E Majta rrëmbeu megafonin e Kremlinit

Published on:

Një pjesë e mirë e publikut e ka perceptuar prej kohësh të Majtën si një parti pro-ruse, të përfshirë thellë në makinerinë propagandistike të Kremlinit. Partia përdor terminologjinë e Moskës, duke e quajtur pushtimin rus një “operacion special ushtarak”. Vitin e kaluar në mars, në mes të ofensivës ushtarake ruse kundër Ukrainës, deputetët e së Majtës patën një takim në Parlament me ambasadorin rus Bazdnikin. Gjatë periudhës kur lufta në Ukrainë po merrte vrull, një delegacion i së Majtës udhëtoi në një paradë në Moskë dhe pati një takim edhe me Partinë Komuniste të Rusisë. Një delegacion i së Majtës, i kryesuar nga Dimitar Apasiev, këtë vit u përkul para varrit të njërit prej diktatorëve më të mëdhenj në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore, Enver Hoxhës. Është e paqartë se çfarë motivesh ideologjike gjen e Majta në glorifikimin e Hoxhës, përveç ndoshta lidhjes së tij me BRSS dhe Kinën e atëhershme.

Dy ngjarje e vendosën së fundmi partinë parlamentare të Majtën në qendër të skandaleve dhe manipulimeve. Është ende e freskët në opinion imazhi i shëmtuar i incidentit në Kuvendin e Maqedonisë, kur dy deputetët e së Majtës shprehën zemërimin e tyre për shkak se nuk u pranuan rreth 2500 amendamente në Rregulloren e Kuvendit. Në atë kohë, deputeti Borislav Krmov fillimisht me nervozizëm hodhi zilen dhe shishen e plastikës me ujë që qëndronin para nënkryetarit të Kuvendit, Goran Misovski, pastaj e hoqi monitorin (?!), e hodhi në tokë dhe filloi t’i hidhte amendamentet Misovskit.

Kopja e keqe e Hrushovit

Atmosferën e tensionuar e plotësoi deputeti dhe lideri i së Majtës, Dimitar Apasiev, i cili me këpucën e tij i “vulosi” ndryshimet në Rregullore, të cilat u refuzuan me arsyetimin se nuk ishin të certifikuara. Performanca që Apasiev para foltores së asamblesë i ngjante një kopjeje të keqe të historisë së vitit 1960 për ish-presidentin sovjetik Nikita Hrushov. Për dekada është ritreguar – veçanërisht nga më të vjetrit – incidenti i kërcitjes së këpucëve gjatë seancës plenare të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, kur Hrushovi u zemërua nga një fjalim i një delegati filipinas, i cili akuzoi se “Bashkimi Sovjetik e ka gëlltitur. Evropa Lindore dhe i privoi njerëzit nga të drejtat politike dhe njerëzore”, hoqi këpucën dhe filloi të binte në tryezë. Megjithëse, nuk është plotësisht e qartë nëse kjo ishte vërtet kështu. Pamjet që tregojnë Hrushovin duke përshëndetur dhe shkelmuar këpucën e tij, disa konsiderohen si autentike, ndërsa të tjerë pretendojnë se është një montazh.

Tmerret e luftës dhe luftëtarët e rremë kundër nazizmit

Pak ditë para tërbimit në Kuvend, e Majta me një deklaratë manipulative kritikoi Maqedoninë se në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së ajo votoi “kundër” projekt-rezolutën për “Luftën kundër glorifikimit të nazizmit, neo-nazizmit dhe praktikave të tjera që kontribuojnë në nxitjen e formave moderne të racizmit, diskriminimit racor, ksenofobisë dhe intolerancës”. Për këtë projekt-rezolutë të propozuar nga Rusia, Bjellorusia dhe Siria votuan 112 vende, 50 ishin “kundër”, përfshirë Maqedoninë dhe 14 vende votuan “abstenim”.

Përfaqësuesi i Maqedonisë në OKB-Ljubomir Fërçkovski votoi KUNDËR kësaj rezolute. Ky zë, si qëndrim zyrtar i Qeverisë, është shumë shqetësues, sidomos po të kemi parasysh situatën aktuale brenda vendit, ku vitet e fundit jemi dëshmitarë të hapjes së klubeve kulturore bullgare, me emrin e fashistëve të shquar, ku u rehabilituan idetë e rrezikshme të shteteve të mëdha, aktuale që para Luftës së Dytë Botërore, qëndron ndër të tjera në reagimin e së Majtës.

Por në njoftim nuk thuhen arsyet pse vendi ynë ishte “kundër”.

Interesant është edhe fakti se Levica ka reaguar pasi një gjë të tillë e ka bërë ambasada ruse në llogarinë zyrtare në Facebook.

Maqedonia e Veriut është në listën e atyre që janë kundër rezolutës dhe nuk janë kundër dënimit të racizmit dhe glorifikimit të nazizmit dhe nuk duan të dënojnë ksenofobinë, shkruhet në njoftimin e ambasadës së Rusisë.

Nga ky qëndrim, i cili është në të njëjtën linjë me reagimin e së Majtës, fitohet përshtypja krejtësisht e gabuar se vendi ynë mbështet fashizmin, ksenofobinë dhe kultivon vlera jodemokratike.

Për të kapur tërë pamjen, duhet thënë se Maqedonia votoi njësoj si anëtarët e Bashkimit Evropian. Arsyetimi i BE-së për votën ‘jo’ ndaj projekt-rezolutës për luftën kundër glorifikimit të nazizmit tha se BE-ja dënoi fuqishëm: 

Ne hedhim poshtë pa mëdyshje keqpërdorimin e motivuar politikisht të narrativës antinaziste dhe përdorimin e pasaktë dhe të papërshtatshëm të termit “denazifikim” për të justifikuar luftën çnjerëzore, mizore dhe të paligjshme të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës…

Nga aty ata shtojnë se:

Nën pretendimin e rremë për të luftuar nazizmin, Rusia solli tmerret e luftës në Evropë, së bashku me kujtesën se paqja nuk mund të merret si e mirëqenë.

Është gjithashtu e rëndësishme të thuhet se Rusia propozon një rezolutë të tillë në OKB çdo vit, por pas fillimit të luftës në Ukrainë, bota demokratike nuk e mbështet këtë propozim.

Një rezolutë të tillë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së e propozoi edhe Rusia vitin e kaluar, për të cilën edhe Maqedonia votoi “kundër”, së bashku me 51 vende të tjera, kundrejt 15 “abstenime” dhe 105 “pro”. Edhe atëherë, e Majta kritikoi Qeverinë, e akuzoi atë se nuk kundërshtonte “glorifikimin e ideve fashiste”, për të cilën Vërtetmatës shkroi në këtë kundërspin.

Dhe këtë herë konteksti humbet qëllimisht dhe nuk thuhet pse vendi ynë bashkë me vendet e tjera nuk e mbështeti projekt-rezolutën e Rusisë. Faqja zyrtare e Bashkimit Evropian shpjegon pse BE votoi kundër kësaj rezolute:

Sot, nën maskën e rreme të luftimit të nazizmit, Rusia ka rikthyer tmerret e luftës në Evropë, së bashku me një kujtesë se paqja nuk mund të merret si e mirëqenë.

Në vitin 2020, megjithatë, të gjitha vendet anëtare të BE-së “abstenuan” gjatë votimit për projekt-rezolutën e Rusisë dhe Maqedonia ndoqi të njëjtin shembull.

Meqë ra fjala, SHBA-ja ka votuar “kundër” kësaj rezolute çdo vit që nga viti 2005.

Kur e Majta mbron Moskën

Këto nuk janë raste të izoluara kur e majta ishte në anën e Rusisë. Shumë herë deri më tani kjo parti ka përdorur megafonin rus dhe ka mbrojtur Kremlinin, për të cilat mund të lexohen disa artikuj në VërtetmatësI.

Partia e Apasiyev, për shembull, fabrikon të vërtetën për luftën në Ukrainë dhe përdor terminologjinë e Moskës, duke e quajtur pushtimin rus një “operacion special ushtarak”, duke u përpjekur të relativizojë situatën dhe të justifikojë agresionin ushtarak të Rusisë kundër fqinjit të saj.

Një rrëfim i tillë rus mund të lexohet edhe në njoftimin nga takimi (16 mars 2022) i Apasiev dhe Krmov me ambasadorin rus në vend, Sergej Bazdnikin, të publikuar në faqen e partisë dhe në faqen zyrtare në Facebook të së Majtës. Siç u raportua, gjatë një takimi pune nëntëdhjetëminutësh me ambasadorin rus, u bë një “shqyrtim i posaçëm i operacionit special ushtarak në Ukrainë” dhe theksi u vu në procesin e “denazifikimit dhe eliminimit të kërcënimeve nga e djathta ekstreme” dhe lëvizjet politike radikale neo-naziste, të cilat janë një rrezik për çdo demokraci moderne”. 

Është interesant fakti se deputetët e së Majtës e kanë pasur këtë takim me ambasadorin rus Bazdnikin në Parlament vitin e kaluar në mes të marsit, pikërisht në mes të pushtimit rus të Ukrainës. (Ky është, meqë ra fjala, takimi i dytë i Apasiev me ambasadorin rus Bazdnikin, takimi i parë zyrtar ka qenë në prill 2021, gjatë pandemisë së Covid-it, po ashtu në Parlament).

Vlen gjithashtu të përmendet se kur Kuvendi i Maqedonisë miratoi Deklaratën për Dënimin e Sulmeve Ushtarake që kërcënojnë integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës në fillim të marsit 2022, Apasiev, Krmov dhe Ivan Stoiljkovic nga DPS ishin të vetmit që votuan “kundër“.

U largua në një paradë në Moskë, më pas në një vizitë te varri i Enver Hoxhës

Në Maj 2022, gjatë periudhës kur lufta në Ukrainë po merrte vrull, një delegacion i së Majtës udhëtoi në Moskë për një takim me Partinë Komuniste të Federatës Ruse (KPFR), me rastin e njëqindvjetorit të themelimit të Organizatës pioniere të Bashkimit Sovjetik. Partia më pas njoftoi se delegacioni i tyre mori pjesë në festën qendrore të organizuar nga CPRF në Sheshin e Kuq në Moskë. Përfaqësuesit e së Majtës patën një takim me kreun e CPRF, Genadi Zyuganov, kryesinë e partisë dhe disa nga deputetët në Dumën e Shtetit.

Një vit më vonë, (prill 2023) një delegacion i së Majtës i kryesuar nga lideri i Parisit, Apasiev bëri përulje te varri i diktatorit shqiptar Enver Hoxha. Për këtë pelegrinazh me rastin e përvjetorit të vdekjes së Hoxhës, në faqen zyrtare në Facebook të së Majtës janë publikuar disa foto dhe një deklaratë, në të cilën ata u përpoqën të justifikonin një vizitë në varrin e një prej diktatorëve më të mëdhenj në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore. Njeriu që historia e kujton si stalinist e mbajti Shqipërinë të izoluar nga bota për më shumë se 40 vjet, me urdhër të tij mijëra njerëz u torturuan, u persekutuan dhe u vranë dhe i la shtetit një “trashëgimi” prej mbi 170 mijë bunkerësh.

Prej andej është e paqartë se çfarë motivesh ideologjike gjen e Majta në glorifikimin e Hoxhës, përveç ndoshta lidhjes së tij me BRSS dhe Kinën e atëhershme.

Në valën e propagandës ruse

Një pjesë e mirë e publikut e ka perceptuar prej kohësh të Majtën si një parti pro-ruse. Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, në një konferencë për media ka akuzuar partinë e Majta se punon në interes të propagandës ruse:

Unë kam mendimin tim për të Majtën – nuk janë parti maqedonase, por parti në funksion të propagandës ruse për ta kthyer popullin maqedonas kundër BE-së dhe SHBA-së.

Osmani më pas, pa dhënë informacion më të detajuar, përmendi se analizat e institucioneve maqedonase kanë treguar se ka ndikim te politikanët në Maqedoni përmes financimit të partive politike nga Rusia.

Në këtë njohuri erdhi Qendra për Studimin e Demokracisë nga Sofja. Në analizën e saj të përhapjes së dezinformatave dhe destabilizimit të demokracive në Evropën Juglindore nga Moska, e raportuar nga portali “Nezavisen” (mars 2023), pretendon se rreth gjashtë miliardë dollarë nga burimet ruse kanë rrjedhur fshehurazi dhe ilegalisht në flukset financiare maqedonase nga viti 2000 deri në vitin 2020. Analiza gjithashtu thekson se mediat kryesore dhe partitë politike me ndikim në rajon nuk janë imune ndaj ndikimit keqdashës rus, si e Majta në Maqedoni, Prerodba dhe BSP në Bullgari, SNS dhe SPS në Serbi, televizioni kombëtar bullgar BNT dhe RTRS në BH .