Me dezinformata nga kuzhina ruse për luftërat në Ukrainë dhe Izrael, Amerika po njolloset

Published on:

Autoritetet ukrainase kanë hedhur poshtë pretendimet se vendi i tyre po armatos Hamasin. Agjencia e Inteligjencës Ushtarake e Ukrainës postoi në faqen e saj zyrtare në Facebook të hënën (09/10/2023) akuza se Rusia po fillon një fushatë dezinformimi rreth këtyre pretendimeve. SHBA-ja vazhdon të mbështesë Ukrainën në kundërsulmimin e saj, por edhe në zbatimin e të gjitha veprimeve ushtarake, gjë që mund të shihet edhe nga ky material përmbledhës analitik për dërgimin e armëve vetëm gjatë javës së fundit.

 

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook ku shkruhet:

Amerika armatosi Hamasin përmes Ukrainës.

Një pjesë e mirë e armëve që Joe Senilny dërgoi përfunduan në duart e ushtarëve të Hamasit.

Amerikanët, prioriteti i të cilëve tani është Izraeli, janë të zemëruar me Ukrainën dhe po drejtojnë ndihmën ushtarake për Izraelin.

Drejtori i Departamentit të Shtetit për Kongresin dhe Çështjet Publike, Josh Paul dha dorëheqjen për këtë dhe për të shmangur censurën publike në Kongres.

Duket se korrupsioni që SHBA ndërtoi në Ukrainë për të kontrolluar dhe drejtuar kundër Rusisë është kthyer kundër amerikanëve dhe aleatëve të tyre. Ata nuk kanë pse të shqetësohen për korrupsionin tonë, gjithçka është nën kontroll!

Pasi Hamasi sulmoi Izraelin, në internet filluan të qarkullojnë informacione të pakonfirmuara se armët e Hamasit ishin nga Shtetet e Bashkuara, të dërguara më parë në Ukrainë. Për këtë qëllim u fabrikuan video ku abuzoheshin me media serioze me reputacion si BBC dhe Bellingket.

Në një deklaratë për Associated Press, ekspertët pretendojnë se nuk ka asnjë provë që Hamasi të ketë thënë se Ukraina u jep atyre armë dhe se nuk ka asnjë arsye që Ukraina të armatosë grupin militant. Këto pretendime filluan të përhapen nga llogaritë ruse në rrjetet sociale.

Autoritetet ukrainase kanë hedhur poshtë pretendimet se vendi i tyre po armatos Hamasin. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, dënoi sulmin e Hamasit ndaj Izraelit. Presidenti ukrainas thotë se Moska dhe grupet e armatosura palestineze që sulmuan Izraelin janë terroristë, duke shtuar se Irani ka një rol në të dy konfliktet.

Agjencia e Inteligjencës Ushtarake e Ukrainës postoi në faqen e saj zyrtare në Facebook të hënën (09/10/2023) akuza se Rusia po fillon një fushatë dezinformimi rreth këtyre pretendimeve.

Inteligjenca ruse po zhvillon një fushatë për të diskredituar Ukrainën në Lindjen e Mesme.

Shteti agresor Rusia po përdor sulmin terrorist të Hamasit ndaj Izraelit si një provokim të madh kundër Ukrainës.

Departamenti kryesor i inteligjencës i Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës bën të ditur se pala ruse i ka dorëzuar tashmë terroristëve të Hamasit armët e kapura gjatë luftimeve në Ukrainë, pra armë trofe të prodhuara në SHBA dhe vendet e BE-së.

Hapi tjetër, sipas planit të rusëve, duhet të jenë akuzat e rreme se ushtria ukrainase u shet armë perëndimore terroristëve rregullisht.

Në kuadër të fushatës dezinformuese të Kremlinit, këto gënjeshtra duhet të jenë baza e një numri të madh “hulumtimesh” në mediat perëndimore.

Për bindje, shërbimet e inteligjencës ruse synojnë të përdorin komentet përkatëse të tradhtarit nga shërbimi kufitar ukrainas, togeri i lartë Ruslan Syrovoy, i cili së fundmi iku në Moskë.

Një tjetër provokim armiqësor synon diskreditimin e Forcave të Armatosura të Ukrainës dhe pezullimin e plotë të ndihmës ushtarake për vendin tonë nga partnerët perëndimorë, sipas njoftimit të Drejtorisë Kryesore të Inteligjencës së Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, publikuar më 9 tetor të këtij viti. 

Kontrolluesit e fakteve të Euronews shkruajnë se, sipas disa ekspertëve të armëve, nuk ka asnjë provë konkrete për të vendosur një lidhje midis arsenalit ushtarak të Hamasit dhe Ukrainës.

Autoritetet ukrainase hodhën poshtë spekulimet se armët nga Ukraina përfunduan disi në duart e Hamasitshkruan Euronews. 

Sa i përket pjesës së postit që thotë Josh Paul, një zyrtar i lartë qeveritar për një kohë të gjatë, drejtor i Kongresit dhe Çështjeve Publike për Divizionin e Çështjeve Politiko-Ushtarake të Departamentit të Shtetit, dha dorëheqjen sepse ndihma ushtarake po shkonte në Izrael në vend të Ukrainës dhe donte të shmangte dënimin publik për këtë, është informacion i pasaktë. Ai dha dorëheqjen për faktin se administrata Biden dërgoi armë në Izrael, të palidhura me Ukrainën në asnjë mënyrë, pa e përmendur Ukrainën në letrën e dorëheqjes. Në letrën e tij, Pali fillimisht deklaroi se sulmi i Hamasit ndaj Izraelit ishte një krim mbi krimet.
Por unë besoj nga thellësia e shpirtit tim se përgjigja e Izraelit me mbështetjen amerikane, pra ndaj asaj përgjigjeje, në fund të status quo-së së pushtimit, do të çojë vetëm në thellimin e vuajtjeve si për izraelitët ashtu edhe për palestinezët. Përgjigja nga administrata dhe pjesa më e madhe e Kongresit ka qenë një reagim i gjunjëzuar i ndërtuar mbi stereotipe, komoditet politik, falimentim intelektual dhe inerci burokratike, shkroi Paul në letrën e tij të dorëheqjes.

Siç e shihni, në dorëheqje nuk përmendet Ukrainë, por vetëm situata me Izraelin dhe Palestinën, pra armatosjen e Izraelit, të cilën Pali nuk e mbështet dhe për këtë arsye dha dorëheqjen.

Narrativa e fundit e rreme në postimin që po rishikojmë është se “SHBA-ja ndërtoi korrupsionin në Ukrainë për të kontrolluar dhe synuar Rusinë”. Rusia pushtoi Ukrainën në mënyrë të paprovokuar në shkurt 2022. Ukraina nuk inkurajohet nga askush, por dëshiron të mbrohet. Ndryshe, SHBA-ja vazhdon të mbështesë Ukrainën në një kundërofensivë, gjë që shihet nga ky tekst përmbledhës analitik për dorëzimin e armëve për kundërofensivë ukrainase në javën e fundit.

Më 20 tetor, CNN raportoi detaje të paketës së financimit të sigurisë kombëtare prej 105 miliardë dollarësh të paraqitur nga administrata e Biden, e cila përfshin ndihmë ushtarake dhe humanitare për konfliktet në Ukrainë dhe Izrael.

SHBA-të do të ofrojnë trajnime, pajisje dhe armë për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet nga pushtimi rus dhe të rifitojë territorin e saj, si dhe të mbrojë ukrainasit nga agresioni rus,raportoi CNN në paketën financiare.

Për të gjitha faktet e mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që është objekt i këtij shqyrtimi si të pavërtetë.