Fotografia e Navalnit me përshëndetjen naziste dhe tatuazhin e Hitlerit është e rreme

Published on:

Fotoja që tregon Navalnin me një tatuazh të Hitlerit në gjoks dhe dorën e ngritur në një përshëndetje naziste ishte e sajuar. Bëhet fjalë për një fotomontazh, të modifikuar nga një foto origjinale e vitit 2013 e publikuar në një artikull në faqen e internetit Oxu.az, e cila flet për pakënaqësinë e një pjese të popullsisë ruse ndaj emigrantëve. Pretendimet se Putini luftoi nazistët në Ukrainë, duke përfshirë edhe kundërshtarin e tij më të madh që ishte nazist, janë të rreme dhe produkt i kuzhinës së dezinformimit të Kremlinit.

 

Ne po analizojmë një postim në Facebook që shpërndan një foto që pretendon se tregon Alexei Navalni me një tatuazh të Adolf Hitlerit në gjoks dhe krahun e djathtë të ngritur në një përshëndetje naziste.

Tani është e qartë pse u largove përgjithmonë???
Putini e tha mirë: “Ne nuk e filluam luftën, ne e vazhduam”,
 thuhet në postim.

Alexei Navalni, kritiku më i vendosur i Kremlinit dhe presidentit rus Vladimir Putin, u gjet i vdekur në një burg në rajonin Yamalo-Nenets në veriun e largët të Rusisë më 16 shkurt.

Sot në koloninë penale nr. 3 i dënuari A. Navalni u ndje i sëmurë pas ecjes dhe humbi vetëdijen pothuajse menjëherë më pas. Në vendngjarje është thirrur një ekip i urgjencës mjekësore dhe ka mbërritur menjëherë. Janë marrë të gjitha masat e reanimacionit, por nuk kanë dhënë rezultat pozitiv. Mjekët e urgjencës konfirmuan vdekjen e të dënuarit, tha administrata e burgut.

Navalni po kryntte 11 vjet e gjysmë burg për “mashtrim, shpërfillje të gjykatës dhe shkelje të provave”. Ai i hodhi poshtë të gjitha këto akuza si të sajuara dhe të motivuara politikisht.

Fotoja e shpërndarë në postimin që po analizojmë, sipas së cilës Navalni ka bërë tatuazh Adolf Hitlerin në gjoks dhe ka ngritur dorën në një përshëndetje naziste, është e rreme. Nëse e kërkoni foton në Google, do të shihni që ajo qarkullon që nga viti 2013, por jo me imazhin e Navalnit.

Ky është një fotomontazh, i modifikuar nga fotoja origjinale e vitit 2013 e publikuar në një artikull në faqen e internetit Oxu.az. Artikulli flet për pakënaqësinë e një pjese të popullsisë ruse ndaj emigrantëve.

Këtu është fotoja origjinale:

 

Faqet e verifikimit të fakteve Facta dhe Butak shkruan gjithashtu se fotografia është e rreme dhe vitit 2021.

Vetë përshkrimi i postimit thoshte se Navalni “shkoi ku shkoi” sepse ishte nazist, ndërsa e portretizonte Putinin si një hero që luftonte kundër nazizmit.

Sipas informacioneve zyrtare të autoriteteve ruse, Navalni vdiq nga sindroma e vdekjes së papritur, ndërsa gruaja e tij Yulia Navalni pretendoi se burri i saj ishte helmuar me novichok dhe për këtë arsye autoritetet ruse po e fshehin trupin e tij.

Teza se Putini po lufton nazizmin nuk është asgjë e re, dhe ajo mori një vrull të veçantë pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022. Putin e justifikon pushtimin e tij në Ukrainë, ndër të tjera, me akuzat se Ukraina është një shtet nazist dhe se ai po lufton për denazifikimin e saj.

Për të justifikuar sulmin e saj ndaj Ukrainës, Rusia vazhdimisht thekson se është e nevojshme të ndalet “gjenocidi” ndaj rusëve në Ukrainë, i cili po kryhet nga radikalët kombëtarë ukrainas.

Termi “gjenocid” përkufizohet nga Konventa e OKB-së për Gjenocidin e vitit 1948 si “krim i shfarosjes së qëllimshme të një grupi kombëtar, etnik ose fetar ose anëtari të një race”. Edhe misionet e OSBE-së, të cilat, me pëlqimin e Moskës, kryejnë rregullisht hetime në zonat separatiste, nuk kanë gjetur asnjë bazë për pretendimet për gjenocid.

Sipas të dhënave të OKB-së nga viti 2021, rreth 3000 civilë kanë humbur jetën në konfliktet në Ukrainën lindore deri më tani. Sipas raportit të OSBE-së, numri më i madh i viktimave civile u vranë në sulmet e artilerisë.

Përdorimi i termit “denazifikim” në konotacion me Ukrainën është krejtësisht i gabuar, vlerëson politologu Andreas Umland nga Qendra e Stokholmit për Studimet e Evropës Lindore (SCEEUS). Ai thekson se presidenti aktual i Ukrainës është një çifut që mundi një kandidat jo-hebre në zgjedhjet e fundit.

Umland vëren se ka forca ekstremiste të krahut të djathtë në Ukrainë, të cilat megjithatë janë të dobëta në krahasim me vendet e tjera evropiane.

Në zgjedhjet e fundit, Fronti i Bashkuar i ekstremit të djathtë fitoi vetëm 2.15 për qind të votave, thekson Umland. 

Një njësi ushtarake me prejardhje ekstremiste të djathtë, e cila ishte aktive në fillim të konfliktit në Donbas, është vënë nën zjarr. Por ai grup, sipas Umland, po integrohet në njësitë ekzistuese të Gardës Kombëtare. Grupet ekstremiste të krahut të djathtë janë një fenomen i vogël në Ukrainë, përfundojnë ekspertët.

Si kujtesë, Ukraina e ndaloi promovimin e nazizmit në 2015.

Lufta, të cilën Rusia filloi më shumë se një vit më parë, ka marrë mijëra jetë, ka zhvendosur miliona, ka tronditur ekonominë globale dhe ka rihapur ndarjet e epokës së Luftës së Ftohtë, si frika e luftës bërthamore. Pretendimet se Putini luftoi nazistët në Ukrainë, duke përfshirë edhe kundërshtarin e tij më të madh që ishte nazist, janë të rreme dhe produkt i kuzhinës së dezinformimit të Kremlinit. Fotoja, nga ana tjetër, ku shfaqet Navalni me një tatuazh të Hitlerit në gjoks dhe dorën e ngritur në një përshëndetje naziste, është e sajuar. Për shkak të gjithë kësaj, ne e vlerësojmë postimin që po analizojmë si të pasaktë.