Një postim manipulon një sulm armiqësor inekzistent ndaj Ortodoksisë

Published on:

As Maqedonia, as Rusia dhe as Serbia nuk janë sulmuar, siç dezinformonte ky postim në Facebook. Rusia sulmoi Ukrainën, Maqedonia ka një mosmarrëveshje me Bullgarinë dhe Serbia ka probleme të pazgjidhura me Kosovën. Të tre kushtet në të tre shtetet janë të ndara, konkrete dhe nuk mund të bëhet asnjë paralele që dikush nga jashtë udhëzon ose shkakton ato kushte, veçanërisht për të mos shkatërruar ortodoksinë.

 

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook ku shkruhet:

E gjithë kjo që po ndodh me sulmin kundër Rusisë, Maqedonisë dhe Serbisë është një sulm i drejtpërdrejtë ndaj Ortodoksisë nga të njëjtët armiq.

Ky post shpërndan disa mite që lidhen me narrativën se një armik i jashtëm – i identifikuar si “Perëndimi” (edhe pse nuk përmendet në mënyrë eksplicite në këtë postim, është e qartë se kujt i aludohet), po orkestron sulme kundër shteteve ortodokse si Rusia, Maqedonia dhe Serbia.

Por situatat në Rusi, Maqedoni dhe Serbi janë të palidhura dhe të ndryshme historikisht. Ata nuk mund të lidhen në asnjë mënyrë me Ortodoksinë ose një sulm ndaj Ortodoksisë nga askush. Për shembull, shumica e qytetarëve të Rusisë dhe Ukrainës janë ortodoksë, megjithatë Rusia pushtoi Ukrainën. Pra, Rusia nuk sulmohet nga askush. Është Ukraina ajo që mbron veten kundër agresionit rus dhe pretendimeve territoriale.

Më 24 shkurt 2022, Rusia nisi sulme me raketa në vende në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë kryeqytetin, Kiev. Forcat tokësore ruse hynë në territorin ukrainas, pas së cilës presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u përgjigj duke vendosur ligjin ushtarak, duke ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Rusinë dhe mobilizim të përgjithshëm. Pushtimi është sulmi më i madh në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe ka qenë objekt i dënimit të gjerë ndërkombëtar, si dhe sanksioneve kundër Rusisë. Në shumë raste, diplomatë dhe politikanë nga e gjithë bota bënë thirrje për të ndalur agresionin ushtarak nga Rusia, e cila është sulmuesi i situatës, por pa rezultat.

NATO lëshoi ​​një qëndrim zyrtar duke kundërshtuar narrativat e dezinformatave ruse për të justifikuar agresionin e saj ushtarak, duke vënë në dukje se NATO është një aleancë mbrojtëse dhe nuk përbën kërcënim për Rusinë.

NATO është një aleancë mbrojtëse, qëllimi i së cilës është të mbrojë anëtarët e saj. Politika jonë zyrtare është që NATO nuk kërkon konfrontim dhe nuk përbën kërcënim për Federatën Ruse. NATO nuk sulmoi Gjeorgjinë, nuk sulmoi Ukrainën. Rusia e bëri atë. NATO i është qasur publikisht dhe vazhdimisht Rusisë publikisht gjatë 30 viteve të fundit. Ne kemi punuar së bashku për të luftuar narkotikët dhe terrorizmin, duke shpëtuar nëndetëset edhe gjatë periudhave të zgjerimit të NATO-s. Por në vitin 2014, në përgjigje të veprimeve agresive të Rusisë kundër Ukrainës, NATO pezulloi bashkëpunimin praktik me Rusinë. Ne nuk kërkojmë konfrontim, por nuk mund të anashkalojmë faktin se Rusia po shkel rregullat ndërkombëtare, duke minuar stabilitetin dhe sigurinë tonë. Në përgjigje të përdorimit të forcës ushtarake nga Rusia kundër Ukrainës, NATO dërgoi katër task forca shumëkombëshe në shtetet baltike dhe Poloni në vitin 2016. Para aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Rusia, nuk kishte trupa aleate në pjesën lindore të Aleancës. Në përgjigje të pushtimit të plotë të Rusisë në Ukrainë në vitin 2022, NATO ka forcuar ndjeshëm pozicionin e saj të mbrojtjes, duke përfshirë katër grupe të reja në pjesën lindore të Aleancës. Në samitin e NATO-s në Madrid, aleatët ranë dakord se Rusia është kërcënimi më domethënës dhe i drejtpërdrejtë për sigurinë e tyre dhe për paqen dhe stabilitetin në zonën euro-atlantike, sipas NATO-s.

Në Maqedoni gjithashtu nuk ka sulme të karakterit ushtarak. Së fundmi, pas ngjarjeve në Kosovë, Qeveria ka bërë të ditur se gjendja në vend është stabile pa asnjë tregues të shqetësimeve të mundshme dhe të gjitha institucionet përgjegjëse për sigurinë janë sa më vigjilente.

Në bazë të informacioneve që janë ndarë në mes të shërbimeve të inteligjencës së sigurisë në Maqedoni si dhe informacioneve të marra nga shërbimet e aleatëve tanë në aleancën e NATO-s, ju informojmë se nuk ka indikacione që tregojnë për shkelje të sigurisë në Maqedoni. Situata e sigurisë në vend, në korrelacion me zhvillimet në Kosovë, është stabile, pa asnjë indikacion për shqetësime të mundshme, të gjitha institucionet përgjegjëse për sigurinë janë maksimalisht vigjilente. Dënojmë ngjarjet që ndodhën sot dhe i japim mbështetje të plotë KFOR-it për të gjitha aktivitetet e ardhshme që synojnë garantimin e paqes dhe stabilitetit në Kosovë dhe rajon, njoftoi Qeveria.Në të njëjtën kohë, ata apeluan për vazhdimin e dialogut dhe zgjidhjen e të gjitha çështjeve të hapura në mënyrë paqësore dhe demokratike në funksion të progresit, një të ardhmeje më të mirë dhe një standardi më të mirë jetese për qytetarët.

Milan Radoiçiq përmes mediave merr përgjegjësinë për sulmin e armatosur ndaj policisë së Kosovës në Banjska më 24 shtator. Atij iu konfiskua pasaporta dhe gjykata në Beograd ia anuloi paraburgimin më 4 tetor. Kosova e cilëson sulmin si akt terrorist dhe tentativë për përmbysjen e rendit kushtetues. Në sulm ka mbetur i vrarë polici Afrim Bunjaku. Më pas në shkëmbim zjarri janë vrarë tre sulmues të nacionalitetit serb. Megjithatë, Serbia nuk e njeh Kosovën, as institucionet e Kosovës dhe krimet i cilëson ndryshe nga Prishtina. Ndër krimet për të cilat ai akuzohet në Serbi, nuk ka terrorizëm apo vrasje të policit të Kosovës, por blerje të paligjshme të armëve dhe shkaktim të rrezikut të përgjithshëm.

Epo, edhe pse në postimin që po shqyrtojmë thuhet se Serbia është sulmuar, është një sulm që ka ndodhur në Kosovë. Serbia nuk sulmohet nga askush.

Nga ana tjetër, Maqedonia nuk ka kërcënime për sulme ushtarake nga askush. Postimi që po shqyrtojmë nuk tregon në mënyrë specifike se për çfarë lloj sulmesh i referohet. Por kohët e fundit objekt diskutimi në diskursin publik janë marrëdhëniet mes Maqedonisë dhe Bullgarisë, për faktin se Shkupi dhe Sofja nënshkruan Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë në vitin 2017, por në vitin 2019 Bullgaria vuri veton për Maqedoninë e Veriut për marrjen e datës për fillimin e negociatave për anëtarësim. në BE për shkak të një mosmarrëveshje historike, gjuhësore dhe identitare. Mirëpo, edhe kjo nuk ka të bëjë me Ortodoksinë dhe sulm ndaj tij, duke qenë se si në Maqedoni ashtu edhe në Bullgari shumica e popullsisë është ortodokse.

Për të gjitha faktet e mësipërme ne e vlerësojmë këtë postim në Facebook si të pavërtetë. Së pari, as Maqedonia, as Rusia dhe as Serbia nuk janë sulmuar. Rusia sulmoi Ukrainën, Maqedonia ka një mosmarrëveshje me Bullgarinë dhe Serbia ka një problem me Kosovën. Të tre kushtet në të tre shtetet janë të ndara, konkrete dhe nuk mund të bëhet asnjë paralele që dikush nga jashtë po i udhëzon ose i shkakton ato kushte, veçanërisht për të mos shkatërruar ortodoksinë.