Мета

Dezinformimi i opinionit publik në Serbi si strategji elektorale

Tashmë është bërë e zakonshme që në çdo palë zgjedhje në Serbi, të shohim një rritje të diskursit nacionalist të liderëve politikë atje përkitazi...

Dezinformata për zhvendosjen e ushtrisë serbe në kufi dhe titulli çorientues rreth liberalizimit

Pak ditë para se të mbaheshin zgjedhjet në Serbi dhe pas përcaktimit të kryeministrit Albin Kurti për të mos lejuar organizimin e zgjedhjeve të...

Hije të agjenturës ruse alarmojnë agjentët e antiterrorit në Shqipëri

Anila Hoxha Hyrjet e shtetasve rusë në Shqipëri për turizëm, raportohet të jenë dyfishuar në krahasim me 2015-n, gjë që konsiderohet pozitive nga sipërmarrësit vendas....

Manipulimi i deklaratës së mjekut nga MOS BLI PRODHIME SERBE dhe dezinformata të tjera

Kosova importon më së shumti mallra nga Serbia. Sipas Doganës së Kosovës, vetëm për vitin 2021 Kosova ka importuar nga Serbia mallra në vlerë mbi...

Bombardimi i kujt shkatërroi konsullatën shqiptare në Ukrainë?

Ina Allkanjari Bombardimet dhe pasojat e sulmeve në Ukrainë në jetë njerëzish dhe objekte civile, janë mohuar zyrtarisht nga Rusia. Kështu ndodhi edhe pas shkatërrimit...

Debunking: Protestat e qytetarërve për çmimet e larta i shërbejnë propagandës ruse

Në mars, çmimi i naftës në Shqipëri arriti 250-260 lek litri, një rritje prej gati 50% krahasuar me mesataren e vitit 2021. Rritja e rrufeshme e...

Dezinformata për aksion të policisë së Kosovës në veri

Më 13 mars 2022 media online Banglarreporter që ka shpërndarje të madhe në rrjetin social Facebook, ka publikuar një lajm me titull kryesor ‘’Vuçiç I Paralajmëron Serbët:...

Lajmet e rreme që lidhen me luftën në Ukrainë

Raportimi i luftës në Ukrainë është plot lajme të rreme. Mediat kosovare vazhdojnë të  publikojnë lajme të paverifikuara, të shoqëruara me fotografi e video...

Lufta në Ukrainë dhe reflektimi i saj në Kosovë

Për më shumë se dy dekada, Kosova ka qenë një çështje që i ka përplasur Perëndimin dhe Rusinë. Gjatë viteve të 90-ta, Rusia hapur...

Debunking: Cikli jetësor i një lajmi keqinformues në portalet shqiptare

Në javët e para që ndoqën hyrjen e forcave ruse në Ukrainë, mediat shqiptare e çuan fokusin direkte tek ngjarjet ne terren, duke e...

Mediat online, sërish në grackën e “keqinformimit”

Mediat online kanë rënë sërish pre e fotove dhe lajmeve të pavërteta. Imazhi i një djali 4-vjeçar që kalon kufirin për në Poloni i...

Videoja virale me ‘ushtarët ukrainas që ndahen nga të dashurat’, është klip i një filmi

Një klip me skena prekëse, ku pretendohet se ushtarë ukrainas përshëndeten me të dashurat e tyre para se të shkojnë në luftë, ka bërë...

Si po riciklohen fotot ‘arkiv’ të presidentit ukrainas Zelensky me uniformë ushtarake

Ngjarjet në Ukrainë, që prej fillimit të sulmit nga Rusia, po shoqërohen edhe me një fushatë të gjerë dizinformimi. Shpesh raportimet aktuale ilustrohen me...

“Fëmijët e luftës”, fotografia e vitit 2016 “ngatërron” Ramën

Imazhi i dy fëmijëve që përshëndesin një autokolonë ushtarësh me flamurin ukrainas që po i drejtohen luftës, ka prekur shumë njerëz ditët e fundit....

Foto nga Lufta II Botërore po ‘shiten’ si pamje nga lufta në Ukrainë

Pak orë pas nisjes së sulmeve ushtarake në Ukrainë, raportimet nisën të shpërndahen me foto ilustruese nga zona e luftës. Nga një verifikim i...

Kujdes nga fushatat “Help to save Ukraine”

Lufta në Ukrainë, po shoqërohet me fushatë dizinformimi dhe mashtrimesh online. Verifikimi i Faktoje, në bashkëpunim me organzatat fact-checking në Ukrainë dhe shtete të...