“Ruleta Ruse” e Putin me presionin për luftë bërthamore me NATO-n

Gjetje NATO në shënjestrën e dezinformimit rus: Moska ka përsëritur akuzat se NATO po përgatitet për sulme bërthamore kundër Rusisë, një narrativë që riciklohet nga...

Gënjeshtra të lodhura: Ukraina dhe NATO kundër Rusisë dhe Kinës

Një narrativë e konsumuar e Putinit, të cilën as Putini nuk e përsërit më, përsëritet vazhdimisht, se NATO dëshiron të kontrollojë Ukrainën në mënyrë...

Gjeorgjianët pro-evropianë, jo mercenarë të huaj, janë organizatorët e protestave kundër ligjit për agjentët e huaj

Organizatorët e protestës nuk janë “organizata joqeveritare sektare me pagesë të huaj”, por gjeorgjianë, përfshirë profesorë, mjekë, studentë, aktivistë, politikanë të opozitës, punëtorë etj....

Narrativa ruse për nisjen e një lufte botërore rikthehet përmes Serbisë

Prej nisjes së luftës në Ukrainë narrtiva e nisjes së një luftë të tretë botërore ka mbajtur “në gjemba” publikun dhe ka “shpërblyer” mediat...

Manipulimi i pamjeve të mobilizimit të detyruar në Ukrainë

Një video në Facebook tregon një përleshje, gjoja mes qytetarëve të Ukrainës dhe shërbimit të saj të rekrutimit, i cili kryen mobilizimin e tyre...

Vendimi për heqjen e kontrolleve kufitare, interpretohet rrejshëm se po krijohet “Shqipëria e Madhe”

Vendimin e Kosovës dhe Shqipërisë për heqjen e kontrolleve kufitare, disa media serbe e kanë keqinterpretuar, duke pretenduar rrejshëm se po krijohet “Shqipëria e...

Nuk është e vërtetë që Gjermania dhe NATO dërgojnë 90 mijë ushtarë në frontin kundër Rusisë

Pretendimi se NATO dhe Gjermania po dërgojnë 90,000 trupa në frontin me Rusinë është i gabuar. Është stërvitja më e madhe ushtarake e anëtarëve...

Përsëri propagandë se Rusia po lufton kundër “nazistëve në Ukrainë”

Postimi pro-rus synon të justifikojë pushtimin ushtarak rus të Ukrainës. Që Ukraina është një vend i nazistëve dhe një gënjeshtër propagandistike e paraqitur nga...

Vendimi për shpronësim cilësohet rrëmbim klasik i pronave serbe

Vendimi i Qeverisë së Kosovës në lidhje me disa shpronësime në Komunën e Leposaviqit dhe Komunën e Zubin Potokut, ka nxitur reagime të shumta....

Video e vjetër e një proteste në Stamboll, e shpërndarë si e re pas sulmit në Rafah më 26 maj

Mediat turke nuk raportuan për ndonjë protestë jashtë konsullatës së Izraelit në Stamboll pas sulmit ajror në Rafah më 26 maj. Agjencia e lajmeve...

Nuk ka njoftime se vendet e NATO-s po përgatiten për sulme bërthamore ndaj Rusisë

Kohët e fundit, kërcënimet nga Moska për përdorimin e armëve bërthamore janë bërë më të shpeshta dhe makina e dezinformimit të Kremlinit në rrjetet...

Një video e dyshimtë pretendon se Polonia po përgatit një luftë kundër Rusisë

Postimi në mënyrë krejt arbitrare pretendon se polakët po “përgatiten për një betejë të drejtpërdrejtë” kundër rusëve, për të cilën këta të fundit janë...

Konspiracionisti Sllamniku pretendon pa fakte se NATO-ja do ta pushtojë Serbinë

Më 3 qershor 2024, konspiracionisti Arianit Sllamniku, i ftuar në emisionin Kosova Today në Klan Kosova, ka ngritur pretendime të pabazuara se NATO-ja do ta pushtojë...

Zelenski nuk bleu kazino në Qipro

Është një dezinformim që Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenski bleu kazino dhe hotel në Qipro përmes kompanisë së tij offshore. Nuk ka asnjë provë...

Franca nuk ka dërguar trupat e saj në Ukrainë

Ministria e Mbrojtjes e Francës ka mohuar dërgimin e trupave në Ukrainë pasi dezinformatat mbi këtë temë filluan të përhapen në mediat sociale të...

Operacioni Overload: Zbulimi i një Fushate të Madhe Dezinformimi

Një raport i publikuar së fundmi ka nxjerrë në pah një fushatë të gjerë dezinformimi, të quajtur “Operacioni Overload”, që synon të përhapë propagandën pro-ruse në...