Мета

Shqipëria, pre e sulmeve kibernetike

Teksa Shqipëria përgatitej për një nga momentet e shumëpritura në rrugëtimin e saj evropian, konferencën e parë ndërqeveritare me Bashkimin Evropian, vendi ra pre...

Analizë/Ballkani i Hapur nuk është projekt pro-rus, por rreziqet nuk mungojnë

Që në fillimet e iniciativës të pagëzuar si “Ballkani i Hapur”, kjo nismë është parë me mosbesim nga analistë dhe politikanë shqiptar, sidomos ata...

Thirrje për armatosje nga një portal përmes profilit fals të Alfred Cakos

Një lajm tërësisht i pabazuar në fakte, me thirrje antikushtetuese në përmbajtje dhe duke përdorur si referencë profile të rreme në rrjetet sociale është...

Alarmet e rrejshme të Presidentit Vuçiq për serbët e Kosovës

Zyrtarët serbë i janë rikthyer diskursit luftënxitës pas vendimit të Qeverisë së Kosovës që është mbajtur më 29 qershor, i cili obligon qytetarët serbë t’i kthejnë...

Vizita e Lavrov në Serbi/ A ishte i parashikueshëm anulimi?

Në fillim të qershorit, Rusia njoftoi për anulimin e ‘befasishëm’ të vizitës së kryediplomatit Sergei Lavrov në Serbi. Ky lajm u parapri nga tituj...

Mësimi i gjuhës turke në shkolla dhe ndikimi i vizitës së Erdogan në Shqipëri

Përfshirja e gjuhës turke në shkolla është një prej marrëveshjeve mes Turqisë dhe Shqipërisë. Marrëveshja u zyrtarizua me VKM thuajse një muaj pas vizitës,...

Titull keqinformues rreth “marrëveshjes së shumëpritur” mes Kosovës e Serbisë

Më 21 qershor Kosova dhe Serbia finalizuan udhërrëfyesin për zbatimin e marrëveshjeve për energjinë në katër komunat e veriut të Kosovës: Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zveçan...

Autoritetet kosovare e demantojne si dezinformatë pretendimin e Rusisë për ‘mercenarët e vrarë nga Kosova

Paralelisht me vazhdimin e luftës në Ukrainë, Federata Ruse po angazhohet agresivisht me shpërndarjen e informatave informative të rrejshme, përfshi në rajon dhe Kosovë....

Kosova pret heqjen e vizave Shengen, pengesat dhe teoritë që po zvarrisin procesin

Komisioneri për zgjerimin Oliver Varhelyi deklaroi pas samitit BE-Ballkani Perëndimor, se duhet një udhërrëfyes i ri për Kosovën të liberalizuar vizat. Kjo shkaktoi zemërim...

Debunking/ 42 nga 150 mercenarë shqiptarë janë vrarë në Ukrainë Institucionet zyrtare: Deklarata është e pavërtetë

Në muajin qershor Ambasada Ruse në Shqipëri publikoi një listë ku bëhej e ditur se 42 mercenarë nga Shqipëri janë vrarë në Ukrainë, ndërkohë që...

Kërcënimet me bomba shqetësim për sigurinë e vendit

Vala e kërcënimeve në rajon me alarme të rrejshme për bomba ka prekur edhe Kosovën. Mesazhe kërcënuese nga adresa anonime janë dërguar në Universitet, shkolla, aeroport...

A u rritën eksportet Shqipëri-Kinë dhe çfarë thonë ekspertët për ndikimin kinez?

Viti 2022 shënoi një rritje të eksporteve të Shqipërisë drejt Kinës, në masën 67%. Të dhënat zyrtare nga INSTAT, të përpunuara nga Faktoje tregojnë...

Debunking/Veto e Turqisë antarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO dhe si e pasqyruan media pro-turke

Pas gati gjysëm-shekulli qëndrimi neutral përkundrejt NATO-s, më 18 maj 2022, Suedia dhe Finland paraqitën aplikimet e tyre për t’u bërë pjesë e aleancës. Procesi hasi...

Debunking: A shkaktoi skandal shakaja e kryeministrit Rama në Maqedoninë e Veriut

“Edi Rama ka shkaktuar skandal në Maqedoninë e Veriut,” kështu e kanë karakterizuar mediat shqiptare dhe ato maqedonase shakanë e kryeministrit Rama ndaj homologut...

Analiza e komenteve në portalet e njohura serbe tregon shtrirjen e narrativave pro-ruse

Komentet në faqet mediatike më të vizituara në Serbi tregojnë depërtimin e narrativave pro-ruse në opinionin publik serb. Për shembull, lajmet e luftës në...

Mali i Zi iu bashkua “Ballkanit të Hapur’’ dhe Edi Rama nuk merret me Kosovën e lajme të tjera çorientuese rreth BH-së

Iniciativa e tri shteteve të Ballkanit Perëndimor, Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, e njohur si “Ballkani i Hapur” vazhdon të jetë një nga...