Perëndimi nuk po lufton dhe nuk po humbet nga Rusia

Published on:

NATO nuk është në luftë me Rusinë dhe ne nuk kërkojmë konfrontim me Rusinë. Ajo që NATO po bën është të mbështesë Ukrainën në të drejtën e saj për vetëmbrojtje, siç thuhet në Kartën e OKB-së. Gjatë muajve të fundit, ne kemi marrë masa ekskluzivisht mbrojtëse për të rritur praninë e trupave të NATO-s në pjesën lindore të Aleancës, shkruan faqja e NATO-s, e cila hedh poshtë mitet e ndryshme të përhapura nga burime propagandistike të Kremlinit, duke përfshirë narrativën në postimin – se NATO po bën luftë kundër Rusisë. Lufta do të nënkuptonte sulme të kryera nga forcat ushtarake të SHBA-së ose NATO-s, duke sulmuar nga territori i NATO-s kundër forcave ruse, territorit rus ose popullsisë ruse. Çdo sulm nga Ukraina, me çfarëdo arme, kundër forcave ruse nuk është një luftë e SHBA-së apo e NATO-s, pavarësisht se sa Rusia dëshiron ta pretendojë atë, shpjegon Willian Alberk i Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike.

 

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

Perëndim, Liga Anglo-Saksone është pothuajse 800 milionë njerëz. Dhe përsëri ai humbet luftën ndaj Rusisë.

Që nga fillimi i pushtimit ushtarak rus të Ukrainës, i cili filloi plotësisht i paprovokuar në territorin e një shteti sovran dhe demokratik, vendet perëndimore të Evropës, si dhe Shtetet e Bashkuara, e kanë bërë të qartë se nuk do të tolerojnë shkeljet e marrëveshjeve ndërkombëtare, shkeljet e sovranitetit dhe integritetit territorial ata theksuan në Ukrainë se Ukraina ka të drejtë të mbrojë territorin e saj, por NATO nuk do të dërgojë trupa në Ukrainë. Perëndimi i dërgoi vazhdimisht thirrje Rusisë që të tërhiqej nga Ukraina dhe t’i japë fund luftës, domethënë, të lejojë Ukrainën të vendosë për territorin e saj, aleancat e ardhshme dhe mënyrën e zhvillimit të politikës së brendshme dhe të jashtme. Pasi këto thirrje për armëpushim nuk u perceptuan nga pala ruse, vendet perëndimore filluan të dërgojnë armë në Ukrainë. Vetë narrativa, nëse Rusia është në luftë me NATO-n, është shtyrë nga Kremlini, si një defokus nga fakti që Rusia nisi një sulm të armatosur të paprovokuar ndaj Ukrainës dhe pushtoi ilegalisht pjesë të një shteti sovran.

Siç shkruan CNN, konsensusi midis ekspertëve është se anëtarët e NATO-s nuk janë aspak afër asaj që mund të quhet një luftë kundër Rusisë nga çdo përkufizim ligjor i pranuar ndërkombëtarisht. Prandaj, nuk mund të thuhet se aleanca e NATO-s është në luftë me Rusinë.

Lufta do të nënkuptonte sulme të kryera nga forcat amerikane ose të NATO-s, në uniformë, duke sulmuar nga territori i NATO-s kundër forcave ruse, territorit rus ose popullsisë ruse. Çdo sulm nga Ukraina, me çdo armë, kundër forcave ruse nuk është një luftë e SHBA-së apo e NATO-s, pavarësisht se sa Rusia dëshiron ta pretendojë atë, shpjegon Willian Alberk nga Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike.

Ai shton se Karta e Kombeve të Bashkuara parashikon se asgjë nuk do të pengojë të drejtën e vetëmbrojtjes individuale ose kolektive nëse ndodh një sulm i armatosur kundër një anëtari të OKB-së, ndërsa Këshilli i Sigurimit merr masat e nevojshme për të ruajtur paqen dhe sigurinë ndërkombëtare. Rusia është një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe ka përdorur veton për të bllokuar dënimin e veprimeve të saj në Ukrainë.

John Herbs, ish-ambasador i SHBA-së në Ukrainë, shpjegon se promovimi i idesë se kjo është një luftë midis NATO-s dhe Rusisë e ndihmon Rusinë t’u shpjegojë në shtëpi qytetarëve të saj pse pushtimi nuk ka pasur sukses aq shpejt sa kishte shpresuar Rusia.

Për shkak se ushtria ruse ka qenë e pasuksesshme në Ukrainë, është e dobishme të argumentohet se kjo është një luftë me NATO-n, jo me Ukrainën. Ky shpjegim gjithashtu ndihmon në justifikimin e çdo hapi të ardhshëm që mund të ndërmarrë Putin dhe Rusia është shumë e prirur të luajë me idenë e kalimit bërthamor, tha Herbst për CNN.

 

NATO po ndihmon Ukrainën të mbrohet kundër agresionit rus

Veç kësaj, veprimet e NATO-s janë mbrojtëse, të dizajnuara jo për të provokuar konflikt, por për ta parandaluar atë.

Aleanca ka përgjegjësinë të sigurojë që lufta të mos përshkallëzohet jashtë Ukrainës, gjë që do të ishte edhe më katastrofike dhe e rrezikshme.

Në këtë video të shkurtër, NATO demaskon gënjeshtrat që përdor makina propagandistike ruse për të justifikuar agresionin e saj ndaj Ukrainës dhe për të fajësuar NATO-n për luftën që filloi vetëm Rusia. Në sekondën e 48-të videos thuhet se NATO nuk është në luftë me Rusinë. Kjo video e NATO-s thotë:

Ne do të mbështesim Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

NATO dënon agresionin ushtarak brutal dhe të paprovokuar të Rusisë kundër Ukrainës, e cila është një vend i pavarur dhe demokratik dhe një partner i ngushtë i NATO-s. NATO dhe aleatët vazhdojnë të mbështesin Ukrainën në të drejtën e saj të padiskutueshme për vetëmbrojtje.

NATO ndihmon në koordinimin e kërkesave të Ukrainës për ndihmë dhe mbështet aleatët në dhënien e ndihmës humanitare.

Neni 5 si garanci sigurie mundëson mbrojtjen kolektive dhe lejon Aleancën të dërgojë armë në Ukrainë pa rrezikuar sigurinë e saj. Për më tepër, struktura e vendosur mirë e Aleancës për standardet e përbashkëta dhe sistemet e ndërveprueshme i lejon Aleancës të dorëzojë pajisje me besimin se dërgesat në Ukrainë mund të plotësohen me pajisje të përputhshme nga aleatët e tjerë.

Anëtarët individualë të NATO-s dërgojnë armë, municione dhe shumë lloje të pajisjeve të lehta dhe të rënda ushtarake, duke përfshirë sistemet antitank dhe të mbrojtjes ajrore, dronët dhe tanket. Deri më sot, aleatët e NATO-s i kanë ofruar Ukrainës pajisje me vlerë miliarda euro. Aleatët po trajnojnë gjithashtu trupat ukrainase për të përdorur këtë pajisje. Kjo e ndihmon Ukrainën të ruajë të drejtën e saj për vetëmbrojtje, e cila garantohet nga Karta e OKB-së, shkruan faqja e internetit e NATO-s në seksionin e pyetjeve të bëra më shpesh (4. Çfarë po bëjnë NATO dhe aleatët për të ndihmuar Ukrainën?) .

Përveç kësaj, aleatët po i japin Ukrainës ndihma monetare, si dhe ndihma humanitare për civilët dhe personat e zhvendosur ukrainas.

Aleatët po punojnë me palët përkatëse të interesit ndërkombëtarisht për t’i mbajtur përgjegjës ata që kanë kryer krime lufte. Aleatët punuan për të mbështetur përpjekjet ndërkombëtare për të mundësuar eksportet e grurit të Ukrainës dhe për të lehtësuar krizën globale të ushqimit.

Në një samit në Madrid në qershor 2022, liderët ranë dakord të rrisin një paketë mbështetjeje për Ukrainën që përfshin mbështetje në pajisje mjekësore, armë, veshje dimërore, pajisje kundër minave dhe sisteme të lëvizshme anti-drone.

Aleatët ranë dakord gjithashtu të ndihmojnë Ukrainën që të kalojë nga pajisjet sovjetike në pajisjet moderne të NATO-s për të forcuar më tej pozicionet e mbrojtjes së Ukrainës dhe sigurimin e institucioneve. Në terma afatgjatë, aleanca e NATO-s është e përkushtuar të ndihmojë Ukrainën në rindërtimin dhe reformën e pasluftës, thuhet në uebsajtin e NATO-s.

Postimi që po shqyrtojmë në fakt riciklon narrativën e rreme të Kremlinit se Perëndimi po lufton Rusinë deri në ukrainasin e fundit, por faktet janë se NATO nuk është pjesëmarrëse në luftë.

Në faqen e NATO-s, disa mite të përhapura nga burime propagandistike të Kremlinit janë përhapur dhe i pari prej tyre është pikërisht narrativa në postim – se “NATO po lufton Rusinë në Ukrainë”.

NATO nuk është në luftë me Rusinë dhe ne nuk kërkojmë konfrontim me Rusinë. Ajo që NATO po bën është të mbështesë Ukrainën në të drejtën e saj për vetëmbrojtje, siç thuhet në Kartën e Kombeve të Bashkuara. Gjatë muajve të fundit, ne kemi marrë masa thjesht mbrojtëse për të rritur praninë e trupave të NATO-s në pjesën lindore të Aleancës.

Kjo siguron që të mos ketë vend për keqkuptime në Moskë për gatishmërinë tonë për të mbrojtur aleatët tanë. Detyra jonë kryesore është të mbajmë të sigurt 30 kombet tona. Ne kemi përgjegjësi të sigurojmë që konflikti të mos përshkallëzohet dhe të mos përhapet përtej Ukrainës, sepse kjo do të ishte edhe më shkatërruese dhe e rrezikshme, shkruan faqja e NATO-s.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se aleatët e NATO-s do të mbrojnë çdo centimetër të territorit të tyre dhe mbështetja për Ukrainën është thelbësore. Sulmi rus ndaj Ukrainës është një rrezik për sovranitetin jo vetëm të Evropës, por të botës. Sipas Stoltenberg, kjo është një luftë agresioni, në të cilën Rusia sulmoi një shtet të lirë demokratik sovran, të pavarur në Evropë, Ukrainën. Natyrisht, Ukraina ka të drejtë të mbrohet dhe kjo thuhet në statutin e OKB-së.

Për të gjitha faktet e mësipërme, gjykojmë se nuk është e vërtetë që Perëndimi po humbet një luftë ndaj Rusisë, sepse Perëndimi nuk është në luftë me Rusinë. Rusia ka kryer një pushtim ushtarak të Ukrainës dhe ajo po mbrohet në mënyrë mjaft legjitime.