Tag: hubalb

“Shanset që Republika Srpska të bashkohet me Serbinë janë zero!”

Lajmi se në fillim të muajit maj mund të ndodhë një bashkim i Serbisë me Republikën Sprska – publikuar si analizë nga një media...

NATO nuk ka dërguar trupa për të luftuar në Ukrainë

Ndihmat që NATO i ka dhënë Ukrainës që prej nisjes së luftës nga Rusia, shpesh  janë keqinterpretuar në media si pjesmarrje aktive në luftë...

Autoritetet shqiptare rrëzojnë shifrën e 87 viktimave në luftime

Pretendimi: Raportohet për shqiptarë të vrarë si mercenarë në Ukrainë Vlerësimi: Jashtë konteksti Dy vite pas pushtimit rus të Ukrainës, dezinformimi që vjen nga Kremlini duket se...

Kryetari i Komunës së Haraçinës nuk u plagos në atentatin ndaj tij

Mediat shqiptare vijojnë të raportojnë pasaktësisht plagosjen e kryetarit të komunës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, Ridvan Ibraimi. Atentati ndaj makinës së tij ka...

Linjë prodhimi armësh për Ukrainën? Shqipëria me sytë nga Perëndimi

Ukraina kërkon armatim dhe i ka shtrirë dorën Ballkanit Perëndimor, me propozimin për ngritjen e një linje rajonale prodhimi. Shqipëria, dikur vend lider për...

Në kufijtë e konfliktit

*Përgatiti Fitim Gashi Rajoni që historikisht është përcjellë me konflikte dhe tensione ndëretnike ndodhet në qendër të shqetësimit ndërkombëtar pas rikthimit të kërcënimeve me luftë mes Kosovës...

Raporti i Inteligjencës Amerikane nuk parashikoi luftë në Ballkan

Alarmi për një luftë të mundshme në Ballkan shpërndahet herëpas’here në mediat shqiptare, duke hiperbolizuar faktet dhe të dhënat. E tillë është narrativa që...

Faqja që kërkon donacione në emër të FSK-së është e rreme

Në internet është duke qarkulluar një faqe e rreme, përmes së cilës po kërkohen donacione në emër të FSK-së. Por, ajo nuk është krijuar...

Serbia mes Perendimit dhe Lindjes

“Mos iu largo SHBA-së, qëndro afër Rusisë, afrohu sa më shumë me BE-në dhe mos e braktis Kinën.” Përgjatë dy viteve të fundit, nga nisja...

Videoja ku shihen zyrtarë të OKB-së me flamurin serb nuk është realizuar në Kosovë

Në rrjetet sociale ka qarkulluar një video ku shihen zyrtarët e Misionit të Kombeve të Bashkuara duke valëvitur flamurin serb dhe në sfond dëgjohen...

Tregu i lirë i punës mes vendeve të Open Balkan nuk u hap në 1 Mars

Prej shpalljes së nismës Open Balkan, qytetarët në të tre shtetet anëtare janë përballur me shumë narrativa dhe pak fakte. Kështu ndodhi edhe kur...

ShBA financoi laboratorë kërkimorë në Ukrainë, por jo bioarmët

Pretendimi: Victoria Nuland, nën-Sekretarja amerikane e Shtetit, pranon se ShBA ka laboratorë të bioarmëve në Ukrainë. Verdikti: E pavërtetë —————————————————– Një video e nën-Sekretares së Shtetit së ShBA, Victoria...

Ukraina nuk financoi atentat me bombë ndaj gazetarit që intervistoi Putin

Pretendimi: Një atentat me bombë nën makinë u financua nga Ukraina ndaj Tucker Carlson, gazetarit amerikan që intervistoi Putin. Verdikti: E paprovuar Në rrjete sociale po...

Twitteri fals i Zelenskyt përfshiu Kosovën në agjendën e vizitës në Tiranë

By PUSTINA PATRIS Presidenti ukrainas Zelensky mbërriti në Tiranë më 27 shkurt 2024, ku qëndroi për dy ditë dhe mori pjesë në samitin për Ukrainën që u...

Kërcënimi i Putin për NATO përpara se të niste pushtimin masiv të Ukrainës

By ILDA HOXHA Pretendimi: Vladimir Putin nuk kërcënoi së fundi nisjen e luftës nëse Ukraina hyn në NATO Verdikti: Missing context Deklarata e presidentit rus, Vladimir Putin,...

‘Gjithçka pritet nga fronti i lindjes!’

Ulja e avionëve luftarakë të NATO-s në Kuçovë këtë të hënë, shënjoi çeljen e bazës së parë taktike ajrore të Aleancës në Shqipëri. Baza...