Drilon Saliu

Video e fëmijëve serbë që stërviten nga ushtarakët rusët daton 5 vite më parë

Mediat në Shqipëri dhe Kosovë publikuan në maj të këtij viti, disa artikuj, ku pretendohej se fëmijët serbë po stërviten nga forcat ruse, nisur...

Paratë ruse, media dhe drejtësia e re – A po heton SPAK Monika Kryemadhin për pagesa offshore me oligarkë rus?

Prej muajit mars në media qarkullojnë dokumenta që pretendojnë se faktojnë shkëmbime parash mes ish kryetares së LSI, Monika Kryemadhi dhe një kompanie me...

Si e trajtuan mediat “fushatën“ e kryeministrit Rama në mbështetje të presidentit turk Erdogan

Një video e kryeministrit shqiptar Edi Rama ku mbështeste kandidaturën e Rexhep Taip Erdogan, për një mandat të tretë si president i Turqisë, zuri...

Rikthimi i vizave për turistët rusë në linjë me BE-në, ekspertët-Nuk do ndikojë në turizëm

Qeveria shqiptare përjashtoi Rusinë nga lehtësimi i udhëtimit pa viza për motive turistike, ndryshe nga ç’veproi një vit më parë. Vendimi vjen pas masave...

Si ndikoi propaganda e Serbisë në zgjedhjet e 23 prillit në veri të Kosovës

Zgjedhjet e parakohshme që u zhvilluan në katër komunat e Mitrovicës së Veriut shënuan pjesëmarrjen e vetëm 13 serbëve në këtë proces. Edhe pse...

Dizinformim me lajmin se donacionet e Komunitetit Mysliman për tërmetin në Turqi ndryshuan destinacion

Një artikull i medias turke TRT ka ngritur akuza drejtuar Komunitetit Mysliman Shqiptar për shpërdorim të fondeve të mbledhura me qëllim ndihmën pwr të...

A mori SPAK letërporosi për Ramën?

Beteja politike në Shqipëri prej muajsh ka vendosur në qendër të akuzave të ndërsjella përfitimin e partive politike nga paratë ruse në forma të...

“Marrëveshja” e Ohrit ndan në dy kampe mediat shqiptare dhe ato serbe

Kur ka kaluar gati një muaj nga takimi mes presidentit serb Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, çështja është raportuar kryesisht mbi bazën...

Ballkani i Hapur, marrëveshja për tregun e lirë të punës pa rezultat

Në dhjetor 2021, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia firmosën një marrëveshje për tregun e lirë të punës në kuadër të nismës ‘Ballkani i...

Konferenca e parë rajonale për përhapjen e dizinformimit në Ballkanin Perëndimor

Për herë të parë në Shqipëri u mbajt konferenca rajonale mbi rrjetin e dizinformimit në rajonin e Ballkanit Perëndimor, organizuar nga Faktoje, qendra e...

Rritja e pagës mesatare, Shqipëria në garë për t’iu afruar rajonit

Qeveria shqiptare shpalli planin ambicioz të rritjes së pagës mesatare në sektorin shtetëror, duke synuar që brenda dy vitesh të afrohet me rajonin për...

Heqja e vizave me Kinën, një dilemë mes përfitimeve dhe pasojave për Shqipërinë

Pas datës 17 shkurt 2023, qytetarët shqiptarë mund të lëvizin drejt Kinës pa viza. Ky hap diplomatik, aq edhe strategjik ka nxitur reagimin e...

Tirana mikpret Samitin e Berlinit më 16 tetor dhe jo në pranverë si kishte paralajmëruar Rama

Në fund të vitit 2022, kryeministri Edi Rama lajmëroi se Tirana do të mikpriste për herë të parë në pranverë Samitin e Berlinit, një...

Marrëveshja Kosovë – Serbi në 11 pikat e planit franko-gjerman

Marrëveshja Kosovë – Serbi, e njohur si plani franko-gjerman, ‘shtron rrugën’ drejt normalizimit të marrëdhënieve mes dy shteteve. Ajo është një pikënisje e mirë...

Si u dyfishua kostoja e urës mbi Bunë ende pa nisur projekti

Shqipëria dhe Mali i Zi, po planifikojnë të ndërtojnë së bashku një urë mbi lumin Buna, e cila do të lidhë Ulqinin – komunën...

Dhuna ndaj profesorit shqiptar në kufi, reagimet politike në Shqipëri dhe Mal të Zi

Kryeministri Edi Rama pranoi faljen e homologut, Dritan Abazoviç, pas incidentit të dhunshëm në pikën kufitare ku policë malazez keqtrajtojnë profesor Petraq Milon. Kryeministri...