Dezinformatat ruse mbjellin mjegull dhe ndjenjë antiperëndimore në Maqedoninë e Veriut

Ilustrimi: Vertetmates.mk Ky artikull u botua për herë të parë nga Vërtetmatës-i (Maqedonia e Veriut), në kuadër të projektit "Qendra kundër dezinformatave në Ballkanin Perëndimor:...

Në një video deepfake nga France 24, Ukraina po përgatiste një atentat për Makronin

Në një video të manipuluar nga një segment i lajmeve France24, thuhet se vizita zyrtare e Emmanuel Makron është anuluar për shkak se shërbimi...

Dezinformatat shkatërruese të Rusisë po i vënë flakën skenës politike amerikane

Ilustrimi: Vertetmates.mk Ky artikull u botua për herë të parë nga Vërtetmatës-i (Maqedonia e Veriut), në kuadër të projektit "Qendra kundër dezinformatave në Ballkanin Perëndimor:...

Agjentët rusë të veshur me mantel

Ilustrimi: Vertetmates.mk Ky artikull u botua për herë të parë nga Vërtetmatës-i (Maqedonia e Veriut), në kuadër të projektit "Qendra kundër dezinformatave në Ballkanin Perëndimor:...

Vdekja e Navalnit errësoi dezinformimin nga Moska në lidhje me fushatën ushtarake në Ukrainë

Ndonëse shkurti shënon dy vjet vuajtje nga agresioni rus ndaj Ukrainës, mijëra vdekje dhe shkatërrim të pamasë të gjithçkaje të rëndësishme për Ukrainën dhe...

‘Gjithçka pritet nga fronti i lindjes!’

Ulja e avionëve luftarakë të NATO-s në Kuçovë këtë të hënë, shënjoi çeljen e bazës së parë taktike ajrore të Aleancës në Shqipëri. Baza...

Lidhjet emocionale dhe propaganda: “Fuqia e butë” ruse në Ballkan

Ilustrimi: Vertetmates.mk Ky artikull u botua për herë të parë nga Vërtetmatës-i (Maqedonia e Veriut), në kuadër të projektit "Qendra kundër dezinformatave në Ballkanin Perëndimor:...

Si e mbrojti Koneski gjuhën maqedonase me shembullin e ukrainas

Ilustrimi: Vertetmates.mk Ky artikull u botua për herë të parë nga Vërtetmatës-i (Maqedonia e Veriut), në kuadër të projektit "Qendra kundër dezinformatave në Ballkanin Perëndimor:...

Dinari thelloi mospajtimet me BE-në dhe ShBA-në

  Çështja e dinarit thelloi mospajtimet mes Qeverisë së Kosovës dhe Perëndimit, me paralajmërimet për eskalim tjetër të situatës në veriun e banuar me shumicë...

Çfarë sjell ndalimi i dinarit në Kosovë

Prej tre javësh, ndalimi i dinarit në Kosovë është kryefjalë e përplasjes mes Serbisë dhe Kosovës. Shkak u bë rregullorja e Bankës Qendrore të...

Nazizmi i dyshuar në Kiev vazhdon të jetë objekt i dezinformatave nga Moska

Më shumë narrativa dezinformative mund të identifikohen që nga fillimi i vitit në media dhe hapësirën e internetit në gjuhën maqedonase. Nga fakti se...

Kërkohet shtyrja e vendimit për dinarin, Qeveria thirret në mbrojtje të kushtetutshmërisë

Ndalimi i përdorimit të dinarit si valutë në Kosovë është vendimi i radhës i autoriteteve të Kosovës, që nxiti reagimin e serbëve. Valuta zyrtare...

Mbetet pezull marrëveshja Rama – Meloni për emigrantët

Ndërsa Gjykata Kushtetuese shtyu sërish shqyrtimin e marrëveshjes Rama-Meloni për akomodimin e emigrantëve në Shqipëri, në Itali dhoma e deputetëve e miratoi atë me 155 vota...

NATO hap bazën e parë ajrore rajonale në Shqipëri

by Esmeralda Topi NATO konfirmon për Faktoje se baza ajrore taktike e Kuçovës, një investim prej 50 milionë eurosh, do të vihet në punë brenda...

Narrativat afatgjate të dezinformatave të Kremlinit

Propaganda ruse, e cila ka qenë aktive në botë që nga aneksimi i Krimesë në vitin 2014, në përgjithësi përdor disa narrativa afatgjata mbi...

Konfiskimi i kompleksit “Rajska Banja” nxit reagimin e serbëve

Foto: Fshati Banjskë, Zveçan Objekti për të cilin dyshohet se janë zhvilluar edhe aktivitete të paligjshme në veri është konfiskuar nga autoritetet e Kosovës, vendim ky që...