ICG-ja ndryshoi raportin ku implikonte KFOR-in në negociata për tërheqjen e grupit terrorist nga Banjska

Foto: Fshati Banjskë, Zveçan   Grupi Ndërkombëtar i Krizave (ICG), në një raport të publikuar, ka shkruar se zyrtarët e KFOR-it kanë negociuar tërheqjen e grupit paramilitar...

Ushtarët maqedonas nuk dërgohen fare në Ukrainë

Postimi ndan një skrinshot të komunikimit midis Zelenskit dhe Siljanovska Davkovës me rastin e fitores së saj në zgjedhjet presidenciale dhe pretendon në mënyrë...

Kina nuk e mohoi statusin diplomatik të Von der Leyen, as ajo nuk priti në radhë me udhëtarët e rregullt

Postimi keqinterpreton një ngjarje që ka më shumë se një vit, pra vizitën e Presidentes Ursula von der Leyen në Republikën Popullore të Kinës....

Presidenca e Maqedonisë së Veriut nuk hoqi shqipen nga faqja zyrtare

Pretendimi: Presidenca e Maqedonisë së Veriut ka fshirë gjuhën shqipe nga faqja zyrtare online. Verdikti: Mungon konteksti ———————————————– Më 30 maj 2024, një numër portalesh shqipfolëse raportuan se faqja zyrtare e...

Patriarkut Porfirije nuk iu lejua vizita në Kosovë, arsye deklaratat që nxisin “përçarje ndëretnike”

Vazhdimësi e shkeljes së të drejtave dhe persekutimit të serbëve në Kosovë e kanë quajtur disa politikanë dhe media në Serbi moslejimin e vizitës...

Escobar: Dezinformata për shkarkimin tim u publikua pasi komunikova me qeverinë e Kosovës

Zëvendës/ndihmës Sekretari amerikan Gabriel Escobar ka thënë se dezinformata për kinse shkarkimin e tij nga Departamenti Amerikan i Shtetit u publikua nga një i...

Manipulimi i pamjeve nga një incident në Kiev më 9 maj

Oficerët e policisë në Kiev penguan një pensionist që të vendoste lule në një monument kushtuar luftës antifashiste, por jo për shkak të ndonjë...

Sulm kibernetik nga hakerë rusë, pasi Kosova i ofroi mbështetje ushtarake Ukrainës

Institucionet e Kosovës janë përballur me një sulm kibernetik pas njoftimit që dhanë zyrtarë qeveritarë se do t’i ofrohet mbështetje ushtarake Ukrainës, e cila...

Rusia nuk e shkatërroi ushtrinë e Ukrainës

Nuk është e vërtetë që rusët shkatërruan ushtrinë ukrainase, ajo ende po mbron territorin e shtetit të saj sovran. Postimi pretendon në mënyrë arbitrare...

Postimi portretizon në mënyrë të rreme Rusinë si fituese në luftën me Ukrainën

Postimi pretendon në mënyrë të rreme se Ukraina e humbi luftën. Vërtetmatësi shkroi tashmë se Rusia mban vetëm rreth 17.5 për qind të Ukrainës,...

Simboli ushtarak rus “Z” nuk lidhet me krishterimin ortodoks

 Shkronja Z nuk ka absolutisht asnjë lidhje me simbolet e fesë ortodokse, as me Trininë e Shenjtë. Një teori e tillë nuk është shpërndarë...

Stoltenberg nuk i kërkoi Moskës të anulonte ekspozitën e armëve perëndimore të sekuestruara nga Ukraina

Në Telegram është një profil “Jens Stoltenberg”, i cili sillet sikur i përket kreut të NATO-s, por nuk ka asnjë tregues se ai është i...

Perëndimi nuk organizoi grusht shteti në Ukrainë në vitin 2014, Rusia filloi luftën

Ajo që po ndodh tani në Ukrainë nuk ka të bëjë me ndonjë grusht shteti perëndimor në vitin 2014, por fakti që Rusia pushtoi...

Një video e një ariu në një dyqan, e filmuar në Kaliforni, e paraqitur sikur të ishte nga Rusia

Të gjitha videot e shpërndara në postim janë nga Amerika, si ajo ku ariu hyn në dyqan ashtu edhe dy videot ku klientët e...

Rusia nuk po fiton në të gjitha frontet

Ushtria ruse ka bërë disa përparime, por jo në të gjitha frontet, por kryesisht në rajonin e Donetskut dhe ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu...

Provat e munguara të marrëveshjes Serbi-Francë për avionët luftarakë

Vizita e Presidentit Vuçiç në Paris në fillim të prillit u shoqërua me lajmin në mediat shqiptare, për një marrëveshje sipas të cilës Serbia...