Nuk është e vërtetë që rusët në Pokrovsk bombarduan një restorant ku ishte mbledhur personeli i NATO-s

Published on:

Sipas asaj që është njoftuar zyrtarisht, sulmi me raketa ruse në Pokrovsk vrau civilë, jo mercenarë të huaj dhe personel të NATO-s, siç thuhet në këtë postim në Facebook. Në sulm u goditën dy ndërtesa banimi dhe një hotel. Personeli i NATO-s nuk mund të gjendet në Ukrainë për arsyen e thjeshtë se NATO nuk po merr pjesë në luftën me Rusinë. NATO vetëm po e ndihmon Ukrainën të mbrohet kundër agresionit rus.

Po analizojmë një postim në Facebook, i cili pretendon se një restorant në të cilin kishte mercenarë të huaj dhe personel të NATO-s është sulmuar në bombardimet ruse të Pokrovsk. Kontrolli ynë tregon se kjo nuk është e vërtetë.

Rusët bombarduan një restorant ku mblidhen mercenarët e huaj dhe personeli i NATO-s në Krasnoarmeysk (Pokrovsk), Ukrainë.
Deri më tani janë 5 të vdekur dhe 31 të plagosur, 
thuhet në postim.

Më 8 gusht 2023, Rusia goditi qytetin e Pokrovsk me dy raketa. Sipas raportimeve të mediave, u goditën ndërtesat e banimit dhe një hotel.

Dy raketa goditën qytetin – e dyta ndërkohë që shpëtimtarët po kërkonin viktima nga e para. Shtatë persona vdiqën në sulm, pesë prej tyre civilë, një shpëtimtar dhe një person që punonte për ushtrinë. Dhjetra njerëz u plagosën, duke përfshirë policë dhe shpëtimtarë. Dy fëmijë janë në mesin e më shumë se 30 civilëve që u plagosën, raporton BBC.

Më tej në raportin e BBC thuhet se:

Pavlo Krylenko, kreu i rajonit të Donetsk, tha se pesë civilë u vranë në sulmin e parë dhe një zyrtar i shërbimeve emergjente u vra në sulmin e dytë. Vdiq edhe një person që punonte në ushtri. Ai shtoi se objektet që u shkatërruan dhe u dëmtuan ishin ndërtesa të larta, shtëpi private, ndërtesa administrative, objekte hoteliere dhe një hotel. 

Sipas zyrtarëve të tjerë ukrainas, raketa e dytë goditi 40 minuta pas të parës, duke vrarë dhe plagosur shpëtimtarët ndërsa ata kërkonin të mbijetuar në rrënojat e asaj që Zelensky tha se ishte “një ndërtesë e zakonshme banimi”, shtoi artikulli.

Sipas Financial Times, raketat ruse goditën zonat e banuara dhe një hotel të njohur nga gazetarët në qytetin lindor të Ukrainës, Pokrovsk, duke vrarë të paktën shtatë persona dhe duke plagosur dhjetëra.

Autoritetet ukrainase njoftuan të martën në mëngjes se shtatë persona u vranë, përfshirë pesë civilë dhe 67 persona u plagosën. Ministri i Brendshëm Ihor Klimenko tha se disa nga shpëtimtarët u goditën nga një raund i dytë raketash ndërsa mbërritën në vendngjarje për të ndihmuar në nxjerrjen e viktimave nga rrënojat, raporton Financial Times.

Imazhet nga sulmi i parë, 40 minuta para sulmit në hotel, treguan civilë të veshur me rroba verore duke u përpjekur të kalonin rrënojat e bllokut të apartamenteve të dëmtuara dhe të ngarkonin të plagosurit në ambulanca, shtoi Financial Times.

Një ditë pas sulmit, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se forcat ruse në Pokrovsk kishin goditur një qendër komanduese ukrainase. Nuk ka asnjë konfirmim të këtij pretendimi nga zyrtarët ukrainas.

Sipas raporteve zyrtare, ndërtesat e banimit u goditën në sulmin në Pokrovsk dhe 7 persona vdiqën, duke përfshirë 5 civilë, një shpëtimtar dhe një person që punonte për ushtrinë. Nuk përmendet askund një qendër komanduese ukrainase.

Nuk përmenden as mercenarët e huaj dhe personeli i NATO-s, siç pretendohet në publikimin që po shqyrtojmë.

Personeli i NATO-s nuk mund të jetë në shënjestër në Ukrainë, sepse trupat e NATO-s nuk janë të pranishme në Ukrainë.

Nuk ka ushtarë nga vendet anëtare të NATO-s në luftën në Ukrainë. Ajo që NATO po bën është dërgimi i ndihmës ushtarake në Ukrainë për ta mbrojtur atë nga politika ekspansioniste e Rusisë. Këtë e ka theksuar shumë herë deri më tani Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. 

NATO ka për detyrë të mos lejojë përshkallëzimin e luftës në Ukrainë dhe të parandalojë përfshirjen e Aleancës në luftë, theksoi së fundmi Stoltenberg, duke konfirmuar mbështetjen për ratifikimin e shpejtë të pranimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO.

Më 31 korrik, NATO lëshoi ​​zyrtarisht një deklaratë që dënonte pushtimin rus të Ukrainës.

NATO dënon në termat më të ashpër luftën brutale dhe të paprovokuar të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, e cila është një vend i pavarur, paqësor dhe demokratik dhe një partner i ngushtë i NATO-s. NATO dhe aleatët vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës mbështetje të jashtëzakonshme, duke ndihmuar në ruajtjen e të drejtës së saj themelore për vetëmbrojtje.

Përveç kësaj, Ukraina nuk është anëtarësuar zyrtarisht në NATO, në deklaratë përmendet gjithashtu se Ukraina është vetëm një “partner i ngushtë i NATO-s”.

Faqja zyrtare e NATO-s, duke demontuar disa mite të përhapura nga propaganda ruse, thekson gjithashtu se:

NATO nuk është në luftë me Rusinë dhe ne nuk kërkojmë konfrontim me Rusinë.

Prandaj, as nuk mund të argumentohet se personeli i NATO-s ishte objektivi i një sulmi rus në Pokrovsk.

Nuk është hera e parë që Rusia bombardon objekte civile në Ukrainë dhe, për të justifikuar sulmin, pretendon se ka goditur objektiva legjitime ushtarake. I tillë ishte rasti me sulmin në Kramatorsk, për të cilin Vërtetmatësi ka shkruar tashmë.

Nga e gjithë kjo mund të konstatohet se në informacionet e publikuara zyrtarisht thuhet se në sulmin me raketa ruse në Pokrovsk kanë vdekur civilë dhe jo mercenarë të huaj dhe personel të NATO-s. Në sulm u goditën dy ndërtesa banimi dhe një hotel. Personeli i NATO-s nuk mund të gjendet në Ukrainë për arsyen e thjeshtë se NATO nuk po merr pjesë në luftën me Rusinë. NATO vetëm po e ndihmon Ukrainën të mbrohet kundër agresionit rus. Prandaj, ne e vlerësojmë përmbajtjen që analizojmë si të pavërtetë.