BE-ja nuk do të deportojë në Ukrainë burrat e moshës 18 deri në 60 vjeç

Sipas Komisionerit Evropian, BE-ja nuk do të deportojë askënd kundër vullnetit të tyre. Kjo do të thotë se burrat ukrainas që jetojnë aktualisht në Evropë nuk janë në rrezik...

Fokusi

Analizë

Arrestimi i Belerit dhe (de)helenizimi i Himarës

Dy ditë para mbajtjes së zgjedhjeve vendore, policia arrestoi kandidatin e opozitës për kryebashkiak të Himarës, për shitblerje të votës. Ngjarja u shoqërua me...

Recenzione

Manipulim i deklaratës së Ramës – Bullgaria nuk do të sulmojë Maqedoninë e Veriut

Publikimi i një pjese të paspecifikuar të tekstit dhe fototgrafitë manipulojnë qëllimisht deklaratën e kryeministrit shqiptar Edi Rama, për të paraqitur një lloj kërcënimi...

Storie hulumtuese

“Marrëveshja” e Ohrit ndan në dy kampe mediat shqiptare dhe ato serbe

Kur ka kaluar gati një muaj nga takimi mes presidentit serb Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, çështja është raportuar kryesisht mbi bazën...

Publikimet

Manipulim i deklaratës së Ramës – Bullgaria nuk do të sulmojë Maqedoninë e Veriut

Publikimi i një pjese të paspecifikuar të tekstit dhe fototgrafitë manipulojnë qëllimisht deklaratën e kryeministrit shqiptar Edi Rama, për të paraqitur një lloj kërcënimi...

Së shpejti

Baza e të dhënave të burimeve

Baza e të dhënave të burimeve

Lajmet e fundit

BE-ja nuk do të deportojë në Ukrainë burrat e moshës 18 deri në 60 vjeç

Sipas Komisionerit Evropian, BE-ja nuk do të deportojë askënd kundër vullnetit të tyre. Kjo do të thotë se burrat ukrainas që jetojnë aktualisht në...

Manipulim i deklaratës së Ramës – Bullgaria nuk do të sulmojë Maqedoninë e Veriut

Publikimi i një pjese të paspecifikuar të tekstit dhe fototgrafitë manipulojnë qëllimisht deklaratën e kryeministrit shqiptar Edi Rama, për të paraqitur një lloj kërcënimi...

Narrativat për dezinformatat më të shpeshta (pro)ruse në lidhje me luftën në Ukrainë

Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt 2022, është zhvilluar një luftë intensive propagandistike nga palët ndërluftuese, por këtu shikojmë...

Lajm i rremë: KFOR-i nuk i pengoi Njesitë Speciale të Kosovës rrugës për në Leposaviq

Me 19 qershor, Indeksonline publikoi një lajm me titull “KFOR-i nuk lejon Njesinë Speciale të Kosovës të shkojë në Leposaviq”. Artikulli pretendon që KFOR ishte vendosur në hyrje...

Kush përhap dezinformata rreth Kosovës?

Kjo storje nga Ardit Kika fillimisht është prodhuar për dhe publikuar nga Kosovo 2.0 si pjesë e projektit Western Balkans Anti-Disinformation Hub project. Këtu...

Kriza që u injorua në veri: rikthehet frika për një konflikt të mundshëm ndëretnik

Diplomatët perëndimorë që tani po merren me menaxhimin e krizës në veri nuk u morën fare me çështjen e zgjedhjeve në diskutimet për Propozimin...

Arrestimi i Belerit dhe (de)helenizimi i Himarës

Dy ditë para mbajtjes së zgjedhjeve vendore, policia arrestoi kandidatin e opozitës për kryebashkiak të Himarës, për shitblerje të votës. Ngjarja u shoqërua me...

Video e fëmijëve serbë që stërviten nga ushtarakët rusët daton 5 vite më parë

Mediat në Shqipëri dhe Kosovë publikuan në maj të këtij viti, disa artikuj, ku pretendohej se fëmijët serbë po stërviten nga forcat ruse, nisur...

Paratë ruse, media dhe drejtësia e re – A po heton SPAK Monika Kryemadhin për pagesa offshore me oligarkë rus?

Prej muajit mars në media qarkullojnë dokumenta që pretendojnë se faktojnë shkëmbime parash mes ish kryetares së LSI, Monika Kryemadhi dhe një kompanie me...

Si e trajtuan mediat “fushatën“ e kryeministrit Rama në mbështetje të presidentit turk Erdogan

Një video e kryeministrit shqiptar Edi Rama ku mbështeste kandidaturën e Rexhep Taip Erdogan, për një mandat të tretë si president i Turqisë, zuri...

Rikthimi i vizave për turistët rusë në linjë me BE-në, ekspertët-Nuk do ndikojë në turizëm

Qeveria shqiptare përjashtoi Rusinë nga lehtësimi i udhëtimit pa viza për motive turistike, ndryshe nga ç’veproi një vit më parë. Vendimi vjen pas masave...

Nuk është e vërtetë që Polonia po shkakton një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë

Postimi që po shqyrtojmë pretendon në mënyrë të rreme se Polonia po shkakton konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë. Polonia nuk është në luftë me...