Sulmi raketor rus në Kramatorsk goditi civilët, jo “objektivat legjitime ushtarake”

Published on:

Sulmi raketor rus në Kramatorsk ishte i qëllimshëm dhe u krye kundër objekteve civile. Fakti është se 12 civilë u vranë dhe dhjetëra u plagosën në sulmin në picerinë në Kramatorsk. Fakti që një ushtar amerikan ishte atje për të ngrënë nuk e bën objektin një “objektiv legjitim ushtarak”, siç pretendon Rusia. Postimi shtyn propagandën ruse se objektet ushtarake ishin në shënjestër, ndërsa anashkalonte faktin e theksuar në videon e shpërndarë se ushtari amerikan ishte me pushime dhe shkoi në piceri për drekë.

 

Një postim në Facebook sugjeron se sulmi rus me raketa i 27 qershorit në Kramatorsk kishte në shënjestër objektiva ushtarake, një tregim i shtyrë nga propaganda ruse. Kjo nuk është e vërtetë. Civilë u vranë në sulmin në piceri në Kramatorsk.

Në Krematorsk u vranë civilë, nga erdhi kjo në postimin që po analizojmë?

Postimi shpërndan gjithashtu një video nga KCAL News, e cila thotë se sulmi në piceri vrau gjithashtu ushtarin amerikan Ian Frank Tortorici, i cili u rrit në Lake Forest dhe doli vullnetar për t’iu bashkuar Legjionit Ndërkombëtar të Ukrainës 15 muaj më parë.

Videoja bën të qartë, duke cituar një nga familja e tij, se ai ishte në pushime gjatë fundjavës dhe po hante në restorant kur një raketë ruse goditi një zonë civile dhe e shkatërroi atë.

Më 27 qershor, raketat ruse goditën Kramatorsk, një qytet i kontrolluar nga Qeveria ukrainase në Ukrainën lindore pranë territorit të pushtuar nga Rusia. Raketa goditi një restorant të mbushur me njerëz, duke vrarë 12 persona dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë.

Pas sulmit, propagandistja kryesore e Moskës Olga Skabeeva tha se Rusia hodhi raketat në Kramatorsk, duke pretenduar se sulmi ishte në “objektiva legjitime ushtarake”.

Dmitry Peskov, sekretari i shtypit i presidentit rus Vladimir Putin, iu përgjigj zemërimit ndërkombëtar të shkaktuar nga sulmi i Rusisë ndaj civilëve ukrainas në Kramatorsk.

Federata Ruse nuk sulmon infrastrukturën civile. Sulmet janë në objekte që janë të lidhura me infrastrukturën ushtarake në një mënyrë ose në një tjetër,  tha Peskov.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se objektivi i sulmit ishte “vendosja e përkohshme” e ushtarëve ukrainas në qytetin Kramatorsk në Ukrainën lindore.

Sipas informacioneve të përditësuara, dy gjeneralë dhe deri në 50 oficerë të Forcave të Armatosura të Ukrainës, si dhe deri në 20 mercenarë të huaj dhe këshilltarë ushtarakë që morën pjesë në mbledhjen e shtabit, u shkatërruan”, tha zëdhënësi Igor Konashenkov në një konferencë në Moskë.

Kjo nuk është e vërtetë.

Policia ukrainase tha se Rusia goditi Kramatorsk me dy raketa Iskander. Vëzhguesit e pavarur kanë konfirmuar se Rusia i ka lëshuar raketat, shkruan Poligraf.info.

Sitrep për 27-28 qershor:
– Rusia godet kafenenë Kramatorsk me një raketë balistike Iskander, duke lënë të paktën 11 të vdekur dhe mbi 50 të plagosur;
– Putin pranon se Grupi Wagner u financua nga Rusia;
– Rosgvardia planifikon të marrë tanke përmes urdhrave të mbrojtjes shtetërore.https://t.co/9pfiwsvooR pic.twitter.com/LFuVkbWuqA

— CIT (en) (@CITeam_en) June 28, 2023

Sulmi kryesor me raketë goditi Ria Lounge, një restorant popullor picash në qendër të Kramatorsk, i frekuentuar nga gazetarë, punonjës të ndihmës dhe ushtarë ukrainas.

Që nga 29 qershori, Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës raportoi se 12 persona u vranë dhe 60 u plagosën në sulm. Është konfirmuar se motrat binjake 14-vjeçare dhe një vajzë 17-vjeçare janë vrarë në sulmin me raketa ruse në Ria Lounge.

Këto motra binjake 14-vjeçare, Yulia dhe Anna Aksenchenko u vranë në sulmin rus në Kramatorsk në Ukrainën lindore. Gjithsej 9 të vdekur janë identifikuar deri më tani, duke përfshirë një tjetër fëmijë dhe më shumë se 50 të plagosur. Foto e publikuar nga komuna e qytetit. https://t.co/zgDlEWz2nP pic.twitter.com/KLi9gKfSIH

— Jeremy Bowen (@BowenBBC) June 28, 2023

Në sulm u dëmtuan gjithashtu shumë ndërtesa banimi, shkolla dhe objekte të tjera.

Sulmi i dytë me raketa goditi një shtëpi private në periferi të qytetit, duke plagosur pesë persona.

Sipas ligjeve të luftës, fakti që ushtarët vizituan Ria Lounge si klientë nuk i bën ata një objektiv legjitim ushtarak, shkruan Poligraf.info.

Ukraina është një vend në luftë dhe personeli ushtarak shpesh kryen veprime civile.

Colin Freeman nga Telegraph i Britanisë, i cili u largua nga restoranti pak para sulmit, e përmblodhi këtë realitet:

Trupi mund të gjendet pothuajse në çdo restorant në Ukrainë; në një luftë që kërkonte kaq shumë civilë të merrnin armët, ata me uniformë nuk jetojnë vetëm në kazermë.

Freeman tha se dukej “e sigurt” se sulmi ishte i qëllimshëm. Ai citoi një burim të lartë ushtarak ukrainas të thoshte se Rusia kishte kryer një “sulm të qëllimshëm ndaj një objekti civil” si pjesë e “fushatës së saj terroriste raketore”.

Sipas kësaj, mund të konkludojmë se sulmi me raketa ruse në Kramatorsk ishte i qëllimshëm dhe i kryer kundër objekteve civile. Fakti që një ushtar amerikan ishte atje për të ngrënë nuk e bën objektin një “objektiv legjitim ushtarak”, siç pretendon Rusia. Fakti është se në sulmin në piceri në Kramatorski, 12 civilë u vranë dhe dhjetëra u plagosën. Postimi anashkalon faktin e theksuar në videon e shpërndarë, se ushtari amerikan ishte me pushime dhe shkoi në piceri për drekë dhe shtyn propagandën ruse se objektivi i sulmit ishin objektet ushtarake.

Për shkak të gjithë kësaj, ne e vlerësojmë postimin me mungesë konteksti.