Во Украина не е постигнат мир, руската агресија продолжува и по 4 месеци

Published on:

Не е точно дека Зеленски и Путин се договориле да се повлечат и дека е постигнат мир во Украина. Потребата за сензационализам во онлајн медиумите ги дезинформира читателите како руските војници да се повлекле од Украина и како војната да е завршена, пишува Порталб.мк.

Текстот подолу го пренесуваме во целост:

 

„Добри вести за целиот свет, доаѓа мир – Зеленски и Путин се договорија да се повлечат и ќе има…“ е насловот на веста што ја рецензираме.

Поминаа повеќе од четири месеци откако Русија ја нападна Украина и руската агресија продолжува до ден-денес, честопати со поголем интензитет отколку на почетокот.

 

Ниту една „мировна средба“ не постигна мир меѓу двете држави

Веста што ја рецензираме се однесува на средбата на двете страни во Гомел, Белорусија и е напишана пред средбата, но и по средбата ништо не се променило.

„Украинските власти позитивно одговорија на руската покана за дијалог во белорускиот град Гомел. „Позитивниот одговор на претседателот Зеленски доаѓа откако тој имаше телефонски разговор со белорускиот лидер Александар Лукашенко, вест што ја објави самиот Зеленски на социјалните мрежи“, стои во веста што ја прегледуваме.

 

Која е вистината, што се случи на таа средба за која оваа вест тврди дека „мир е постигнат“?

Во раните утрински часови на 28 февруари, пет дена откако Москва започна воена агресија против својот западен сосед, во Гомел, Белорусија, започна средбата меѓу Украина и Русија.

 

На оваа средба шансите за мирно решавање на конфликтот беа речиси минимални.

На тој состанок Украина побара прекин на огнот и повлекување на руската армија, додека Кремљ не го објави јавно својот став. Во тоа време, советникот на украинскиот претседател Зеленски изјави дека „преговорите се тешки, но без обврзувачки ултиматум“.

 

Оттогаш се одржани уште неколку „мировни“ состаноци

По првата „мировна“ средба, чиј епилог го објаснивме погоре, Русија и Украина одржаа неколку рунди разговори со цел постигнување мир. Дури и таа втора средба на 2 март, која, исто така, заврши без позитивен епилог.

„Вториот круг преговори е завршен. „За жал, резултатите што и се потребни на Украина сè уште не се постигнати“, изјави Михалио Подољак по средбата.

Третиот состанок за постигнување мир меѓу Украина и Русија се одржа на 7 март, на кој, исто така, не беше постигнат мир на оваа средба, но беше речено дека средбата беше конструктивна.

„Третиот круг преговори заврши. „Има мали позитивни поместувања во подобрувањето на логистиката на хуманитарните коридори“, напиша на Твитер Михаил Подољак, советник на претседателот Володимир Зеленски.

 

Шолц: Русија и Украина сè уште се далеку од мировни преговори

Украина и Русија се далеку од завршување на војната преку преговори, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц, додавајќи дека претседателот Владимир Путин сè уште погрешно верува дека може да ги диктира условите за мир.

Вистината е дека ние сме далеку од преговори меѓу Украина и Русија. „Затоа што Путин сè уште верува во можноста за диктиран мир“, рече Шолц.

Шолц истакна дека партнерите на НАТО во Источна Европа би можеле да се потпрат на Германија, бидејќи таа повторно ја опремува својата армија за да може да ги брани сојузниците, како и себеси од сите идни напади.

Инаку, страните потоа се сретнаа на 10 март, 14 март, 9 мај и имале комуникации, но ниту една од нив не била успешна. Во главниот град на Украина, на 26 јуни имаше нови напади со ракети во населба на Киев, за кои се смета дека се руски.