Shamia e Ageler është një aksesor mode nga stilisti McQueen dhe nuk ka asnjë lidhje me satanizmin

Published on:

Shamia e veshur nga Ambasadorja Agener është vetëm një aksesor i modës nga stilisti me famë botërore Alexander McQueen dhe nuk dërgon asnjë mesazh të fshehur. Ky shall në një gamë ngjyrash dhe variacionesh është parë i veshur nga një sërë personazhesh me famë botërore si Nicole Richie, Christina Aguilera dhe Kim Kardashian.

Një postim në rrjetin social Facebook pretendon se shalli i mbajtur nga ambasadorja amerikane, Angela Ageler, e cila ka kafka njerëzore, përfaqëson satanizmin dhe se Ageler është pjesë e një shoqërie satanike. Kjo nuk është e vërtetë, shalli i ambasadores është thjesht një aksesor mode nga një stilist i famshëm.

Na dërgoi përshëndetje nga shoqëria satanike TULA.

Skelete kafkash të plasaritura në shallin e Agelarit kur njoftoi se do të vazhdojnë derisa të jetë rruga e tyre dhe jo ashtu siç dëshiron populli maqedonas, thuhet në postim.

Ambasadorja amerikane Ageler së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, ditë më parë ishin në një vizitë pune në pikën kufitare Bogorodicë. Ajo kishte veshur një shall rozë që tërhoqi shumë vëmendje në rrjetet sociale.

Postimit që është objekt i këtij shqyrtimi i është bashkangjitur një shkrim me titull: “A fshehin një mesazh të fshehur kokat e skeletit në shallin e Agelerit, ndërsa ajo përmend qytetarët?”. Në të njëjtën kohë, në tekstin e postimit thuhet se ambasadorja amerikane në Maqedoni, e cili mban shallin me kafka njerëzore, është pjesë e shoqërisë satanike TULA.

Tula, ose Thule, ishte një shoqëri okulte gjermane e themeluar në Mynih në 1918 nga Adam Glauer (1875-1945) i cili e quajti veten Rudolf, Freiherr von Sebottendorff. Kjo ishte një shoqëri antisemite që kishte lidhje me Adolf Hitlerin përmes Partisë së Punëtorëve Gjermanë (më vonë Partia Kombëtare Socialiste e Punëtorëve Gjermanë). Aktivitetet e Grupit Thule ishin politike dhe okulte dhe sfera e tyre e ndikimit përfshinte gjyqtarë, shefa policie, profesorë dhe industrialistë.

Por simboli i kësaj lëvizjeje nuk ka të bëjë fare me kafkat. Simboli i Thule ishte një svastikë që i ngjante një rrote dielli. Ata përdorën gjithashtu një svastikë me një shpatë të ndërthurur me degë lisi. Ambasadorja Ageler nuk ka asnjë nga këto simbole për t’u lidhur me këtë shoqëri. Përveç kësaj, nuk ka kuptim që një zyrtar amerikan të lidhet me lëvizjen naziste. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Shtetet e Bashkuara ishin pjesë e Aleatëve që kundërshtuan Fuqitë e Boshtit të udhëhequra nga Gjermania naziste.

Shamia e Ageler nuk është një mister i madh dhe nuk mbart ndonjë mesazh të fshehur. Është thjesht pjesë e koleksionit të markës së famshme britanike Alexander McQueen, e njohur për dizajnet e saj të guximshme dhe provokuese. Marka u themelua nga stilisti i ndjerë britanik Lee Alexander McQueen, krijimet e të cilit janë avangarde, të guximshme dhe të adhuruara nga shumë të famshëm. 

Shamia u prezantua për herë të parë në koleksionin Pranverë/Verë 2003 të McQueen, dhjetë vjet pas debutimit të McQueen. Kafkat ishin një nga motivet e shumta të McQueen të përfshira gjatë gjithë punës së tij. Në krijimet e tij, McQueen shpesh përdorte trupin e njeriut si një nga frymëzimet e tij të mëdha. Modeli i kafkës i zhvilluar më vonë në karrierën e tij ishte një simbol i frymës gotike dhe morbide të modës të stilistit për të cilin ai u lavdërua nga bota e modës dhe stili u përdor gjerësisht më pas në kulturën pop. Ky shall në një sërë ngjyrash dhe variacionesh është parë i veshur nga yje të mëdhenj si Nicole Richie, Christina Aguilera dhe Kim Kardashian.

Shamia, stilisti i saj dhe ambasadorja amerikane Ageler nuk kanë asnjë lidhje me shoqërinë naziste Thule apo Satanizmin. Shamia që ajo mban është thjesht një aksesor mode nga një stilist i njohur botëror dhe nuk dërgon asnjë mesazh të fshehur. Ageler nuk është e vetmja që e ka mbajtur këtë shall, përkundrazi është shumë i pëlqyer dhe është mbajtur nga shumë të famshëm.

Pra, sipas të gjitha informacioneve të deklaruara, mund të konkludojmë se pretendohet rrejshëm se Ageler është pjesë e një shoqërie satanike.