Горан Ризаов

Nuk është e vërtetë që të gjitha ukrainaset nga mosha 18 deri në 60 vjeç do të mobilizohen për luftë

Postimi shpërndau informacion të pasaktë se gratë ukrainase do të mobilizoheshin në ushtri. Është një detyrim ligjor i kohëve të fundit, sipas të cilit,...

Video propagandistike për të njollosur Biden dhe për të lavdëruar Putinin

Dy kontekstet në të cilat Biden dhe Putin u takuan me fëmijët që po ju drejtohen janë të ndryshme. Në rastin e Putinit shihet...

Nuk është e vërtetë që mediat ukrainase kanë redaktuar regjistrime të rreme të fjalimit të Zelensky në OKB

Publikimi që pretendon se mediat ukrainase donin të tregonin se gjatë fjalimit të Zelensky në OKB kishte më shumë dëgjues në audiencë se sa...

Nuk ka trupa të Bundeswehr-it në Ukrainë dhe as ekuipazhe tankesh gjermane

Të dielën, më 24 shtator, Ministria gjermane e Mbrojtjes mohoi një raport të transmetuar nga media shtetërore ruse se një tank gjerman Leopard i...

Putini nuk është një fëmijë i vogël që të “mashtrohet” për të pushtuar Ukrainën

Ndryshe nga sa thuhej në postimin që po rishikojmë, është Putini ai që vendosi të sulmojë integritetin territorial të një shteti sovran krejtësisht të...

NATO nuk dërgon drejtpërdrejt armë në Ukrainë ndërsa tashmë ka dërguar ndihmë në Slloveni për shkak të përmbytjeve

Ndryshe nga pretendimi në postim, NATO nuk po dërgon drejtpërdrejt armë në Ukrainë. Armët dhe ndihmat dërgohen individualisht nga shtetet anëtare si dhe nga...

Nuk ka agjendë për të shkatërruar Rusinë

Nuk ka asnjë plan global për të shkatërruar Rusinë dhe Putinin, pasi ata gjoja ishin mbrojtësit e fundit të vlerave tradicionale që mbështeteshin në...

Ukraina e ka rregulluar ligjërisht mëmësinë surrogate, jo fermat e foshnjave

Nuk është e vërtetë që videoja u bën thirrje grave ukrainase që ta kthejnë barkun e tyre në makineri për prodhimin e foshnjave. Videoja origjinale tregon...

Është një dezinformatë se në Krivolak përdoret municion me uranium të varfëruar

Pretendimi se në Krivolak kryhen ushtrime me uranium të varfëruar, i cili është kancerogjen, është i pavërtetuar dhe i pambështetur me asnjë fakt. Është...

Postimi përhap gënjeshtra, Joe Biden vizitoi Maui-n

Presidenti i SHBA Joe Biden vizitoi Maui-n pasi ndërpreu pushimet e tij në Nevada më herët. Ai personalisht pa dëmet e shkaktuara nga zjarri...

Zelenski nuk është djali i Sorosit

Babai i Zelenskit nuk është George Soros, por Oleksandr Zelenski, profesor dhe IT profesionistë, kryetar i departamentit të kibernetikës dhe pajisjeve kompjuterike në Universitetin...

Shamia e Ageler është një aksesor mode nga stilisti McQueen dhe nuk ka asnjë lidhje me satanizmin

Shamia e veshur nga Ambasadorja Agener është vetëm një aksesor i modës nga stilisti me famë botërore Alexander McQueen dhe nuk dërgon asnjë mesazh të fshehur....

Videoja me gafën “Lavdi urinës” teksa Zelenski ishte në OKB është e pavërtetë

Videoja virale e gabimit të supozuar në një billbord në mes të Times Square në Nju Jork, ku thuhej “Lavdi urinës” në vend të...

Është mit që Rusia është në luftë me qytetërimin “anti-fetar” perëndimor

Nuk mund të pretendohet, siç ndodh në postim, se qytetërimi antifetar, pra Perëndimi, luftoi kundër Rusisë. Rusia dëshiron të afirmohet dhe të prezantohet si...

Departamenti i Mbrojtjes nuk punëson ushtarë për t’i dërguar në Ukrainë

Duke pasur parasysh se NATO nuk është në luftë me Rusinë dhe nuk dërgon trupa në frontin në Ukrainë, si dhe se Ushtria e...

Vendimi për luftë apo paqe në Ukrainë nuk ishte në duart e NATO-s dhe Amerikës

Fakti që Putini i dërgoi një kërkesë NATO-s që të mos zgjerohej, e cila u refuzua, pra një projekt-marrëveshje e tillë nuk u nënshkrua...