do të dukeshin krejtësisht ndryshe nëse nuk do të kishte një lider si Zelensky në krye të vendit. Kjo është pikërisht arsyeja pse Kremlini do të vazhdojë të bëjë gjithçka në fuqinë e tij për të minuar dhe madje shkatërruar besueshmërinë e tij, duke zvogëluar dhe minimizuar kështu mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën. Dhe kjo veçanërisht nëse situata në front vazhdon të mos zhvillohet në favor të Kremlinit.